Избрани Новини
Рибарите, спрели да работят заради морските мини, ще бъдат компенсирани
От бранша са притеснени заради планираното налагане на квоти за улова на някои видове риба
Риболовният сектор ще получи възможност за европейско финансиране и през новия програмен период 2021-2027 година. Това стана ясно по време на организираната от Сдружение "Черноморски изгрев" дискусия за бъдещето и перспективите пред морския риболов в България. На срещата присъстваха представители на бранша, Министерството на земеделието, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и научните институти, информира Радио Варна.
Рибарите, които са преустановили временно дейността си заради опасността от мини в Черно море, ще получат финансови компенсации, съобщи на форума Стоян Котов, директор на Дирекция "Морско дело и рибарство" към Министерството на земеделието.
"Приветстваме тези компенсации, а също и мерките в помощ на сектора заради COVID кризата. Към момента има ефективно спиране на риболовната дейност", поясни Димитър Димитров от Сдружение "Черноморски изгрев".
Изплащането на компенсациите ще започне най-рано през есента.
Дискусията във Фестивалния и конгресен център продължи повече от 4 часа, а темата, която сериозно разбуни духовете в залата беше за предстоящите ограничения и мерки за управление на основните видове, които са обект на стопански риболов. Една от възможните мерки е квоти за улов на цаца, хамсия, сафрид, барбуна, меджит, рапани, бяла акула и други.
Михаела Велинова от Общата политика в областта на рибарството към ЕК представи подробна информация за състоянието на запасите в Черно море и какви препоръки се дават от научните органи за всеки един от основните видове риба. Евентуалните мерки притесняват рибарите и това се видя ясно по време на дискусията.
"Квотите притесняват рибарите, но те не са толкова страшни. Те позволяват повече механизми за опазване и за добра търговия. Сред другите мерки, които предизвикват притеснение са промяна на риболовни уреди и намаляване на минималните размери на улов за различните видове", коментира Димитър Димитров.
На форума присъства и заместник-министъра на земеделието Стефан Бурджев, който изслуша внимателно тревогите и притесненията на сектора и увери, че държавата ще направи всичко възможно за да помага.