Избрани Новини
Варненска област е готова за зимния сезон
06-11-2024, 15:50
Снимка:Областна администрация - Варна
Автор:Varnautre.bg
73 машини поддържат 647-те км републиканска пътна мрежа в областта, а за 67-те км от АМ „Хемус“ машините са 29.
На разширено заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия, ръководено от областния управител професор Андрияна Андреева бяха представени и обсъдени докладите за подготовката на общините, институции, ведомства и организации, отговорни и компетентни за действия при извънредни и кризисни ситуации.
В заседанието на областния щаб освен представители на общините, доклади за готовността за зимния сезон представиха директорът на ОПУ – Варна, зам. директор на РД“ПБЗН“ – Варна, на ОД МВР-Варна, на сектор „Пътна полиция“, представител на ВМС, на дирекция „Морска администрация“, на РЗИ, на ЦСМП, на РЦ-112, ВиК–Варна, Електроразпределение СЕВЕР–АД, представител на Басейнова дирекция „Черноморски район“, на „Пристанище Варна ЕАД“, началникът на РУО – Варна и др.
10 са постъпилите доклади на общинските щабове за защита при бедствия, които бяха представени на разширеното заседание /без община Варна и Дългопол, които не присъстваха днес/. Общините докладваха за броя на сключените договори с фирмите за поддръжка на общинската и републиканската пътна мрежа. Без такива договори за предстоящия зимен сезон все още са общините Ветрино и Вълчи дол, а в Провадия вече е започнала процедурата за обявяване на обществена поръчка за снегопочистваща техника. Общините имат налична своя снегопочистваща техника. Някои от тях като Ветрино, Долни чифлик и Провадия имат високопроходими автомобили, снегорини, опесъчаващи автомобили и др. тежка техника, необходима за поддържането на зимните пътища.
Общините са посочили, че са осигурени и необходимите за зимния сезон инертни материали – пясък, луга и др. В докладите се съдържа информация затова, че училищата, здравните и болничните заведения имат осигурено гориво за предстоящия зимен сезон. Гарантирани са лекарствени средства и медикаменти, както и стоки от първа необходимост.
От РД „ПБЗН“ докладваха, че съставът на дирекцията е екипиран за работа при зимни условия. Дирекцията има 8 служби на територията на Варненска област и всяка една от тях разполага с високопроходим автомобил.
Главен инспектор Петко Камбуров - началник на Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Варна докладва, че са разработени всички варианти за действия на служителите при усложнена пътна обстановка. Най-критичните пътни участъци в областта остават пътят Аксаково - Добрич и пътят Кичево – Оброчище. За обезпечаване на сигурността на движението по тях при тежки метеорологични условия е необходимо координиране на няколко институции и ведомства, каза Камбуров и допълни, че от изключително значение за критичните часове е да се вземат навреме решение за затваряне на пътища. Това могат да направят само стопаните на пътя – републикански или общински и то със задължително условие този акт да бъде обозначен с пътна сигнализация. Такива обозначения ще спират навреме тежкотоварните автомобили, които обичайно създават затруднения при заснежени пътища и ще позволи на служителите на Пътна полиция да вземат адекватни мерки срещу нарушителите.
Както „Охранителна полиция“, така и състава на „Гранична полиция“ имат готови планове за действия при усложнена обстановка, както и за изграждане на КПП. „Гранична полиция“ и ВМС разполагат с високопроходима техника, с която могат да съдействат при извънредни обстоятелства, а ВМС могат да предоставят по необходимост и военен хеликоптер.
Директорът на ОПУ – Варна Георги Стратиев докладва, че за 647 км от републиканската пътна мрежа в област Варна са осигурени 73 машини за поддържане и почистване на пътищата, а републиканската пътна мрежа на територията на областта е готова за зимния сезон. За 67 км от Автомагистрала „Хемус“ машините на ОПУ са 29. Броят им е увеличен в сравнение с миналата година. Сключени са договорите с фирмите за зимното поддържане на пътищата и не се очакват рискове в предстоящия сезон.
8 са опорните пунктове на територията на област Варна, които поддържат в готовност техника, материали и дежурни служители. Те са разположени в общините Варна, Тополи, Белослав, Старо Оряхово, Дългопол, Провадия, Девня и Аксаково/в района на Баир баши/. Такива пунктове има и по АМ “Хемус“ в Невша, Девня и Тополи, съобщи Стратиев. Той посочи, че в критични ситуации от първостепенно значение за силите на ОПУ е да се осигури проводимост на специализираните превозни средства, които возят болни, родилки или лица на хемодиализа.
В доклада на Електроразпределение СЕВЕР-АД се посочва, че дружеството е изготвило план за действие в кризисна ситуация и е осигурило дежурства на своите служители - 24/7. Представителят на дружеството припомни, че 350 000 са абонатите на територията на област Варна, но в ситуация на бедствие силите се насочват първо към отстраняване на съоръженията /стълбове/ „средно напрежение“ и след това се реагира на другите сигнали.
От Басейнова дирекция „Черноморски район“ уточниха, че заедно с екип на Областна администрация – Варна са приключили съвместните проверки за състоянието на язовири, дерета и речни корита. Изготвени са и препоръки.
Аварийно спасителна група е създадена и към ЦСМП във Варна. Там имат готовност да работят при усложнена зимна обстановка. Проверени са агрегатите на болниците. Осигурено е аварийно захранване на Спешния център, гарантиран е и кризисен резерв от лекарства и медикаменти, а екипите на Спешния център са обучени да работят при усложнена зимна обстановка.
ВиК – Варна , както и БЧК – Варна също са готови да работят при зимни условия. БЧК разполагат и д доброволци.
Д-р Ирена Радева – началник на РУО – Варна информира, че всички 233 образователни институции в областта имат готовност да работят при усложнени зимни условия. Осигурени са средствата за отоплителния сезон, както и медицинска грижа за децата и учениците от областта.
Всички присъстващи на заседанието институции са категорични, че е необходима изключително добра координация между структурите, които имат отношение със зимното поддържане на пътищата. Важно е актуализирането на комуникационните канали за по-бързи връзки между институции, фирми, ведомства и организации, които са на терен при усложнена зимна обстановка. Важно е и предоставянето на навременна информация за действията по предотвратяване на щети, поражения, за пострадали или бедстващи хора.