Властта е гузна за бонусите

Новините

20-02-2012, 08:40

Снимка:

Sofia Photo Agency

Автор:

в. Труд

Всичко от Автора

За бонусите, които се оказа, че са си раздали всички министерства, каси и агенции, за изхода от скандала с шефката на НЗОК Нели Нешева, „Труд” помества разговор с депутата от Синята коалиция Димо Гяуров.

„Нели Нешева е само един от многото висши администратори, които са си позволили да вършат безобразия и да ги прикриват.

От СДС попитахме всички министри какви бонуси са раздадени през 2011 г. За съжаление повечето или не отговориха, или получихме фалшиво обяснение, че информацията представлявала лични данни”, казва депутатът. Отказът е от гузност, че са извършили нещо нередно. А нередното е заложено в системата. СДС не е против това хората да получават адекватно на труда си възнаграждение - тъкмо обратното. Особено държавните служители - за да не бъдат корупционно изкушавани, трябва да са добре платени. Но нека това да става със заплати, достойни за труда им. А не под масата, не по несправедлив начин и без правила - на едни малко, на други нищо, на шефовете – всичко, допълва той и е категоричен, че Нешева няма да направи глупава крачка, да заведе срещу него дело за клевета..

Гяуров подсказва, че има друг скандален пример с Агенцията по вписванията. Преди месец питах правосъдния министър защо агенцията продължава да събира незаконно по-високи такси от гражданите, които подават електронни заявления към Търговския регистър. Вярно, поправиха се веднага. Обаче служителите на агенцията получават част от събраните такси като допълнително заплащане. Сега чета в медиите, че шефката на агенцията е получила 70 000 лв. за 2011 г. Ако това е вярно, очаквам министърката на правосъдието да реагира светкавично. И логично очаквам още една оставка. Още повече че агенцията не работи добре.
Според синия депутат Законът за конфискация, предложен от ГЕРБ е лош и в този вид няма да отреже икономическата база на организираната престъпност, каквато уж е целта. Негоден е. А и едрите мафиоти нямат нищо на книга. Вместо това се отваря възможност процедура за отнемане на имущество да се открие срещу изключително широк кръг от лица, дори само заради сделка или търговски отношения назад във времето с някого, който основателно или не е обект на разследване. Не е задължително да ти конфискуват имота, за да бъде увреден интересът ти, да фалира бизнесът ти. Процедурата предвижда в нея да участват МВР, НАП, ДАНС с целия им арсенал от способи - подслушване, проследяване, ревизии... и така 2, 5 г. Дори накрая да си най-чистият и почтеният, ако вредите са налице, няма кой да те овъзмезди. Законът ще се ползва за разчистване на сметки, защото процедурата по конфискация се отключва при привличане към обвинение на едно лице. Всеки разследващ полицай в най-затънтеното РПУ има тези правомощия. А напоследък се видя, че в МВР има сериозна доза неадекватност, непрофесионализъм и корупция. Законът за конфискацията отваря още една врата за корупция и за осъществяване на принуда върху хората. От изпълнителната власт.