Избрани Новини
Антимонополната комисия глоби Енерго Про със 170 хил. лв.
02-06-2015, 15:43
Снимка:Varnautre.bg (архив)
Автор:Varnautre.bg
Още по Темата:КЗК: "Енерго-про" е злоупотребило с господстващо положение
Удължават срока за плащане на втората фактура, издадена от "Енерго-Про" (обновена)
"Енерго-Про": Софтуер е виновен за двете фактури с един и същ падеж
Дружеството не води отделно счетоводство за процесната дейност
Глоба в размер на близо 170 хил. лв. наложи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на Енерго Про. Установено е, че електрорзпределителното дружество е нарушило закона, определяйки и налагайки необосновано високи цени за ползване на стълбовната електроразпределителна мрежа ниско напрежение. По този начин се предотвратява, ограничава и нарушава конкуренцията на дефинирания засегнат пазар и се засягат интересите на потребителите, съобщиха от пресцентъра на КЗК.
Контролният орган постанови прекратяване на нарушенията и незабавно изпълнение на решенията по отношение прекратяването на тези практики. Предмет на производството са условията, при които електроразпределителните дружества предоставят права за изграждане на електронносъобщителни мрежи върху стълбовната ЕР мрежа ниско напрежение (НН).
Разследването установи, че Енерго Про не води отделно счетоводство за процесната дейност. Дружеството не прилага счетоводен модел за разпределение на разходите на такива, наложени от лицензионната дейност и такива, които са предизвикани от отдаване под наем на стълбовната мрежа. В тази хипотеза дори и да съществуват допълнителни разходи, свързани с допълнителната дейност, липсата на отделно счетоводство означава, че тези разходи се отчитат като свързани с лицензионната дейност, обясняват от антимонополната комисия.
КЗК стига до извода, че наемната цена е определена, без да бъдат отчетени факторите, които обективно влияят на нейния размер. Видно от представените обосновки на цената, ЕРП отчитат едни и същи разходи в разходната част и на лицензионната, и на процесната дейност. Включването на разходи в цената на процесната услуга, които са част от лицензионната дейност, необосновано натоварва наемната цена с добавена стойност и естествено води до нейното увеличение. Поради това процесните цени са необосновано високи и имат експлоатативен ефект върху електронносъобщителните оператори и техните клиенти, се сочи в съобщението. Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.