Избрани Новини
Община Варна е финансово стабилна
Това сочи годишният отчет за изпълнението на бюджета и на сметките за средства от ЕС за миналата година.
Община Варна е финансово стабилна, сочи годишният отчет за изпълнението на бюджета и на сметките за средства от ЕС за миналата година. Данните бяха представени на публично обсъждане на документа, което се състоя в зала „Пленарна“ по инициатива на председателя на Общинския съвет Христо Димитров.
Заради късно приетата макрорамка на държавата бюджетът на Варна беше гласуван с голямо закъснение – през септември 2023 г. Въпреки тези обстоятелства, общината успя да осигури нормално функциониране на всички дейности и да запази стабилно финансово състояние. Този извод е направен от Българската агенция за кредитен рейтинг, която потвърди кредитната си оценка за Варна: дългосрочен кредитен рейтинг: /ВВВ/ с перспектива: стабилна, краткосрочен кредитен рейтинг: /А-3/ с перспектива: стабилна. Очакванията на агенцията са, че Община Варна ще продължи да поддържа устойчиво финансово развитие.
Отчетът на приходите възлиза на 582 млн. лева, като реалният размер на получените постъпления към 31 декември 2023 г. са в по-голям размер и възлизат на 666,1 млн. лева. В тази сума са включени наличностите по сметките, отразени с отрицателен знак ( – 84,1 млн. лева).
Отчетените приходи за местни дейности за 2023 г. са в размер на 242,2 млн. лева и са с 68,6 млн. лева повече спрямо тези за 2022 г. Постъпленията от имуществени и други данъци са в размер на 111,3 млн. лева, като спрямо миналата година е налице увеличение от 1,4 млн. лева. Малко над 94 млн. лева са неданъчните приходи при отчет за 2022 г. – 81,87 млн. лева, което представлява увеличение от 12,1 млн. лева. Същевременно спрямо първоначалния план за 2023 г. изпълнението е 84%, което се дължи на неизпълнението на постъпления от продажба на нефинансови активи, както и на приходите от собственост.
По отношение на разходваните средства през миналата година са предоставени 132,7 млн. лева повече за различните функции по бюджета в сравнение с разходите, извършени през предходната година, но спрямо първоначалния план за 2023 г. намалението е в размер на 160,7 млн. лева. Това се дължи най-вече на функция „Жилищно строителство и БКС“.
Най-много средства са изразходвани за функция „Образование” – 193,1 млн. лева, или 39 % от бюджета. Следват функция „Жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда“ – 21 %, „Икономически услуги и дейности“ – 11% и т.н.
Цялата капиталова програма възлиза на малко над 108 млн. лева, като 75,4 млн. от тях са по бюджета, а 32,8 млн. от разходите са финансирани със средства по европейски програми. Почти 56,7 млн. лева са изразходвани за изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа, както и за ремонтни дейности на междублокови пространства.
Община Варна няма просрочени задължения, сочи още отчетът. Наличните към края на годината задължения за разходи по бюджета на общината представляват 10,7 % от средногодишния размер на отчетените разходи за последните 4 години, при допустим праг от 15%.
Документът е одитиран от Сметната палата, като в доклада на институцията се посочва, че не са констатирани случаи на несъобразяване със законите и другите нормативни разпоредби и не са установени недостатъци във вътрешния контрол. Въз основа на тези констатации отчетът на бюджета на Община Варна за 2023 г. е заверен от Сметната палата.