Избрани Новини
Раковски се оказа масон
Доказателството е неизвестен досега ръкопис на революционера, открит от варненски колекционер
Творбата, озаглавена "Разсъждения връх франкмасонската същност за човещина", е намерена от варненския адвокат Христо Раев.
Известният колекционер на антикварни книги за България намира ръкописа случайно сред църковни текстове. Направената експертиза в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" потвърждава неговата автентичност.
Авторът на "Горски пътник" развива тезата си, че масонът е "человек напълно освободен, зависещ само от съвестта си" и идеята на франкмасонството е "началото на един всемирен морал, приемлив за всички народности и при всички условия".
В ръкописа Раковски засяга социалното неравенство и ни призовава към хуманност, просвещение, истинност и справедливост. Както и на всеки друг герой от онова време, преследването на натрупване на богатство като самоцел му е противно.
Ролята на масонското движение като носител на прогрес в международен аспект вижда и определя като стриктно изолирана от религиозната и политическа дейност.
Друга немаловажна подробност е, че дефинира масона като търпим по отношение на мненията и действащ в съгласие с братята си.
От ръкописа струи идеализма на патриарха на Освободителното движение в България, станал причина да бъдат посети семената на вдъхновението в последователите му - Левски, Ботев и всички останали негови ученици.
На 14 януари – вторник, от 14.30 часа в зала „Одесос” на Археологическия музей за първи път ще бъде представено фототипното издание на ръкопис.