Чужди самолети ще пазят небето ни от лятото на 2016 г.

Новините

24-06-2015, 07:15

Снимка:

© Pixabay

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

Защитата на българското небе ще бъде поета от натовски изтребители, най-вероятно гръцки

Министрите на отбраната и външните работи внесоха проект за придобиване на съвременни изтребители. От средата на следващата година защитата на българското небе ще бъде поета от натовски изтребители, най-вероятно гръцки. В най-добрия случай дежурствата по т.нар. еърполисинг /военна полиция/ ще бъдат съвместни. Това съобщи източник от Министерството на отбраната. По думите му министрите на отбраната Николай Ненчев и на външните работи Даниел Митов са поискали от правителството мандат за проучване с кои съюзнически държави еърполисингът ще е най-изгоден.

На закрито заседание на МС ще бъде разгледан и проектът за придобиване на съвременни многоцелеви изтребители, който брадясва в МО близо 15 г. На първо време Ненчев и Митов ще получат мандат за разговори с фирми и държави, които предлагат натовски изтребители. На този етап не се говори нито за цена, нито за модели самолети, за проучване на пазара. Но тъй като дори днес да се подпише договор за купуване, първите машини ще бъдат готови след минимум 3 г., остро възниква въпросът с охраната на въздушните граници.

Той е породен от факта, че ресурсът на наличните изтребители МиГ-29 изтича пред лятото на следващата година. Дори и да бъде удължен с няколко месеца това не решава проблема. За съвместни дежурства ще се преговаря с всички съюзни държави, като най-вероятно ще се търси решение с гърци, италианци, немци.

Турция засега не се разглежда като вариант, защото с нея нямаме споразумение за взаимно използване на въздушното пространство при криза. До есента работна група на ВВС ще подготви доклад, на базата на който ще се подредят офертите според избрани критерии. Тогава ще се решава за колко машини става дума - за 8, 12 или 16. Ще се търсят както нови изтребител, така и втора употреба. Вариантите все още са за нови "Грипен" от шведския концерн СААБ и за втораръка Ф-16 от САЩ, Португалия и Гърция.