Категория Новини

САЩ и Румъния са се договорили за точното разположение на батареята за сваляне на балистични ракети, която ще бъде част от американския противоракетен щит в Европа, съобщи "Асошиейтед прес".

Ракетните установки на батареята ще са в румънската ВВС база край Девеселу на около 120 км югозападно от Букурещ и на 50-ина километра северно от границата с България, пояснява "Дневник".

По въздушна линия ракетите ще са на малко над 70 км от евентуалната бъдеща АЕЦ "Белене".

Румъния вече даде принципното си съгласие да приеме ракетен комплекс от щита, но мястото за разполагането му бе обявено след разговорите на президента Траян Бъсеску със зам.-държавния секретар на САЩ Елън Таушер.

В интервю за АП преди срещата Таушер съобщава, че съгласно плановете ракетите ще са в оперативна готовност до 2015г. Президентът коментира, че базата ще даде "най-високата степен на сигурност в историята на Румъния".

Двамата посетиха бившата база, където според Бъсеску ще бъдат разположени около 200 военни, но броят им може да се увеличи до не повече от 500. Румъния ще запаза командването на базата, разположена на няколко километра от населеното с около 3000 души градче Девеселу.

Президентът каза още, че обектът с висока степен на секретност е бил одобрен късно в понеделник на заседание на Върховния съвет по отбрана. Местните власти са били уведомени и са дали съгласието си на тяхна територия да се развие ракетната база.

Бъсеску каза още, че Девеселу е отговорил на всичките около 120 изисквания за гарантиране пълната сигурност на системата.

Президентът допълни, че Съветът по отбраната е одобрил американско молба да се използва ВВС базата "Михаил Когълничану" близо до Черно море за транспорт на войници и оборудване до Ирак и Афганистан, както и от Ирак към Европа.

Агенцията допълва, че румънският обект е втората от четири фази на проекта на президента Барак Обама, обявен през 2009г. Тогава той се отказа от плановете на предшественика си Джордж Буш, които бяха посрещнати от Русия много остро и с обвинения, че се застрашава националната й сигурност.

Критици на администрацията твърдят, че така Вашингтон е отстъпил под руски натиск и е съмнително дали ще успее да изгради щита в първоначално предвидените срокове. Таушер отхвърля това и настоя, че всичко върви по график.

Плановете са в следващите 10 години да се монтират радари със земно и морско базиране, както и батареи с ракети прехващачи в няколко европейски държави, които да се модернизират с времето. Според  първата фаза през март Пентагонът разположи в Средиземно море бойни кораб "Монтерей", способен за засича и сваля балистични ракети.

Всяка фаза от плана предвижда въвеждане на по-модерен прехващач като в края на десетилетието в Полша ще бъде разположено оръжие, което все още тепърва се разработва.

Архив Варна | 04-05-2011, 05:33 | varnautre

Търговското министерство на САЩ публикува годишния си доклад за страните нарушители на правата върху интелектуалната собственост и въпреки препоръките на международни организации в него да попадне България този път тя остава отвън.

Съседите ни Гърция, Румъния и Турция обаче са вътре, обобщава "Дневник".

Абсолютни "шампиони" на т.нар. Специален доклад 301 са Русия (14-а година подред в списъка) и Китай (7-а година подред), нанасящи според авторите щети за над 5 млрд. долара годишно. Те са в групата за "приоритетно наблюдение" заедно с още 10 държави, а според Вашингтон 42 от 77 разгледани страни или активно подпомагат интелектуалното пиратство, или правят прекалено малко в борбата срещу него.

В групата само за наблюдение са включени страни като Финландия, Норвегия, Гърция, Италия, Румъния.
България присъстваше в миналогодишния списък, но не и в актуалния. През февруари тази година обаче Международният алианс за интелектуална собственост препоръча през февруари на търговското министерство на САЩ страната ни да бъде включена в доклада заради информация, че ситуацията с прилагането на разпоредбите за интелектуална собственост значително се е влошила през последните години.

Според Асоциацията на американската звукозаписна индустрия в България има много сайтове за нелицензирано сваляне на произведения, обект на авторски права. Тя твърди, че в момента в страната има седем съществуващи услуги за легална продажба на музика, които едва се борят за пазарен дял, тъй като пиратските услуги възлизат на 99%.

Освен онлайн пиратство има и при радио- и телевизионните сигнали, като 95% от излъчваните произведения са пиратски. Според Международния алианс за интелектуална собственост в България се предвиждат и реформи в закона за авторските и сродните му права, които ще имат разрушителни последици върху звукозаписната индустрия.

Най-сериозните нарушители:

Алжир
Аржентина
Канада
Китай
Чили
Индия
Индонезия
Израел
Пакистан
Русия
Тайланд
Венецуела

Архив Варна | 04-05-2011, 05:30 | varnautre

До края на месеца се очаква да пристигнат поточните линии, от които до края на годината ще излизат новите български автомобили, пише "Монитор".

Те ще се произвеждат в завода на „Литекс Моторс“ в ловешкото село Баховица. Заводът е разположен върху 500 декара. Неговото изграждане започна след като преди три години беше подписан договор между българската компания и най-големия частен китайски автомобилостроител Great Wall Motors. Производството у нас ще стартира със сглобяването на три различни вида коли - малък пътнически автомобил Voleex, високопроходим SUV Hover и пикап с единична и двойна кабина за пътниците Steed. Очаква се капацитетът на комбината да бъде 50 000 автомобила годишно при двусменен режим на работа. По предварителни разчети в новия автомобилен комбинат ще бъдат наети около 2000 човека от Ловеч и региона.

Колите ще отговарят на всички европейски стандарти и голяма част от тях ще бъде предназначена за страните от Европейския съюз и другите пазари в цяла Европа.

Първата българска кола е била направена от наши специалисти в Китай по време на обучение на инженерите на „Литекс Моторс”. През подготовка в Поднебесната е преминал основният екип, който ще бъде пряко ангажиран с производството на автомобилите Great Wall в българския завод. В ръководството на проекта за изграждане на завода участват и чужденци, които имат значителен опит в световното автомобилостроене, съобщиха още от компанията. Целта е във времето тези хора да обучат наши специалисти и в производствения процес да бъдат ангажирани предимно българи.

Два от автомобилите, които компанията „Литекс Моторс” ще произвежда край Ловеч, бяха предпремиерно представени на първия кръг на Български шампионат на затворен маршрут Писта Литекс - Велико Търново. Автомобилите Great Wall Hover и Steed предизвикаха сериозен интерес сред публиката. Те са използвани и за официални автомобили на състезанието. Специален екип на „Литекс Моторс” представи информация с техническите параметри и възможности на Hover и Steed. Част от публиката успя да изпробва автомобилите по трасето на пистата.

Наградите на победителите в надпреварата беше връчена от бранд ениджърът на компанията Николай Ликьов.

Архив Варна | 04-05-2011, 05:26 | varnautre

Лични доходи за 60 милиона лева е обявил най-богатият данъкоплатец у нас. Това научил “Труд” от свои източници.

Огромната сума е изцяло записана в приложение номер 2 към данъчната декларация - доходи от стопанска дейност.

В понеделник приключи кампанията за деклариране и плащане на подоходните данъци. Все още част от декларациите не са пристигнали в Националната агенция за приходите (НАП), тъй като са подадени по пощата. Това означава, че все още е възможно рекордът по лични доходи да бъде подобрен. Вторият в класацията на най-богатите е декларирал почти двойно по ниски лични доходи - 32 милиона лева. Третото място се държи от данъкоплатец с годишен приход от 27 милиона лева. Последният в топ 30 на заработилите най-много пари през 2010 година е декларирал 8,6 милиона лева. Общият доход, който 30-те богаташи са описали пред данъчните, е на стойност 477 милиона лева. Това обаче не означава, че те ще платят данък върху цялата сума. Първо трябва да се приспаднат нормативно признатите разходи, необлагаемите доходи, както и осигуровките. Това ще намали сумата поне наполовина. Сметки показват, че данъкът, който богаташите дължат на хазната, е около 20 милиона лева.

Повечето от заможните българи са посочили за източник на доходите си стопанска дейност или прехвърляне на права и имущество, научи още “Труд”.

През миналата година, когато се декларираха доходите от 2009 г., данъчните преброиха 3865 души с лични приходи над 500 000 лв. Над 1 млн. лв. обявиха 1673 данъкоплатци, а над 2 млн. лв. - 667 души.

До изтичането на срока за деклариране и плащане на подоходните данъци - 2 май, в НАП са пристигнали общо 550 000 декларации. 45 000 от тях са подадени по интернет. В агенцията обаче очакват в следващите дни по пощата да пристигнат над 100 000 формуляра. Общо декларациите вероятно ще достигнат 650 000.

До 2 май беше и срокът, в който работодателите трябваше да докладват в приходната агенция за изплатените на служители суми по договори, различни от трудовия. След това данъчните ще правят засечка между това, което сами сме обявили и данните от фирмите. При разминавания се правят проверки и ревизии.

Архив Варна | 04-05-2011, 04:07 | varnautre

Край на шокиращата гледка с ковчези по витрините или наредени под прозорците на жилищни блокове!

Това ще бъде забранено с приемането на закон за гробищните паркове, погребалната и траурно-обредната дейност. Проект за такъв са получили няколко депутати от ГЕРБ, негови автори са от Съюза на погребалните агенции, пише "24 часа".

Досега няма единна нормативна уредба, която да вкара в ред погребалния сектор, казва Даниела Петрова, депутат от ГЕРБ и председател на комисията по култура и медии в парламента. Като народен представител тя получавала няколко пъти вече в приемната си във Варна сигнали за стресиращи гледки с ковчези и погребални атрибути срещу училище и АГ болницата във Варна.

Разказвали й дори за малка община, в която поради липса на пари с общинската катафалка возели храната на социалния патронаж.

"Трябва да има определена регламентация, целта не е да се създава монопол, а да се съберем и да обсъдим с хората от бранша какви текстове да залегнат в закона", казва Петрова, която заедно с колегата й Любен Татарски се е заела с това. Татарски пък е шеф на регионалната комисия в парламента. На първата среща с представителите на траурните агенции двамата получили подаръци - ключодържатели с ковчег и катафалка на тях. Почувствала се доста странно, но приела подаръка - все пак това са нещата от живота.

Петрова разказва, че във Варна имало офиси на траурни агенции, които са между месарница и аптека, има и във входове.

А в София будка на траурна агенция стои точно на спирката на Орлов мост посока центъра. Пътниците и шофьорите се шегуват, че нарочно я държали там от общината, за да внимават със скоростта и да не се наложи да ползват по-бързо услугите й.

Идеята на Петрова е продажбата на ковчези да бъде в района на гробищата. Но не изключва самото предлагане на услугите да е в офис, защото "всеки стопански субект може да избере къде да упражнява дейността си, стига да е в рамките на закона и да отговаря на определени правила". Тя ще настоява предлагането на ковчези и други траурни атрибути да става чрез каталог или да са събрани в мострена зала, но в никакъв случай на улицата или по витрините. За пример дава сексшоповете, които след регламентацията прибрали "продукцията си" на закрито, а отвън останала само рекламата.

Като потребител на тези услуги тя се натъкнала и на заблуждаваща реклама - на тебелата пишело, че агенцията е денонощна, а на място през нощта се оказало, че там е само охраната и отново я препратили за след 8 сутринта.

Покрай бума на строителството не се спазвали и санитарните зони край гробищата.

Петрова дава пример с двата мола във Варна, които са в непосредствена близост до гробищния парк, вместо да са на 700 м, каквите са изискванията. В с. Топола пък в единия край на гробището избивали подпочвени води, а малко под тях имало зеленчукова оранжерия, където се оттичали.

Архив Варна | 04-05-2011, 04:06 | varnautre

Днес настъпва денят на данъчна свобода, освен това психолозите в България отбелязват своя професионален празник. Днес е и националният празник на атлантическата солидарност.

Денят на данъчна свобода у нас тази година настъпва днес на 4 май. Това означава, че до днес българите работят за държавния бюджет, оттам-нататък – за себе си. Това сочат огласени днес данни на Института за пазарна икономика.

Така нареченият Tax Freedom Day е датата, до която планираните приходи в държавната хазна хипотетично са изработени, съотнесено към очаквания брутен вътрешен продукт. По изчисления на Института за пазарни икономика, през тази година са необходими 124 дни за изработване на заложените в бюджета 26,2 млрд. лв. приходи. Последният от тези дни се пада 4 май.  На практика обаче българският Tax Freedom Day ще продължи поне до 13 май. Изработеното от данъкоплатците в допълнителните дни ще покрие друг бюджетен пказател – планирания дефицит, обясняват експертите на института.

Пак по техни сметки, най-много дни – 31 през тази година, работим за попълване на приходите от ДДС. Приходите от акцизи заработваме 18 дни. За осигуровките отива почти месец – 19 дни за социално осигуряване и 8 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще попълним за 10 дни, а тези от корпоративни данъци - за 8 дни.

ВРЕМЕТО

През следващото денонощие времето над страната ще остане предимно облачно, на много места с валежи от дъжд, съобщи НИМХ.

По-значителни валежи се очакват през нощта на места, главно над Северна България, а утре над южните и най-вече югоизточните райони. Там ще има и гръмотевици. Ще духа до умерен вятър от северозапад-север с който в страната ще започне да прониква по-хладен въздух. Минимални температури между 8° и 13°, максимални между 13 и 18°, в София около 14°.

Във Варна - максимална 15°, минимална 12°.

Атмосферното налягане ще бъде значително по-ниско от средното за месеца и ще започне да се повишава.

Над планините ще бъде облачно, по високите части мъгливо. Ще превалява дъжд, само по най-високите върхове - сняг. Вятърът ще бъде от север – умерен до силен. Максимална температура на 1200 метра 11°, на 2000 метра - около 5°.

По Черноморието ще бъде предимно облачно с валежи от дъжд, по-интензивни по южното крайбрежие. Там ще има и гръмотевици. Ще духа до умерен северен вятър. Максимални температури 14 и 17°. Температурата на морската вода е 12-14°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.

ПЪТИЩАТА

Пътищата от републиканската пътна мрежа са проходими и предимно мокри, съобщи СБА.

Пътните настилки на АМ-те Тракия, Хемус и Марица са мокри. АМ Люлин все още е затворена за движение.

Затворени проходи: Златица - Етрополе; Твърдица - Елена; Дюлински - затворен за товарни автомобили.

Затворени пътни участъци в региона, поради свличане на земни маси, отнесени мостови съоръжения и пропадане или ремонти:

- Радко Димитриево - Друмево / обл.Шумен /, поради пропадане на мост. Обходен маршрут : Шумен - Овчарово - Друмево.
- Варна - Одринци - Вълчи дол - Суворово - движение само в една лента.

БЕЗ ТОК

От 16.03.2011 до 13.05.2011г. от 09.00 до 17.00 часа поради извършване на монтаж на нови ел.съоръжения са възможни прекъсвания на електрозахранването на част от потребителите в  М-стта „Акалар”, спирка „Моста”.

Днес:

От 09:00 до 17:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: с.Осеново и вилна зона Осеново.

На 04.05.2011 г. от 09:00 до 16:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: Гр.Провадия – ул.Камчия, ул.Цанко Цирковски, помпена станция на ВиК, завод „Химик”, бензиностанция „Петрол”, АПК, детска ясла „Снежанка”, колхозен пазар и района около него, Алфабанк, СОУ „Д.Благоев”, детска градина „Снежанка” и района около нея, ул.Х.Димитър, Поликлиниката - Спешна помощ и района около нея, улиците в карето между бившето у-ще СПТУ и бензиностанция „Петрол”, театъра и района около него, ул.Цар Освободител (от „Ловен дом” до църквата).

Oт 08:00 до 13:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: кв.Възраждане - бл.1, бл.2 вх.1, 2, 3, 4, 5, 6, бл.3 парцел 1445 (магазин за хранителни стоки), бл.4 вх.1, 2, бл.5 вх.1, 2, 3, 4, бл.28 вх.1, 2, 3, 4. 5, 6, бл.27 вх.1, 2, бл.29 вх.1, 2, бл.30 вх.1, 2, 3, 4, гаражи (зад бл.30), бл.50 вх.1, 2, бл.51 вх.1, 2, 3, 4, 5, 6, бл.52 вх.1, 1а, 2, бл.53 вх.1, 2, 3, 4, 5, пазара до бл.53.

Oт 09:00 до 15:00 часа: ул. Козлодуй, ул.Бачо Киро, ул.Райко Жинзифов, ул.Кръстю Мирски, ул.Крали Марко, ул.”Козлодуй”.

Oт 09:00 до 14:00 часа в района: с.Близнаци.

Oт 10:30 до 13:00 часа в района: с.Овчага.

Oт 09:00 до 16:00 часа в района: ул.”Мир” - бл. 8, ул.”П.Райчев” №12, 14, 24, 26, бл.35, бл.2, бл.1 вх. Г;Е.

Oт 8.00ч. до 9.00ч. и от 16.00ч. до 17.00ч в района: гр.Провадия - южна промишлена зона в района на Винпром, района от „Слънчеви лъчи” до опитното поле, кв.Абисиния, кланица „Марийка”, Пътища и мостове и Асфалтова база.

Oт 08:30 до 16:30 часа в района: м-ст Крушките, м-ст Пазарлията 2,стопанска сграда и м-ст „Навеса”.

В четвъртък:


От 09:00 до 16:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: Военно поделение "Побити камъни" и Фазанария "Побити камъни".

От 08:30 до 16:30 часа - в района: Местност Боровец - север и местност Боровец – юг.

От 09:00 до 16:00 часа - в района: ул.”Мир” №17, ул.”П.Райчев” №20, 22, бл.3, бл.4, бл.36 вх.А, Б, В, Д, Ж, района на бившия р-т „Острава”.

От 09:00 до 12:00 часа - в района: местност „Акчелар”.

ВАЖНИ ЗАДАЧИ

Във Варна митниците ще унищожат фалшиви спортни обувки. Унищожаването ще се извърши в складовата база на „Кинтекс” ЕАД в ЗПЗ в 11.00 часа в присъствието на представител на маркодържателя.

По повод Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец 8 май, спасителни екипи на БЧК ще направят демонстрация на действия за спасяване на хора от възникнал пожар след земетресение. Демонстрациите ще се проведат от 10.30 часа пред централата на БЧК в София (бул. Джеймс Баучер” 76). След демонстрациите в Музейната зала на БЧК ще се проведе традиционната пресконференция във връзка със Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец.

В 11.00 часа пред сградата на ВМА в столицата ще бъде поставено електронно табло "Брояч на катастрофите" - съвместен проект на отдел „Пътна полиция” – СДВР, ВМА и Българската асоциация на пострадалите при катастрофи за информиране на гражданите, за загиналите при пътнотранспортни произшествия.

В 9.30 часа Софийски градски съд ще гледа делото срещу Николай Методиев – Пилето.

В 9.30 часа Софийски градски съд ще гледа делото срещу Златомир Иванов – Златко Баретата.

Вътрешният министър Цветан Цветанов ще се срещне с посланиците на държавите от Европейския съюз. Очаква се в 15.30 часа да започне пресконференция в централното фоайе на министерството.

Представители на Европейската комисия ще направят проверка на обекти по Оперативна програма „Транспорт“. В 11.00 часа в пресклуба на БТА Програма Достъп до Информация ще представи годишен доклад „Състоянието на достъпа до информация в България 2010”.

В 16.30 часа в пресцентъра на БТА ще се проведе награждаване на победителите от финалния кръг на шестнадесетото издание на конкурса по програмиране на Мусала Софт и PC Magazine Bulgaria в партньорство с Американска фондация за България.

АФИШЪТ

Програма на филмите в кината "Арена"

Бързи и яростни 5: Удар в Рио: Мол Варна - 11:50, 14:40, 17:20, 20:00, 22:40 ч.; Гранд Мол Варна - 14:00, 16:40, 19:20, 22:00 ч.
Червената шапчица: Мол Варна - 11:00, 13:10, 17:50, 20:00, 22:10 ч.
Ритуалът: Мол Варна - 11:40, 14:15, 16:45, 19:10, 21:30 ч.
ТОР: Богът на гръмотевиците: Мол Варна - 12:30, 14:50, 17:10, 18:20, 19:30, 20:40, 21:50, 23:00 ч.; Гранд Мол Варна - 11:00, 13:20, 15:40, 17:00, 18:00, 19:20, 20:20, 21:40, 22:50 ч.
Ергени за седмица: Гранд Мол Варна - 13:15, 15:30, 17:45, 20:00, 22:20  Първичен код: Мол Варна - 12:00, 14:00, 16:00, 18:10, 20:10, 22:10 ч.
Адвокатът с линкълна: Гранд Мол Варна - 12:20, 14:50, 17:20, 19:45, 22:10 ч.
Жена назаем: Гранд Мол Варна - 11:20, 13:40, 16:00, 18:30, 20:50,  23:10 ч.

За децата:
Рио: Мол Варна - 11:00, 13:10, 15:15, 17:30, 19:40, 21:45 ч.; Гранд Мол Варна - 11:40, 13:50, 16:15, 18:20, 20:30 ч.
Приключенията на Сами: Гранд Мол Варна - 11:00, 13:00, 15:00 ч.

Българско кино:


Love.net: Гранд Мол Варна - 12:10, 14:30, 16:45, 19:00, 20:00, 21:15, 22:20, 22:40, 23:30 ч.; Мол Варна - 11:30, 13:40, 15:50, 18:00, 20:20, 22:30 ч.
Тилт: ФК - зала 6 - 18:00, 20:00 ч.

Театър:


Гледна точка, Драматичен театър Стоян Бъчваров, Основна сцена, 19 ч

Квартет за двама, Фестивален и конгресен център, зала 1, 19 ч

Опера:

Жени Захариева – Рецитал , Концертно студио на Радио Варна, 19 ч

Мисия Варна | 04-05-2011, 03:28 | varnautre

Почти целият ден ни предоставя добри условия и предпоставки за ползотворна работа, насочена към финализиране и материална реализация на краткосрочни начинания. Налага се обаче да положим всички усилия, за да привлечем някого към ползотворно сътрудничество. Колкото по-енергични са усилията ни в тази посока,толкова по-големи са шансовете ни за успех. Не чакайте обаче моментални резултати и не се разочаровайте, ако такива не бъдат постигнати. Сега усилията ви трябва да бъдат насочени по-скоро към изграждането на стабилна основа за бъдещето. Нека активността ви бъде насочена към установяването на перспективни връзки и резултатите от тях, разбира се, няма да закъснеят.

Стремеж към постигане на комфорт и удобство, повече емоционална и материална надеждност ще поставят акцент сред онези от вас, които не са ангажирани с конкретни цели в деловия и социалния живот. Ще нарастне потребността от изживяване на чувствени удоволствия, ше се търси добра компания, обилна храна и пиршество за сетивата. Външният вид ще прави огромно впечатление, така че не си позволявайте немарливост независимо от това как сте решили да прекарате деня - не се знае кого ще срещнете, случайно или не съвсем. Обърнете внимание не само на външния си вид, но и на обноските си, подчертаите всичките си преимущества и не се стеснявайте да ги използвате. Красотата днес ще предизвиква възхищение и ще носи умиротворение.

Във вечерните часове ще трябва да селектирате контактите си и да избягвате непознати и съмнителни личности. Опасността да попаднете в мрежата на очарователни мошеници е немалка. Старайте се обективно да преценявате всяка ситуация, като игнорирате симпатиите и емоциите си. Потъването в дълбоките води на мечти и илюзии също бързо може да ви накара да изгубите връзка с реалността.

Астрологична картина на деня - 4 майСлънце в ТелецЛуна в Телец, Близнаци2 лунен денПочти целият ден ни...

Архив Варна | 03-05-2011, 22:02 | varnautre

Информационна среща по Стипендиантска програма за студенти по медицина и лекари специализанти от ромски произход за академичната 2011-2012 година ще се проведе на утре - 4 май от 15.30 часа, в конферентната зала на хотел “Одесос”.

На срещата ще бъдат разяснени целите и възможностите, които Програмата предлага.

Това е първата по рода си Програма в региона, насочена към подпомагане обучението на  студенти от ромски произход, обучаващи се в медицински специалности и лекари - специализанти. Тя цели подобряване на качеството на предоставяните здравни грижи и преодоляване на проявите на дискриминация в системата на здравеопазването, чрез предоставяне на примери за подражание, които да мотивират младите роми да се насочат към кариера в здравеопазването.

През първата година на Програмата бяха подкрепени общо  23 студенти в Медицински университети и колежи. През втората година на Програмата студентите подкрепени от Програмата са вече 57. В началото на месец април стартира кампанията за набиране на кандидат-стипендианти за 2011-2012 година.

Междувременно на информационната среща ще бъдат разяснени възможностите и перспективите за младите хора, както и въпроси, свързани с

Подробна информация за кампанията и всичко свързано с нея, можете да откриете на сайта на Институт Отворено Общество – София.

Припомнете си историята на Калин, който сбъдна мечтата си, благодарение на много труд и шанса, който му даде тази програма и в момента е първокурсник в МУ-Варна.

Вижте какво споделиха пред ВарнаУтре.бг Цвета Петкова, координатор на проекта “Кандидат-студентски курсове за подготовка за прием в медицински университети в България за младежи от ромски произход” и експертът Огнян Каменов.

Новините | 03-05-2011, 14:23 | ВарнаУтре

Матей Таш. (61 год.), Върбан Бор. (29 год.), Ангел Рус. (22год.) и Михаил Пеш.( 35 год.), всички от София, от днес ще търпят постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража", определена от Варненския окръжен съд, съобщи пресслужбата на съда.

Четиримата, заедно с други три лица, са обвиняеми по досъдебно производство на III РУП във Варна, заради грабежа на 560 мастербокса цигари, задигнати от паркинг в складова база в северна промишлена зона на морската столица.

Грабежът е станал в първите часове на 7 април тази година и то след като групата е сломила съпротивата на охранителя, на пазача на паркинга и на шофьора на ТИР-а. Грабителите натоварили плячката в друг товарен автомобил.

В добра координация между криминалистите от София и Варна, и под надзора на Окръжна прокуратура Варна, след редица процесуално следствени действия, на 1 май са задържани 7 лица от столицата, повечето от които криминално проявени. Установен е и товарният автомобил, с който са превозени цигарите, а в склад на столичния кв."Сухата река" са открити и иззети 558 мастербокса различни видове цигари. Прокуратурата поиска постоянния арест само на 4-ма от арестуваните.

Варненският окръжен съд уважи искането и определи Матей, Върбан, Ангел и Михаил да търпят най-тежката мярка за процесуална принуда.

Основания за това съдът намери в безспорните гласни и писмени доказателства, събрани в хода на разследването. Освен самопризнанията на някои от обвиняемите лица, са извършени разпознавания, събрани са и свидетелски показания. Всички те водят съда до обоснования извод, че всеки един от 4-ма мъже е съпричастен към грабежа.

Съдът отчете специално  ролята на Михаил и на Матей при организирането и осъществяването на набега във Варна. Най-възрастният от групата - 61 годишният Матей ще дочака в ареста СМЕ, за да се установи състоянието на едното му око, което е след операция. Професионалният боксьор Върбан Бор., който разчита на спорта, за да издържа семейството си и двете си невръстни деца не е давал показания пред разследващите, но ще остане в ареста, след като съдът отчете опасността той да извърши друго престъпление.

Днес ВОС прецени, че няма опасност Върбан, Ангел и Матей да се укрият от наказателно преследване, но намира, че всеки един от тях може да извърши друго престъпно деяние. С най-сериозна съдебна биография сред задържаните лица е Михаил, който вече е осъждан за грабеж и само преди няколко месеца е излязъл от затвора след условно предсрочно освобождаване. Освен за грабежа на цигарите във Варна, спрямо Михаил са образувани и други две досъдебни производства за грабежи и принуда.

След като определи най-тежките мерки за процесуална принуда за всеки един от 4-та софиянци, разследвани за грабежа на цигари на стойност повече от 1 млн лева, ВОС им даде възможност да обжалват днешните определения пред Апелативния съд във Варна на 10 май 2011 година от 10,00 часа.   

Архив Варна | 03-05-2011, 14:05 | ВарнаУтре

На 4-ти и 5-ти май 4 отбора от преподаватели в Техническия университет ще сестезават във футболния Гергьовденски турнир на малки врати за голямата награда - печено агне.

Отборът на ректората, в който играят ректорът доц. Овид Фархи и заместниците му, ще срещне в 12 часа тима на катедрата по Автоматика на производството.

От 13 часа е следващата среща - Електрофакултета срещу Машинно-електротехническия факултет.

Победителите от тези два мача ще играят от 12 часа в четвъртък за голямата награда - печено агне.

Вкусни и знакови награди ще има и за най-добър нападател, най-добър защитник и най-добър вратар.

Кулминацията, разбира се, ще е на финала (тогава ще има и курбан за всички уастници и зрители), но няма гаранция, че тогава ще имате шанс да видите ректора в атака, ако отборът му загуби мача утре :)

Специални агитки подготвят студентите. Заповядайте на стадиона на Техническия университет на 4-ти и 5-ти май от 12 часа!

Архив Варна | 03-05-2011, 13:59 | varnautre

Великотърновският депутат от ДПС Хасан Хаджихасан  е подал сигнал до МВР и ДАНС срещу отцепниците от ДПС, последвали Касим Дал, основно в социалната мрежа Фейсбук,съобщи депутатът, цитиран от Mediapоol.

Хаджихасан се разгневил от разпространени през уикенда агитационни материали срещу Ахмед Доган и знакови фигури на партията във Велико Търново и село Калифарево.

В брошурите и плакатите основни лица на движението са наречени с агентурните им имена от Държавна сигурност, а под имената на други, които нямат досиета, е написано: "представлява само себе си“(Алиосман Имамов), "мишок“(Йордан Цонев), "госпожа Човешко бедствие“ (Емел Етем), "печата в. "Атака“(Делян Пеевски).

В брошурите под образа на самия Хаджихасан авторите са написали "Мухата ХХХ“.

Хаджихасан решил да се задейства, след като подобни материали вече са се появили и в неговия избирателен район.

Пред Mediapool Хаджихасан прогнозира, че материалите, които се разпространяват и във Фейсбук, скоро ще плъзнат из Шумен, Търговище и София. Депутатът заяви, че е 100% сигурен, че зад тази агитация стоят хората на Касим Дал. Като повод да намери място сред видни ДПС-имена като "медийния магнат" Делян Пеевски и бившия вицепремиер в кабинета “Станишев” Емел Етем, Хаджихасан посочи, че той лично е обвинил Касим Дал пред ЦОБ и парламентарната група на движението, че е повече бизнесмен, отколкото политик.

По информация на източници на сайта, хората, които подкрепят бившия втори човек в ДПС, са започнали да търсят офиси за формацията, като най-вероятно първата "обител" на бъдещата партия ще бъде в Свищов.

 

Новините | 03-05-2011, 12:18 | ВарнаУтре

След изтичане на 12 месеца срочните договори с телекомуникационните оператори вече ще стават безсрочни и клиентът ще може да ги прекратява с подаването на едномесечно предизвестие, без да плаща каквато и да било неустойка, предвиждат промени в Закова за електронните съобщения.

Той бе пуснат за обществено обсъждане от Министерството на транспорта, информационните технологии и далекосъобщенията.

С тях се премахва сегашната практика операторите да подновяват автоматично договора с абонатите за същия срок и при същите условия, при които е бил подписан, освен ако клиентът изрично не подаде месец по-рано заявление за прекратяването на контракта. В момента съществуват и тригодишни срочни договори.

Телекомите вече ще са длъжни да описват в договорите цените, условията за подновяване на контракта и на дължимите неустойки от страна на клиента при едностранно предсрочно прекратяване на търговските отношения.

Два месеца преди изтичането на срочния договор операторът ще е длъжен да предупреди за това потребителя си в месечната му фактура или чрез SMS, предвиждат още поправките. Ако дружеството реши да променя общите си условия за ползване на услугите, трябва да уведоми клиентите за това месец предварително и да публикува корекциите и в търговските си обекти и на сайта си.

В договорите задължително ще се описват и изискванията за минимално потребление или минимална продължителност за възползване от промоционални условия, таксите, свързани с преносимостта на номера и други идентификатори, дължимите обезщетения, свързани с предсрочно прекратяване на договора, включително възстановяване на направени разходи за предоставено оборудване като телефони, интернет модеми и др. Трябва да са описани и възможностите за едностранно прекратяване на договора от страна на абоната с едномесечно предизвестие, цени, ценови пакети или тарифи, условия и срокове на плащане.

Индивидуалният договор ще влиза в сила в срок до 7 дни след сключването му, освен ако абонатът изрично не е заявил желание договорът да влезе в сила незабавно. Ако липсва последното, клиентът ще може да се откаже от услугите в рамките на тези седем дни, без да дължи неустойка.

Потребителите задължително ще бъдат информирани и когато доближават паричния си лимит на месечно потребление. И в момента някои операторите правят това, ако са договорени кредитни лимити с клиентите им.

Ако клиентът е поискал прехвърляне на номера му в друга телекомуникационна мрежа, максимум 8 часа може да бъде оставен без услуга. При превишаване на този срок потребителят ще трябва да бъде обезщетен, но от текстовете не става ясно дали компенсацията ще се плати от приемащия оператор или от този, чиято мрежа е ползвал дотогава клиентът.

Петнадесет доставчика на телекомуникационни услуги и три организации за защита на потребителите вече са предоставили своите предложения и коментари по публикуваните текстове, съобщиха от транспортното ведомство във вторник, но не уточниха какви са те.

Предстои съгласуване на проектокорекциите между заинтересованите ведомства, след което министърът на транспорта Александър Цветков ще го внесе за одобрение от правителството.

Новините | 03-05-2011, 12:13 | ВарнаУтре

Общините може да останат без право да сменят предназначението на свои терени и да издават строителните разрешителни, ако нямат изработени общи устройствени планове (ОУП),

или не са си актуализирали документите с изтекъл прогнозен срок, предвиждат промени в Закона за устройство на територията, внесени от депутата от "Атака" Николай Пехливанов за обсъждане от Народното събрание, съобщи Mediapool.

От общо 264 общини в България едва 87 имат одобрени ОУП, всеки от които е със собствен срок на действие според вижданията на местните власти. В 57 от тези общини обаче общите устройствени планове са с изтекъл прогнозен срок, което означава, че се нуждаят от актуализация към днешна дата.

За спиране на хаотичното строителство, безразборното презастрояване и за изграждане на съвременна инфрастуктура във всяка отделна община, отговаряща на потребностите на нейните граждани, може единствено да се случи с изработването и влизането в сила на общ устройствен план за всяка една община на територията на нашата страна, се казва в мотивите към промените. Докато има хаотично променяне предназначението на земи и територии, без концепция и стратегия за дадена община, не могат да бъдат решени правилно и адекватно проблемите на градоустройството на територията на цялата страна, смята авторът на корекциите.

Не е ясно обаче как ще се извършват ремонти, укрепване на сгради и др. спешни строителни работи, за които също се издават разрешения за строеж, смятат експерти. На практика редом с добрите намерения да се спре презастрояването и хаоса в строителството, ще бъде блокирана голяма част от благоустройството на градовете.Не по-малко от няколко години минават за поръчването, изработването, особрението и влизането в сила на един ОУП.

Новините | 03-05-2011, 12:10 | ВарнаУтре

Военният министър Аню Ангелов изрази увереност, че ще се вземат необходимите мерки за сигурност на хората, а и по отношение на защитата на стратегическите обекти в страната, но призова българските граждани да бъдат много бдителни.

„Тероризмът при всички случаи е една от основните заплахи за националната сигурност, каза министър Ангелов за евентуалните заплахи за стратегическите обекти у нас след убийството на Осама бин Ладен”, цитиран от Дарик. „Естествено много трудно е предвидим какъвто и да е било терористичен акт от гледна точка на това къде, кога, с какви възможности ще се осъществи”, коментира министърът.

Според министър Ангелов трябва да се противопоставят двете тези, които се дискутират в момента - тази, че след убийството на бин Ладен тероризмът е отслабен и тази, че в резултат на това организации като Ал Кайда ще се мобилизират. „Мисля, че това са два процеса, които текат паралелно. От една страна естествено, когато главата на една такава организация е отстранена ще намалеят определено и техните възможности. Още повече, че Осама бин Ладен е един от най-богатите хора в света и финансираше самите актове. Но от друга страна самата организация на Ал Кайда е на базата на такива спящи клетки, в които по някой път се вземат самостоятелни решени. Така че тези два процеса не трябва да се противопоставят, според мен и двата процеса ще имат място”, коментира военният министър.

Ангелов посочи, че сред военните в контингента ни в Афганистан няма особено напрежение след вчерашните събития, но единият от пунктовете е усилен с още едно отделение от хора. „Степента на бойна готовност за над 600-те български бойци в операцията ИСАФ е увеличена още преди самото убийство на Осама бин Ладен. Това ще продължи докато командването на операцията не прецени, че степента на бойна готовност може да бъде намалена”, обясни министърът.


Новините | 03-05-2011, 12:01 | ВарнаУтре

Министерството на вътрешните работи съобщава, че със заповед рег. № Iз – 1059/20.04.2011 г. на Министъра на вътрешните работи е обявен търг с тайно наддаване за отдаване под наем на част от недвижим имот - публична държавна собственост, както следва:

Обект № 1 – помещение с местонахождение: гр. Варна, бул. “Ян Хунияди”, № 5, в сградата на сектор „ПП” – Варна с площ 108,00 кв. м за бюфет. Първоначална месечна наемна цена – 832,00 лв. без ДДС. Срок на наемното отношение – 10 год. Депозит за участие в размер на 200 лв.

Обект № 2 – помещение, с местонахождение: КК”Златни пясъци”, партерен етаж в сградата на Пето РУП, с площ 24,00 кв. м., за бюфет. Първоначална месечна наемна цена – 207,00 лв. без ДДС. Срок на наемното отношение – 10 год. Депозит за участие в размер на 200 лв.

Тръжната документация може да се закупи до 19.05.2011 г., всеки работен ден от 9 ч. до 12 ч. и от 14 ч. до 17 ч. в административната сграда на сектор “УССД” при ОДМВР – Варна, ул. “Парижка комуна”, № 30. Цена – 50,00 /петдесет/ лв.

Краен срок за подаване на заявления до 17 ч. на 23.05.2011 г. в явно деловодство на ОД на МВР – Варна, на адрес: гр. Варна, ул.”Цар Калоян” № 2.
Търгът ще се проведе на 26.05.2011 г. от 09,30 часа в административната сграда на сектор ”УССД” на адрес: гр. Варна, ул. ”Парижка комуна” №30.

Мисия Варна | 03-05-2011, 11:57 | ВарнаУтре