Категория Новини
Хъркането по време на сън може да доведе до увреждане на мозъка, твърдят австралийски учени.
В проучването участвали доброволци над 40-годишна възраст, които се оплакали от подобни нарушения на съня, предава news.bg. Учените сканирали мозъците на пациентите и установили, че хъркането по време на сън намалява размера на сивото вещество. Най-засегнатите области на мозъка са тези, отговарящи за паметта, координацията и концентрацията.
Според учените хората, които хъркат, докато спят, не трябва да застават зад волана, тъй като тяхната реакция е забавена и може да доведе до пътно произшествие.
Друг опасен фактор е продължаващата липса на сън, което е израз на хронична умора, обясняват лекарите.
Новините | 22-10-2010, 19:49 | varnautre
Едва ли има човек, който да е щастлив, че остарява, но резултатите от британско изследване показват, че мъжете понасят по-добре от жените напредването на възрастта.
За мъжете пенсионирането означава край на тежката работа, но за жените то предвещава нещастие и самота. Причината е, че те често надживяват съпрузите си, децата им вече са пораснали и живеят самостоятелно, а към това се прибавят и грижите за болни роднини, съобщи БНР.
За сметка на това мъжете над 65 години се чувстват по-щастливи дори от младите представители на силния пол. Липсата на професионални ангажименти им предоставя повече свободно време за хобита, за семейството и за срещи с приятели.
Архив Варна | 22-10-2010, 19:26 | varnautre
Кодовете за т.нар. ядрено куфарче на американския президент били изгубени за близо два месеца по времето, когато Бил Клинтън е президент на САЩ.
Това разкриват мемоарите на генерал Хю Шелтън - бивш член на Обединения съвет на началник щабовете на американската армия, предават световните информационни агенции.
„Въпреки че филмите показват, че президентите носят тези кодове, вързани около врата си, в действителност те се съхраняват от един от помощниците му, който непрекъснато е до президента.", разказва генералът.
Това, което е изчезнало, е била картата с комбинацията от цифри, позволяваща да се отключи ядрено куфарче. Един път в месеца представител на министерството на отбраната проверява дали помощникът на президента носи правилните кодове.
Два пъти от Белия дом са съобщавали на представител на Пентагона, че президентът е на среща, като са давали само устно уверение, че кодовете са с него.
Така се стигнало до ситуация от 2000г., когато трябвало да се сменят кодовете, но "помощникът заяви, че ги няма нито при президента, нито у него, изчезнали са", пише ген. Шелтън. Това според генералът било направено без знанието на Бил Клинтън.
Новините | 22-10-2010, 18:54 | varnautre
Правителството на Гърция заделило 100 млн. евро за допълнително осигуряване на пенсионерите, месечният доход на които е под 875 евро.
Парите ще бъдат разпределени между пенсионерите по следния начин: Всеки, получаващ месечно под 583 евро, през декември ще получи помощ от 300 евро. Получаващите до 875 евро могат да се надяват на 100 евро, съобщава Франс прес.
Това популистко решение било прието от управляващите социалисти в навечерието на регионалните избори през ноември. Те ще станат едно от първите изпитания за социалистите, дошли на власт през октомври.
Правителството направи разходите на фона на бюджетната криза: Гърция взе прекомерно много кредити (над 120 процента от БВП) и фактически се оказа на границата на банкрута. Страната я спасиха кредитите от Европа и от МВФ. По условията на споразумението с МВФ Гърция е длъжна да съкрати бюджетните разходи, в това число с 10 процента пенсиите.
Архив Варна | 22-10-2010, 18:30 | varnautre
Три от четирите изпратени от Националната ветеринарномедицинска служба в Германия проби на месни продукти „Стара планина“ са дали положителни резултати за наличие на соя.
Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Продуктите бяха изпратени за изследване в Германия от НВМС, за да се потвърди установеното от наша лаборатория наличие на соев протеин.
Положителен резултат за наличие на соя са дали колбас „Майстор Цветко” на фирма „Лалов и Вачев” ЕООД – Враца, кебапче на „Унимес” АД – Монтана, и кренвирши на „Кен” – Стара Загора. Резултатът на карначе на фирма „Сами-М” – Перник, е отрицателен.
При количествения анализ обаче всички проби са под праговете на лабораторията за установяване на процента съдържание на соя.
Лицензът на „Сами-М” още днес ще бъде върнат, съобщи Найденов. За останалите фирми най-вероятно ще има парична санкция.
От четирите фирми, обвинени, че са нарушили стандарта, също изпратиха свои проби до германски лаборатории и по-рано обявиха, че според резултатите няма соя в продуктите им.
Новините | 22-10-2010, 17:58 | varnautre
Варненецът Тодор Славов е четвърти в клас JWRC след първия ден на Рали Каталуня, последен кръг от световния шампионат.
Екипажът на Булбет Рали Тийм потегли отлично в днешните първи шест скоростни етапа и това е максималното на което могат да разчитат със своето "Рено Клио". Водачите във временното класиране са с доста по-мощни коли и ако нямат технически проблеми практически не могат да изгубят.
Днешният ден се кара изцяло на макадам и след като в преминаването на първите три етапа Славов и навигаторът му Добромир Филипов натрупаха добър аванс пред преследвачите, заложиха на сигурното по обратния път.
Утре надпреварата продължава в 10:59 българско време с етапа "Санта Марина". До края на състезанието в неделя ще се кара изцяло на асфалт и това налага в момента и до късно вечерта да се сменя окачването и да се правят допълнителни настройки по автомобила.
Архив Варна | 22-10-2010, 16:56 | varnautre
Днес американският посланик Негово Превъзходителство Джеймс Уорлик не просто отговаря на въпросите на студентите от Свободния университет, а беше направо подложен на кръстосан разпит.
Студентите се отпуснаха и смело питаха посланика, като очевидно бяха добре запознати с темите на международната политика и дипломация, каквато беше темата на срещата.
Първият въпрос, който беше зададен на посланика, беше за отношението на САЩ към Северна Корея: „Вие ги толерирате, давате им помощи, пари и храна, правите маневри, а те потопяват южнокорейски кораби. К’о пра’йм”, попита млад студент.
Уорлик му отговори, че живеем в рационален свят, но КНДР е изключение. „Вярвам, че в тази страна има не само военна, а и семейна диктатура”, каза той. Много време ще отнеме промяната там, а може и никога да не се случи, смята посланикът. Той добави, че Корея не е единствената страна с такава политика, а има и още много подобни на нея, като Иран, Бирма и държавите в Близкия Изток. „Корея не е най-опасната, но ни предстоят бъдещи предизвикателства”, каза той.
На въпроса защо САЩ и ЕС са против построяването на АЕЦ-Белене, Уорлик отговори, че този, както и други енергийни проекти, трябва да бъдат обмислени от гледна точка на икономическата рентабилност. Освен това, трябва да се помисли и за безопасността на България и на близките ни страни.
Според него, фактът, че за цяла година не са се намерили инвеститори за АЕЦ-Белене, говори сам по себе си, че проектът не е необходим. „Не казвам „Да”, или „Не” на „Белене”, а само това, че трябва да го осмислите. Този проект ще струва милиарди долари и повярвайте ми, това няма да е подарък от Русия за вас. Тя ще иска нещо в замяна. Постройте го, ако смятате, че си струва, но имайте предвид, че това е сериозно решение. То ще повлияе на децата ви един ден”, каза посланикът.
Уорлик беше попитан за мнението му за политическото и дипломатическото лицемерие. „В България, както и в другите държави, хората казват това, което искате да чуете. Не само в дипломацията, а приятелите ви, семейството. Обмисляйте това, което чувате, надниквайте отвъд него, за да разберете, какво всъщност искат да ви кажат”, каза американският посланик. По думите му, никой не вярва на Иран, че иска да обогатява радиоактивни елементи до толкова високи нива за граждански нужди. Страната очевидно има програма за ядрено оръжие, смята Уорлик.
След този отговор, той призова студентите:
„Опитвам се да бъда искрен с вас, пробвайте ме!”
Следващият въпрос беше за членството на Турция в ЕС. Според Джеймс Уорлик, трябва да приемем Европа в европейското семейство, може би не догодина, но това би било правилното решение.
„Трябва да се замислите каква Турция искате да виждате след време”, каза той. Според него, ако страната се насочи към Европа, тя ще стане „независима, модерна и европейска”. Американският посланик сподели, че вижда расизъм и дискриминация от наша страна по темата и призова да не смесване националните сантименти с омразата. Много хора използват национализма за различна агресивна пропаганда – анти-турци, анти-САЩ, анти-евреи, анти-мюсюлмани, смята посланикът.
На въпроса на студентка за това какво е България за Америка и къде би инвестирал САЩ, Уорлик отговори дълго на първата част, а за втората нищо не спомена.
„Аз не съм само посланик на американското правителство към българското, а и на американските хора към българите. Наистина вярвам в това, честен съм с вас”, каза той. Според него от 20 години насам се затоплят отношенията между двете страни, което не е малък период. Още има известен проблем, защото, както преди, така и днес има много хора, които традиционно гледат на Изток, а не на Запад. Според Уорлик, много българи имат представа за САЩ само от медиите – телевизията и новините ни представят родината му. Той смята, че е много хубаво, че млади хора от България заминават за САЩ по Work And Travel програми (т.нар. „студентски бригади”) и имат възможност сами да опознаят какво е Америка. Там те виждат не само живота в Ню Йорк, или във Вашингтон, а и в малките общности и наистина усещат страната, говорят английски и печелят пари.
Според посланика, много американци не могат да покажат България на картата и смятат, че няма разлика, между Боливия и България, пошегува се той.
„Но не познавам американец, който е дошъл тук и не се е влюбил в страната. България е неоткрито съкровище”, каза той.
Уорлик сподели, че не намира, че е под нивото му, или за странно това, че се снима в „Стъклен дом” и че посещава филмови и музикални фестивали, като „Любовта е лудост” и „Каварна рок фест”. „Посланикът на САЩ е и обикновен човек”, каза той.
По темата защо САЩ търси мир, чрез война, Уорлик не даде много убедителен отговор. По думите му, и в Америка има противоречия по темата. „Дори президентът Обама мисли, какво правим в Ирак”, каза посланикът. Според него страната му е трябвало да се намеси там, защото Саддам Хюсеин е бил опасен диктатор, не само за собствения си народ, а и за целия свят, тъй като Ирак е разполагал с оръжия, включително и биологични. Благодарение на американската намеса, скоро Ирак ще бъде силна, демократична, независима и просперираща страна, смята Уорлик.
Може би най-важната тема за нас, повдигната днес във ВСУ, беше тази за визовия режим за българите, пътуващи в САЩ. Визите отпаднаха вече за почти всички европейски страни, но не и за нашата. Все пак, вече е доста по свободно, смята Уорлик. По думите му, само след кратко интервю, всеки българин, желаещ туристическа, или бизнес виза за САЩ, може да получи такава за цели 10 години. Разбира се, това не означава, че ще може да пътува свободно, или да работи, но падането на визовия режим зависи от американския Конгрес, каза посланикът. „Ако използвате тази виза разумно, не е толкова зле”, каза още той.
Мисия Варна | 22-10-2010, 16:41 | varnautre
Палатков лагер пред централата на Булбанк в София ще опъне от 2 ноември Националната асоциация на българския бизнес.
Ще стоим там и ще протестираме всеки ден, докато банките не се съгласят да подпишат обществен договор, с който да предприемат антикризисна политика на предоговаряне на условията по кредитите с българските фирми и граждани, както го правят в собствените си страни, заяви председателят на асоциацията Светлозар Николов. В последните 7 - 8 месеца с помощта на частни съдебни изпълнители масово се разпродава имуществото на български фирми, а правителството подкрепя политиката на банките за сметка на малките и средните предприятия и гражданите. Обжалвали сме пред Върховния административен съд решението на Комисията за защита на конкуренцията, според което нямало достатъчно доказателства за картелно споразумение между банките, съобщи още Николов. По думите му комисията е трябвало да извърши обиск не само в Асоциацията на банките в България, но и в централите на финансовите институции, посочени като участници в това споразумение. Според него обаче не е нужно да се намери документ на хартия, за да се докаже, че 7 банки имат абсолютно единна политика - едностранна промяна на условията по договора за кредит, едностранно повишаване на лихвата, оказване на постоянен телефонен терор и заплашване на клиентите по телефона, изпращане на мутри за сплашване на клиенти, прехвърляне на вземанията на фирми за сбиране на задължения, предсрочно прекратяване на овърдрафти и договори за кредит, изнудване на клиенти да предоставят допълнително обезпечение-ипотека, поръчител, запис на заповед и др., престъпни схеми банка и съдия-изпълнител за продажба на безценица имуществото на малки и средни предприятия.
Срещу малкия и средния бизнес и гражданите е насочено и неотдзавна взетото решение всички заплати да се изплащат през дебитни карти, тъй като банките едностранно променят таксите и лихвите си и така гражданите не могат да предвидят разходите си за банкови услуги, смятат от НАББ. От асоциацията настояват за промяна на текстовете в Гражданскопроцесуалния кодекс, които поставят банките наравно с държавните институции и общините по отношение на заповедното производство. Всяка банка е едно търговско дружество и като такова трябва да търси и доказва правата си в съда наред с всички търговски субекти, а българското законодателство я поставя едва ли не наравно с държавата. Абсурдно е и че действията на частните съдебни изпълнители са на практика необжалваеми - може да се обжалва единствено постановлението за възлагане, но това става едва след продажбата на имота. Затова чрез частни съдебни изпълнители банките ударно разпродават имущество на кредитополучатели и са вече причина за фирмени фалити, а оттам - за загуба на работни места, следователно и на данъци за държавата, пресмятат от асоциацията. По наблюдения на членовете й имотите се разпродават избирателно - при наличен интерес. От асоциацията настояват и за ограничаване на правата на частните съдебни изпълнители и за изясняване на спорната фигура "помощник на частния съдебен изпълнител".
Архив Варна | 22-10-2010, 16:02 | varnautre
За втора поредна година фондация „Здравни проблеми на малцинствата” (ФЗПМ) ще изпълни проек...
Новините | 22-10-2010, 14:57 | Христина Маринова
С поредица от незаконосъобразни действия частният съдебен изпълнител Станимира Данова е помогнала на Българската банка за развитие да придобие хотел "Ален мак" на цена, близо 3 пъти по-ниска от пазарната.
Това твърди председателят на Националната асоциация на българския бизнес Светлозар Николов, който очаква Окръжният съд да отмени продажбата. Ако това не стане, сме готови да браним хотела с жива верига, закани се Николов. За случая е сезирана Камарата на частните съдебни изпълнители, подадена е и жалба до главния прокурор.
Хотелът в курортния комплекс "Чайка" край Варна е закупен с кредит от Българската банка за развитие през 2000 г. Преди това му бях наемател, от 1996 г. го управлявах в консорциум със "Социален отдих", инвестирах много в него, посрещахме датчани и англичани, а през 2008 - 2009 г. приемахме българи за почивка по програми на Националния осигурителен институт, разказа собственичката Капка Петрова. През последните две години НОИ плаща по-малко - криза е, намаляват и възможностите й да обслужва банковия си кредит. Известно време срещах разбиране от страна на банката, докато един ден ми дойдоха на гости и явно харесаха хотела. Тогава апетитите се засилиха - започнаха да идват кандидати да го купят, предлагаха доста висока цена, но аз отказвах. При едно забавяне на вноската кредитът стана изискуем в 14-дневен срок, тогава дължах 1,7 млн. лв. След като започна начисляването на наказателна лихва, дългът ми нарасна на 2,6 млн. лв., обясни Капка Петрова.
През юли т.г. с дълга към банката се заема частният съдебен изпълнител Станимира Данова. Въпреки че собственик на имота е "Карате - К. Георгиева" ЕООД, тя насочва принудителното изпълнение и изпълнителните листи към друга фирма - "Ес Пи ЕС - 2009" ООД. Започват поредица процесуални нарушения - поканата за доброволно изпълнение не е връчена надлежно по реда на ГПК, а залепена на врата на софийски апартамент, където по това време адресатът нито живее, нито работи. Съдия-изпълнителят обаче бърза, тъй като е насрочил опис 4 работни дни след изпращане на поканата - 4 август. Тогава отива в хотела и в отсъствие на длъжника и собствениците прави протокол за опис и предоставя имота за управление на лице, което се представя за пълномощник на наемателя. Според чл. 486 от ГКП обаче имотът се оставя във владение на длъжника до извършване на продажбата, контрира Николов.
"Поканата за изпълнение можеше да бъде връчена и в търговския обект на фирмата (т.е. хотела), можеше да бъде връчена на 5 август на управителката Росица Георгиева, която отива да подаде жалба срещу незаконното оставяне на пазач на трета фирма, можеше да бъде връчена и на Капка Петрова при посещението й при частния съдебен изпълнител на 11 август, когато изрично изисква да й бъдат връчени необходимите книжа, и при посещението й на 30 август, когато подава молба за пълно копие на изпълнителното дело", твърди Светлозар Николов. По думите му подобно отношение към длъжник е незаконосъобразно и умишлено с цел проовеждането на бърз изпълнителен процес и ощетяване на длъжника.
За времето, през което хотелът е оставен за управление на лице, която няма правно основание да го държи, са изчезнали оборотни средства, документи и вещи, за което е заведена прокурорска преписка. Претърпените вреди са в размер на 179 861 лв.
В подготовка за вече насрочената публична продан на имота с обща площ 8474 кв. м се намира експерт-оценител, който определя стойността му на 3 061 500 лв. при условие че само данъчната му оценка е 4 млн. лв., а пазарната цена при отпускането на кредитите е била над 8 млн. лв. В протокол от 16 август пазарната цена на имота е закована на 3 331 900 лв. с ДДС, насрочена е дата за публична продан, а началната цена за продажба е определена на 2 498 925 лв. с ДДС. Оттам трябва да започне наддаването. Каквото обаче изобщо няма, тъй като поради липса на обявления единственият кандидат за хотела е взискателят, т.е. Българската банка за развитие. Така че тя си получава хотела за размера на дълга, а ощетеният, разбира се, е собственикът.
Всички действия на частния съдебен изпълнител са обжалвани, но поради поредния абсурд в българското законодателство жалбите срещу действията на частен съдебен изпълнител се подават в съда чрез същия частен съдебен изпълнител, обясни Светлозар Николов. Така Станимира Данова бави максимално жалбите, които постъпват в кантората й, а всички такси по тях са отново за сметка на длъжника. Едва след намесата на Националната асоциация на българския бизнес успях изобщо да получа документацията по случая, каза Капка Петрова. Сега се очаква решението на Варненския окръжен съд по случая. Не изключваме той да постанови, че продажбата е валидна, защото Гражданскопроцесуалният кодекс не дава възможност за обжалване на повечето действия на частните съдебни изпълнители. Тогава обаче ще защитаваме този имот по всички възможни начини, обяви Светлозар Николов.
Ето и официалната позиция на банката:
Българска банка за развитие (ББР) е отпуснала на „ЕС Пи ЕС” (бивша ЕТ „Карате Капка Георгиева”) четири броя кредити на обща стойност 1 798 174 евро. Заемите са отпуснати в периода 2004 – 2009 г. По молби на дружеството, които са започнали от 28 декември 2005 г., банката е предоговаряла кредитите общо 36 пъти. От тях 4 пъти ББР е намалявала лихвите. В 11 от случаите банката е предоговаряла погасителните вноски и 9 пъти е подобрявала други условия, водещи до финансови облекчения.
Лихвените проценти по кредитите са от порядъка между 5 и 5.6% - значително по-ниски от средните за страната. За сравнение през май средният лихвен процент по кредити в евро за страната за нефинансови предприятия със срок на издължаване над 5 години е 9.78%, а за кредити в лева - над 10%.
Последното плащане по кредитите на дружеството е направено в края на 2009 г. и то в резлутат на принудително изпълнение по реда на Закона за особените залози. Към края на август т.г. задълженията към финансовата институция възлизат на близо 1.2 млн. евро.
Банката е приложила всички възможни инструменти, за да предостави благоприятни условия и дружеството само да обслужва кредитните си задължения. В това число банката е изразила готовност да прекрати изпълнителното дело в случай, че фирмата даде ясни гаранци, че ще може да възобнови плащанията по кредитите си. Такива гаранции не са били дадени до деня на провеждане на първата публична продан.
Мисия Варна | 22-10-2010, 14:30 | varnautre
Два нови апарата за хемодиализа получи вчера на Клиниката по нефрология на МБАЛ "Св. Марина" във Варна.
Модерната медицинска техника е последно поколение, а дарението стана под патронажа на американския посланик Джеймс Уорлик. Удоволствие е да бъда сред вас, това е дар за живот, каза посланикът, лед което преряза лентата заедно с временно изпълняващият длъжността директор на здравното заведение доц. д-р Жанета Георгиева.
Диализните апарати ще бъдат поставени в сектора за спешна диализа, която обслужва най-тежко болните, каза шефът на Клиниката по нефрология доц. д-р Валентин Икономов. Той допълни, че за последните две седмици през диализния център са преминали над 40 болни, а двата нови апарата могат да обслужват по 80 пациенти на месец. За да бъде на ниво клиниката, са нужни още десетина нови апарата, допълни още доц. Икономов. За момента на хемодиализа в здравното заведение са 154 души, като 22 от тях са на перитониална диализа. Повечето от тях са потенциални клиенти за трансплантиране на бъбрек, допълниха специалистите от клиниката. Общата стойност на дарението възлиза на около 70 000 лв. Всеки десети от нас има някаква форма на нарушения на бъбречната функция, посочи доц. Икономов. По данни на Световната здравна организация 22 600 000 души в света са на диализа.
Мисия Варна | 22-10-2010, 12:34 | ТЕОДОРА ПЕТРОВА
„Национализацията на пенсионните спестявания от частните фондове ще засегне цялата икономика”, се казва в декларация на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Съюза за стопанска инициатива, Българския съюз на частните предприемачи “Възраждане", разпространена в петък.
Според индустриалците такъв акт ще подрони извършените до този момент реформи на пенсионната система,а пренасочването на лични средства без желанието на собственика им представлява изземване в обществена полза, което обаче не се ползва с подкрепа от общественото мнение, се казва в становището на работодателите.
За да не се загуби доверие в пенсионната система индустриалците искат обсъждане в професионалните среди. В противен случай те прогнозират верижен ефект както върху преките лични интереси на българските граждани, така и върху цялостното развитие на националната икономиката“.
Работодателските организации припомнят, че част от активите на професионалните фондове са инвестирани в български акции и облигации и тяхното разпродаване на българската фондова борса, за да бъдат обърнати в парични средства и съответно прехвърлени в новосъздадения солидарен фонд под управлението на НОИ, ще предизвика срив на все още неразвития български капиталов пазар и ще повлияе неблагоприятно върху цената на всички търгувани акции.
“Следва да се има предвид, че капиталовият пазар е едновременно индикатор за състоянието и източник за финансиране на българската икономика. Засегнати ще бъдат повече от три милиона български граждани, както и пенсионни, здравни и договорни фондове, български и чуждестранни институционални инвеститори, публични дружества“, пише още в декларацията.
Представителните на национално равнище организации на работодателите предлагат да се отложи анонсираното решение, като през следващата година се проведе обществен и експертен дебат. Според тях е необходимо е да се потърси приемливо и балансирано решение за покриване на дефицита в НОИ.
Новините | 22-10-2010, 11:28 | varnautre
Японската рейтингова агенция JCR потвърди кредитния рейтинг на Република България за дългосрочен дълг в чужда валута BBB и BBB+ за дългосрочен дълг в местна валута.
Перспективата на страната ни се променя от отрицателна на стабилна, съобщи правителствената информационна служба.
Рейтингът се основава на разумната фискална политика на кабинета, довела до значително намаляване на държавния дълг и натрупване на голям фискален резерв, на поддържането на стабилен валутен борд чрез сътрудничество между правителството и БНБ, както и на разширения производствен капацитет в резултат на солидния приток на субсидии от ЕС и преки чуждестранни инвестиции. Рейтингът обаче остава ограничен от значителния външен дълг на частния сектор в страната и факта, че неговата индустриална трансформация е все още на начален етап.
Външната позиция на страната беше подобрена чрез значително намаляване на дефицита по текущата сметка и умерено понижаване на краткосрочния външен дълг. Правителството на малцинството, със съдействието на десните опозиционни партии, запази режима на валутен борд и насърчава фискалната консолидация, съдебните реформи и борбата с корупцията. Освен това, предвид силния растеж на износа, е много вероятно икономиката да продължи да се възстановява и да отбележи ръст от над 2% през 2011 г., при подем на вътрешното търсене. Това благоприятно икономическо развитие може да помогне на правителството да намали фискалния дефицит до под3 % от БВП през 2011 г.
Новините | 22-10-2010, 10:51 | varnautre
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е получил възнаграждение по консултантски договори за анализ на криминогенната обстановка в България и за синхронизиране на българското законодателство, свързано с "условията за чужди граждани, които идват в страната", каза той, но отказа да каже кой му е платил за тези услуги.
Информацията за консултантския хонорар, получен за хармонизиране на българското законодателство с европейското в период, в който не е работел в МВР, бе изнесена преди ден от шефа на НАП Красимир Стефанов.
Във втората си декларация като министър, подадена през 2010 г., в която се посочват само промените в имотното състояние, настъпили в предходната година, Цветанов е вписал, че е получил 34 931 лв. извън основното трудово възнаграждение, както и 14 250 лв. от друга стопанска дейност, съобщи Mediapool.
Запитан в коя област на българското законодателство е давал консултации за неговото синхронизиране с европейското, министърът отговаря: "Предметът на договора не е така, както ми задавате въпроса. Няма нищо, което да е неизяснено, има нещо което се преекспонира в публичното пространство и то е съвсем разбираемо от всичко, което прави МВР и което прави министърът на вътрешните работи".
Цветанов не смята за необходимо да отговаря публично на въпрос за произхода на 50 000 лв. доходи от 2009, тъй като са извънтрудово правоотношение като министър. Той се позова на „фирмена тайна и трябва да се иска съгласието на фирмата, с която е имало взаимоотношение". Данъчните щели да кажат за какво става въпрос като приключи проверката.
Цветанов спомена, че става дума за анализ на криминогенната обстановка в страната, който да послужи на евентуални бъдещи и чужди инвеститори.
"Всичко е свързано с това, което съм имал като възможности, от явни източници (медии-бел.ред.) да събера като информация и да подготвя такъв доклад. Както и какви са условията за чуждите граждани, които идват в България. Всичко друго, което е за законодателството, то е какви са условията за чужди граждани, които идват в България и каква е възможността за техния престой в страната във връзка с българското законодателството", обясни Цветанов.
По повод твърденията на Синята коалиция, че дължи обяснение за консултантските хонорари и че неговата история много прилича на тази с хонорарите на Доган, Цветанов коментира: "все пак аз съм политическо лице и е нормално всеки да иска да прави подобни аналогии." Според него обаче не може да има мислене в тази посока, че има аналогия между неговите договори и на Доган.
Цветанов отказва да излезе в отпуск, докато тече проверката на НАП, както го призоваха социалистите, защото "всичко, което се написа, не отговаря на истината".
Атаките от страна на опозицията срещу себе си Цветанов си обяснява с добрите резултати и действия на правоохранителната система.
Архив Варна | 22-10-2010, 10:18 | varnautre
Сметната палата вече няма да се ограничава с проверки на сметките на държавните предприятия, но и ще се произнася по целесъобразността на сключените сделки, решиха депутaтите.
В пленарна зала на първо четене бе приет изцяло нов закон за палатата. Той е внесен от шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова и разширява обхвата на дейността на финансовата институция.
Сметната палата ще може да прави проверки по приватизация и концесиониране. Според вносителите с одитните техники е възможно да бъде определено доколко един договор отговаря на принципите на ефикасност и икономичност. Премахват се и ръководните състави на териториалните поделения и ръководството се централизира. Създава се и Консултативен съвет към Сметната палата, който ще се назначава от Народното събрание.
От опозицията заподозряха ГЕРБ, че прави промени, за да се подсигури за одита на първата година управление и, че превръща палатата в политически орган.
Социалистите припомниха, че догодина, когато ще има местни и президентски избори, предстои одит и на политическите партии.
В новия закон е записано, че Сметната палата одитира държавния бюджет, бюджета на държавното обществено осигуряване, на НЗОК, на общините, средствата от фондове и програми на Европейския съюз, бюджетните разходи на Българската народна банка и др. Сметната палата извършва одити на управлението и разпореждането с имуществото и на държавните преприятия и търговските дружества с над 50 на сто държавно и/или общинско участие в капитала.
Новините | 22-10-2010, 09:43 | varnautre