Категория Новини

Вторият квалификационен ден на турнира Zagorka Tennis Cup във Варна донесе победи за още 12 тенисисти, които продължават напред в борбата за място в основната схема на фючърса (03-08 май).

От българските представители напред продължават Марсел Радев и Андреас Нейков, които постигнаха убедителни победи над своите опоненти. Радев надделя над сънародника си Димитър Петров (6:3, 6:2), а Нейков надви Кристос Кесидис от Гърция (6:3, 6:2). На кортовете на ТК „Черно море - Елит“ в понеделник ще играят още Иля Джиурджиу, Андрей Савулеску и Драгос Игнат от Румъния, Йозеф Казнец, който се състезава за САЩ,  Димитър Ристовски от Македония, Филип Скворстов от Русия, Жерон Бернар от Холандия и др.

Освен Димитър Петров, от българска страна отпаднаха още Васил Шандаров, Александър Велев и Юмер Юмеров. Шандаров и Велев отстъпиха пред своите македонски съперници Предраг Русевски (6:2, 6:1) и Томислав Йотовски (6:0, 6:0), а Юмеров беше победен от румънеца Драгос Дима (6:0, 6:0).

Квалификациите за основна схема приключват в понеделник, когато паралелно започват и мачовете по двойки в турнира. Във вторник ще стартират мачовете от основна схема за сингълс, с начален час 9.30 часа.  Двубоите се играят във формат на пряка елиминация в 2/3 тайбрек сета.

Турнирът е с награден фонд $10 000 съгласно разпоредбите на международната тенис федерация. Победителят получава $ 1300 и 18 ATP точки, завършилият на второ място - $ 900 и 10 ATP точки, а класиралият се на трето място – $ 480 и 6 ATP точки.

Архив Варна | 02-05-2011, 07:52 | varnautre

Театрално студио „Шанс” с художествен ръководител актьора от трупата на ДТ „Стоян Бъчваров” - Христо Христов, ще има премиера - спектакъл по народни любовни песни и творчеството на Елин Пелин.

Заглавието - „Щуротии”, показва и посоката на търсенията на екипа, а именно играта да е забавна, лека и изпълнена със свежестта и прелестта на младостта. На 3 май от 19.00 ч, сцена „Филиал” отваря гостоприемно своите врати за приятели на малките театрали и всички почитатели на народните умотворения. Ден преди важното събитие и усилена генерална репетиция разговаряме с двигателя на проекта - Христо Христов

- Изпитвахте ли притеснения,че народното творчество и разказите на Елин Пелин ще са чужди на новото поколение, което прекарва повече време във виртуалното пространство и сякаш не се вглежда в традициите и миналото ни?

- За моя изненада децата се запалиха и даже и при онези, които се съмняваха, че този материал няма да им бъде близък, се появи любопитство към играта. Подбрал съм текстове, които носят закачка, надиграване. В текстовете се съдържа еротика, изведена по нежен начин. Участват 14 деца, които представят етюди по 14 народни песни, а публиката ще се срещне и  с популярните герои Пижо и Пендо. Ние следваме логиката на действието, логиката на емоцията. Залагам на младежката енергия.

-  На плаката на представлението е написано, че то е дело на приятели и е за приятели. Как се печелят приятели на театъра?

- Аз нищо не разбирам от компютри и за мен интернет е абсолютно неизвестна територия. Нямам никакво желание и да я опознавам. Децата са вътре и те си разпространиха идеята в социалната мрежа. Този начин на общуване, колкото и да не съм привърженик на подобна комункация, е факт. Това, което правим, е опит за завръщане към другата мрежа на общуване - липсващата зона. За мен е важно, като контактувам с някого, да го гледам в очите, да приема емоцията от него, да приема от тъгата му, от радостта му, да споделя и да върна енергия. Участниците и тези, които ще ги гледат, ще се разтворят за реалното общуване. Нека с този проект да спечелим и нови млади приятели на театъра, това е и крайната ни цел.

- Изявата на деца, занимаващи се с театър и тяхното съприкосновение с истинската сцена намира ли всестранна подкрепа от институциите според вас?

- Убеден съм в смисъла на подобно начинание. Тези деца имат приятели, ще дойдат и други техни приятели и така ще се получи обмен. За съжаление нашият театър не предлага много заглавия, които да общуват пряко с младата ни публика. Театърът прегърна тази идея, но за мен е важна и стратегията на театралната ни институция за продажбата на този спектакъл. В града има над 30 хиляди ученици, които са на възраст над 10 години - една десета да влезе в салона, тяхното посещение ще бъде отговор на усилията ни. Искаме да направим поне 15 представления.

- Как мотивирате младите да се занимават с театър във време неблагоприятно за духовни наслади?

- Част от моите ученици идват от семейства, които не живеят добре. Някои нямат възможност да си плащат редовно таксите за обучение, които всъщност са скромни като стойност. Но те идват от будни огнища. Някои от тях ще станат артисти. Вече имам 4-ма студенти, приети в Театралната академия. Някои от тях завинаги ще бъдат приятели на театъра. Към всеки се отнасям като към професионалист. Уча ги и на театрална етика. Театърът е и школа за общуване, защото има и деца, които са депресирани - затворени в себе си, не могат да общуват с външния свят. Чрез театъра те излизат навън от личността си, разтварят се за света. Имам едно момче - страшно притеснително, но аз го подкрепям във всяка негова стъпка, за да се справи с вътрешните си съпротиви, да преодолее границите си. Виждам, че започва да се отпуска. Работя и върху словото – опитваме се да отстраним диалекта на говоренето ни, да се научим да чувстваме красотата на езика ни.

- За вас е важно общуването, а защо според вас всички живеем в монолози, без да чуваме сигналите на другия до нас?

- Не се чуваме и не се слушаме. Управляващите не чуват хората. Те правят това, което са си наумили и вървят с рогата напред, без да осъзнават последствията от действията си. Ето на нас актьорите не ни обърнаха внимание и оставиха обединението ТМПЦ-Варна. Продължавам да твърдя - този тип отношение ще е пагубно за нашия театър. Театърът ще изчезне от картата на града ни.

- Реформата с т.нар. делегирани бюджети тръгна с намерението да се погубят театрите, но се установи, че точно в това сурово време публиката е жадна за театър и посещава над очакванията на реформаторите съответните пространства. Какво е вашето отношение към случващото се в момента?

- Делегираните бюджети вече се отлагат. До март месец бе експерименталното им изпитание. Културното министрество се стресна от това, че театрите започват сами да си търсят начини за нова продукция и да събират публика. Някои мислят, че театърът може да се разглежда единствено като отчетен документ, но никой не си дава сметка как се стимулира неговият живот.

- А не трябва ли подобни на вашия проект да бъдат инициатива на съответни регионални дирекции, чиято работа е насочена към образованието и възпитанието на младите?

- За съжаление не е така. Обърнах се към Община Варна и ръководството на младежки дейности, за да ни помогне поне за отпечатването на плаката - отказаха ни, защото нямали пари. Моя възпитаничка проектира афиша и аз го платих с лични средства. Ако бях човек с финанси и власт щях да намеря хиляди начини да подкрепя подобни идеи.

- Коя е вашата любима фраза от „Щуротии”, наситена с желание за живот, с младост и вдъхновение?

- Финалът на спектакъла - питат един герой: „Ей, ами онази вятърна мелница, която търсиш?” – и той отговаря: „Аз си намерих друга!”. Освен театъра си имам и още една моя мелница - земята. Аз съм селянин по душа и ще си отида в земята. Наскоро си взех стара къща и всичко влагам в земята й, цялата си душа!

Архив Варна | 02-05-2011, 07:33 | varnautre

„Важно е да имаме надпартиен президент и ви уверявам, че имам решителност да се извършат реформите у нас, така както трябва. За мен това е смисълът днес за България”,

коментира по повод евентуална своя кандидатура за президентските избори Меглена Кунева по БНТ.

Попитана дали си е поставила краен срок, в които ще реши дали да се кандидатира за президент, Кунева отговори: „Срокът е свързан със закона. Има време. При всички случаи това решение няма да бъде взето за дни."

„За да може в една обществена работа да си достатъчно ангажиран, има една рецепта – да не слушаш лъжите. Подобни думи за мен идват от хора от бившата Държавна сигурност”, каза бившият еврокомисар. И допълни:„Сигурно правим нещо много правилно, за да може тези хора да се насочат срещу мен”.

По повод блокирането на приемането на България в Шенген Меглена Кунева коментира, че затова са давани сигнали много отдавна.„Аз не мисля, че те го блокират яростно. Блокират завършването на този процес, но сигналите са давани много отдавна. Мисля, че реакцията от страна на българските евродепутати в този момент е добра – те всички се обединяват, за да могат да лобират за страната си”, каза тя.

Кунева подчерта, че трябва да разберем какво се крие зад позициите на Франция и Германия, а не да говорим против тях.

„Подобни разговори се водят много трудно, но трябва да ги водим”, категорична бе тя.

Архив Варна | 02-05-2011, 07:09 | varnautre

Най-издирваният терорист в света Осама бин Ладен е мъртъв, обяви тази нощ  американският президент Барак Обама. 

Той направи специално извънредно обръщение към нацията, за да  потвърди  официално новината.

Терорист номер 1 е бил ликвидиран преди седмица при американски авиоудари в Пакистан близо 10 години след кървавия 11-ти септември.

Според Fox News тялото на терорист номер 1 е в ръцете на американските специални служби.

Катарската телевизия "Ал джазийра" съобщава, че бин Ладен е убит при атака на американски безпилотни самолети в планините на границата между Афганистан и Пакистан. Заедно с него са били убити още 20 души.

Убийството на бин Ладен е най-сериозното постижение на американската нация, която след терористичните атаки от 11.09.2001 г. е била по-обединена от всякога, заяви Обама.

"Осама бин Ладен не беше мюсюлмански лидер и САЩ никога не са водили война с исляма. Ликвидирането му трябва да бъде радост за всички, които вярват в мира", каза Обама.

Президентът обяви, че бин Ладен е ликвидиран от малък американски отряд от военни. Никой от тях не е пострадал. Пакистанското правителство е помогнало за локализиране на терорист номер 1.

В началото на изявлението си американският държавен глава припомни събитията от 11 септември 2001 г.

"Всички знаехме, че това беше сторено от "Ал-Кайда". През последните 10 години положихме огромни усилия в борбата срещу тероризма и успяхме да свалим правителството на талибаните в Афганистан, което даваше гръб на "ал-Кайда". Малко след като встъпи в длъжност, казах на новия шеф на ЦРУ, че главна задача трябва да стане залавянето или ликвидирането на бин Ладен. Лично оторизирах тази операция", заяви Обама.

Новините | 02-05-2011, 05:23 | varnautre

Електронното гласуване чрез интернет, което ще се въведе експериментално за президентския вот наесен, ще има много общи черти с работа в социалната мрежа "Фейсбук", коментират експерти пред "Сега".

След първата си сбирка от ЦИК заявиха, че подсигуряването на експериментален електронен вот ще е една от най-важните им задачи.

Избирател, който желае да упражни конституционното си право през мрежата, ще трябва да се регистрира предварително на специална интернет страница, която ще бъде открита от Централната избирателна комисия. От ЦИК трябва да гарантират запазването в тайна на личните данни, които избирателят ще даде за регистрацията. Впоследствие желаещият да участва в избора в интернет трябва да получи парола за гласуване. Този начин на гласуване ще започва по-рано и ще приключи 48 часа преди деня на вота.

Електронното гласуване ще се проведе в до 5 секции в страната и в до 5 в чужбина. Резултатите ще се съхраняват в електронна избирателна урна. Според експерти гаранциите за защита на този вот от хакерски набези ще бъдат не по-малки от тези за различните видове банкови операции, които се извършват през интернет. Опитът на страните, които досега са ползвали електронното гласуване, е показал, че в техните системи не е имало пробив. Сред тях са Естония, някои швейцарски кантони, Испания, Франция.

Гласуване през мрежата от домашния компютър ще се провежда за пръв път в България. На предишните избори имаше електронно гласуване в 9 секции в София. То обаче не се правеше от домашен компютър, а се осъществяваше в самите секции. Тогава експерименталният вот се упражняваше чрез монитор с активен дисплей (т.нар. тач скрийн), принтер и четец за магнитна карта, разположени в тъмната стаичка. От секционната комисия хората получаваха магнитна карта за потвърждаване на избора. След приключването му от принтера излизаше контролна разпечатка, която се пускаше в непрозрачна урна. Резултатите от електронния вот се събираха в РИК на флашка. Столичани обаче проявиха слаб интерес към нововъведението. Експерти признават, че гласуването от вкъщи крие опасност за нарушаване на тайната на вота, тъй като е възможно някой от членовете на семейството да контролират останалите. Срещу това обаче няма как да има защита.

Архив Варна | 02-05-2011, 05:18 | varnautre

"Нищо ми няма, ще ми мине като на куче." С тези думи на уста неподражаемият Иван Славков, който цяла България наричаше просто Батето, погледна смъртта в очите и дори на нея се присмя, пише "Стандарт".

Дългогодишният президент на Българския футболен съюз издъхна вчера малко след 13 ч в Правителствена болница. Славков почина от тежка бронхопневмония 10 дни преди 71-вия си рожден ден. Новината потопи в скръб спортните и артистичните среди у нас, както и обикновените хора, на които Батето беше любимец заради оригиналното чувство за хумор и острия език, с който успяваше да направи безпощадна дисекция на всичко - от политическия живот до състоянието на родния футбол.

Славков угасна след неколкомесечна борба с болест на белите дробове. Близките му споделиха, че се борил с усложненията от заболяването още от март, след като веднъж вече се бе възстановил от него през 2009 г. По ирония на съдбата въпреки любовта си към купоните и трапезите бохемът си отиде от белодробно заболяване. "И на изпроводяк той успя да шашне медицината, като демонстрираше черен дроб на студент спортист", коментираха негови близки.

Славков постъпил още през март в Правителствена болница. След операции и процедури се прибрал вкъщи. На 9 април обаче бил откаран по спешност заради със сериозни проблеми с бъбреците и сърцето.
Появи се дори информация, че Батето е бил в прединфарктно състояние и дори е изпаднал в кома. Заговори се, че той е дишал с помощта на тръбичка и е загубил говора си. Дни по-късно обаче докторите успели да овладеят състоянието му, а от семейството му тогава съобщиха, че той е добре и здравето му се стабилизира.

Въпреки настояванията на белите престилки, че има нужда от продължително болнично лечение, Батето напуснал лечебното заведение на своя глава след само няколко дни престой.

С типичния си неподражаем стил обяснил причините за решението си с думите: "Медицинските сестри не са като едно време."

По настояване на съпругата му Валя Славков все пак се съгласил два пъти дневно в дома им да ги посещава сестра, която да следи здравословното му състояние.

През това време обаче Славков не преставал да крои планове - за футбола и кандидат-президентската кампания, в която имал желание да участва. Смъртта обаче сложи преждевременен край на последния мач на Иван Славков точно на 1 май. "Съдбата няма равна - когато един човек се ражда, друг си отива. Станишев получи дъщеря от Бога, но той прибра Батето", коментираха червените активисти вчера, които плачеха първо от радост, а после и от мъка.

Архив Варна | 02-05-2011, 05:14 | varnautre

Билковите лекарства без лиценз вече са незаконни и не могат да се продават на пазарите в ЕС, пише "Монитор".

Родните аптеки и сайтовете за онлайн продажби също рискуват солени глоби, ако предлагат подобни хапове. Забраната влезе в сила, след като вчера изтече 7-годишният преходен период, предвиден в специална директива на ЕС. С нея Европейската общност се надява да осигури пълни гаранции за безопасността на всичките препарати и отвари, с които ни лекува традиционната медицина. Дългият преходен период даде на вносители и производители достатъчно време, за да докажат, че продуктите им не вредят и са с приемлива ефективност, коментира комисарят на здравеопазването и защита на потребителите Джон Дали.

Директивата не забранява витамините, минералните добавки и билковите чайове, нито хомеопатията, побързаха да уточнят от Брюксел. Тя обаче въвежда задължителна, макар и доста опростена в сравнение с останалите лекарства, процедура за легализиране. Билковите хапове могат да се регистрират без проучвания и клинични изпитвания, задължителни за останалите фармацевтични препарати. Вместо това производителят трябва да докаже, че продуктът му не вреди, а безопасността му е

изпитана в продължение на поне 30 години

употреба, от които 15 години и от европейските пазари. Билкови лекарства се признават само чрез традиционната история на продукта или чрез признати фармакологични качества на билковите съставки, обясняват от Брюксел. Макар да са с естествен произход, те могат да са вредни. Поради това попадат в обхвата на законодателството за фармацевтичните продукти.

Новият ред не се отнася само до традиционните европейски растения, той важи също за китайски и аюрведически лекарствени продукти. Според Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки директивата до голяма степен цели да гарантира

безопасност от азиатските продукти

Някои от страните като Чехия и Холандия например предупредиха, че билковите лекарства ще се предлагат вече като хранителни добавки, за които лицензирането не важи.

Други обаче като Великобритания и Белгия се готвят стриктно да спазват директивата. Трети възразяват, че малко производители на традиционни препарати могат да извадят между 95 000 евро или 140 000 евро за тяхното узаконяване. До момента в ЕС има малко над 200 лицензирани продукта от 27 растения. Има голяма опасност от незаконна търговия с лекарствата, с които европейците са свикнали, предупреждават недоволните от новия ред.

За да облекчи процедурите, ЕС създаде и Комитет по растителните лекарствени продукти към Европейската агенция по лекарствата. Той подготвя списък на растителни вещества, които са използвани достатъчно дълго време, за да е ясно, че не вредят.  Списъкът може да служи като доказателство за безопасност. В него са включени например невенът, ехинацеята, обикновената мента, елеутерококът, известен още като сибирски женшен, и др.

Архив Варна | 02-05-2011, 05:12 | varnautre

Годишните такси в повечето държавни университети ще се повишат от 5 до 20%, показала проверка на "Сега".

Ръководствата на учебните заведения са подали заявки за промяна на сумите за обучение в просветното министерство, но официално те трябва да бъдат одобрени от правителството.

Увеличението се иска въпреки уверенията, че в кризисен период цената на висшето образование няма да расте. Миналата година парламентът реши да увеличи горната граница на таксите до 50% от издръжката на един студент при 33% дотогава. Промяната имаше за цел да узакони приетите вече суми за 2010/2011 г., които след драстично орязване на издръжката се оказаха незаконно високи. Тогава депутатите уверяваха, че вдигането на максимума няма да доведе до реално поскъпване на обучението.

Тази година обаче висшите училища все пак са решили да се възползват от поправката. В УНСС желаещите да учат икономика или администрация и управление ще плащат 346 лв. на година вместо сегашните 289 лв. За студентите по право, социология, политически науки и обществени комуникации таксата ще бъде 554 лв., а в момента е 462 лв. "Дори и при тази промяна излиза, че ще получаваме по 200 лв. по-малко на студент, и то за обучение по най-евтините специалности", пресметна ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов. Всички университети са принудени да компенсират голямото намаление на издръжката, но за съжаление това става за сметка на студентите, коментира той.

Годишната такса в Техническия университет в София се повишава незначително - от 580 на 610 лв., съобщи зам.-ректорът по учебната дейност проф. Георги Михов.

В СУ в специалностите право, социология, филология, история, философия, психология, обществени комуникации и политически науки ще плащат 500 лв. на година вместо досегашните 462 лв. От 664 на 750 лв. скача и сумата за обучението по математика, информатика, инженерни специалности и природни науки. 340 лв. ще е новата такса за педагогическите и икономическите специалности, докато в момента тя е 289 лв.

По-високи ще бъдат и таксите в Пловдивския университет.

Интересно е решението на Шуменския университет - ръководството предлага промяна единствено на таксите за обучение по педагогика, икономика и туризъм, а за всички останали специалности те ще останат без промяна. Така от есента студентите по педагогика и икономика ще плащат 310 вместо досегашните 288 лв. За хуманитарните специалности таксата остава 450 лв., а за математика, информатика и природни науки сумите са 500 или 600 лв. в зависимост от специалността.

Макар последна дума за таксите да има правителството, то няма законова възможност да отхвърли исканията на вузовете. Очаква се решението да бъде прието в близките дни.

Архив Варна | 02-05-2011, 04:57 | varnautre

Десетте най-богати българи ще внесат близо 4,5 млн. лв. данъци върху доходите си, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).

Парите им са били спечелени от покупко-продажба на акции, финансови, консултантски и адвокатски услуги и др., пише "Труд".

Това показвали първоначалните данни от обработените до момента декларации по Закона за облагане на доходите на физическите лица. Общата сума, която са декларирали хората в топ 10 по доходи, е 46,4 млн. лв., уточниха от НАП. В повечето случаи те са декларирали и платили дължимото към хазната с 5% отстъпка. Намаление се ползва в два случая - при деклариране и плащане до 10 февруари или ако се подаде декларация по електронен път до 30 април и налогът бъде заплатен в същия срок.

Последният ден за деклариране на доходи от 2010 г. е 2 май, днес, припомнят от НАП. Декларации могат да бъдат изтеглени от страницата www.nap.bg. Данъкоплатците могат да избират между няколко опции.

Едната е да принтират хартиен вариант със съответните приложения, който да попълнят, след което да го внесат в офиса на НАП по адресна регистрация, или да го изпратят по пощата с обратна разписка за доставката. Другата опция, която е и по-удобна, тъй като се избягва реденето на опашки, е гражданите да попълнят декларация по електронен път и да я подпишат с личен електронен подпис.

Също днес е последният срок, в който трябва да бъдат довнесени дължимите данъци върху доходите, напомнят още от НАП. От агенцията препоръчват банковите преводи да бъдат направени до 12 часа, за да е сигурно, че парите ще постъпят навреме по сметките на НАП.

Архив Варна | 02-05-2011, 04:56 | varnautre

Тировете да спират на паркинги и да не задръстват магистрали и първокласни шосета в пиковите часове на уикенда през лятото.

Това ще предложи работна група, назначена от министър Александър Цветков, научи "24 часа".

Идеята е забраната да е от 17 до 22 ч в петък и от 15 до 20 ч в неделя. По празници тировете се спират вечерта преди първия неработен ден и в последния почивен ден. Забраната няма да е за камиони, возещи животни или развалящи се храни.

У нас има паркинги, има и 2800-3000 места в тях за престои на тежкотоварни камиони, казва председателят на експертната група Милен Минчев от транспортното министерство.

От догодина ограничението за тировете да бъде целогодишно, предлагат експертите.

Инспектирани са 100 паркинга с капацитет за приемане над 15 камиона по европейските транспортни оси на територията на страната ни, както и трафикът по тези аутобани и първокласни шосета. Иначе в пътната агенция имало списък с над 600 места за паркиране, които включват разни отбивки от шосетата, казва Минчев. Инспектирани са 5 маршрута - 2 в Северна България, 2 в Южна и 1 в Западна България.

Първата забрана бе въведена миналата година през август. Тя спираше тировете по магистралите и първокласните пътища в петък и неделя от 15 до 20 часа. Заключението е, че липсата на тежкотоварни камиони в тези часове по пътищата е намалила тежките катастрофи. През 2009 г. за този период те са били 47, по време на забраната са станали 39 произшествия.

Архив Варна | 02-05-2011, 04:54 | varnautre

Честит имен ден на Борис, Боряна, Борислав!

Корените на празника Борисовден са още от средновековието. На 2 май 907 приключва земния си път един от великите царе на България Борис I Михаил. Днес Православната църква празнува Борисовден, в чест на цар Борис, който налага християнството през 864 година и въвежда славянската писменост през 885 година.

Днес изтича срокът за подаване на ежегодни декларации за облагане на доходите на физическите лица и за плащане на данъците. Хората, загубили работата си през миналата година, както и тези с повече от един работодател са задължени да подават данъчни декларации за доходите си през миналата година. Задължението е на лице дори и те да са работили само на трудов договор. Тези, които не подадат дегларация, са заплашени с глоба до 500 лв.

Пощите ще работят с удължено работно време днес и ще разкрият допълнителни места за приемане на документите, както и на писма. Данъчни декларации могат да се изпратят до данъчната администрация и под формата на препоръчано писмо с обратна разписка.

ВРЕМЕТО

Днес преди обяд ще превали на места в Западна България, а около и след обяд краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици ще има главно в източните райони, съобщи НИМХ. На отделни места там са възможни интензивни валежи. Повече слънчеви часове ще има преди обяд над Източна, а по-късно след обяд над Западна България. В западната част от Дунавската равнина ще се появи до умерен западен вятър. Максимални температури между 19° и 24°, в София около 19°.

Атмосферното налягане ще бъде по-ниско от средното за месеца; слабо ще се повиши.

Над планините ще има променлива, по-често значителна облачност. По билата и върховете ще бъде и мъгливо. Ще превали дъжд, на места придружен с гръмотевици. Ще духа слаб, след обяд и умерен, северозападен вятър. Максимална температура на 1200 м около 13°, на 2000 м около 6°.

По Черноморието ще преобладава слънчево време. По-значителни увеличения на облачността ще има по-късно след обяд, но само на отделни места е възможно да превали. Максимални температури 16°-18°. За Варна - минимална:  11°, максимална: 10°.

Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала. Температурата на морската вода е 11°-12°.

БЕЗ ТОК

От 16.03.2011 до 13.05.2011г. от 09.00 до 17.00 часа поради извършване на монтаж на нови ел.съоръжения са възможни прекъсвания на електрозахранването на част от потребителите в  М-стта „Акалар”, спирка „Моста”.

Днес:

От 09:00 до 16:00 часа, поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: карето между ул.”Ружа”, ул.”Ян Палах”, ул.”Еделвайс”,ул.”Детелина”, ул.”Нарцис”.

От 08:30 до 16:30 часа: в района: м-ст Крушките, м-ст Пазарлията 2,стопанска сграда и м-ст „Навеса”

От 08:30 до 12:00 часа: в района: кв.Вл.Варненчик - бл.219 вх.1, 2, 3, 4, бл.220 вх.1, 2, 3, 4, бл.221 вх.1, 2, 3, 4, бл.222 вх.1, 2, 3, 4, бл.223 вх.1, 2, 3, 4, бл.224 вх.1, 2, 3, 4, бл.225 вх.1, 2, 3.

От 13:00 до 17:00 часа: в района: кв.Вл.Варненчик - бл.201 вх.1, 2, 3, 4,5, бл.202 вх.1, 2, 3, 4, 5 , бл.203 вх.1, 2, 3, бл.204 вх.4, 5, бл.205 вх.1, 2, 3, бл.206 вх.4, 5, бл.207 вх.1, 2, 3, бл.208 вх. 4, 5, бл.209 вх.1, 2, 3, бл.210 вх.1, 2, 3.

Във вторник:

От 09:00 до 16:00 часа: в района: ул.”Илинден” №26, 29, 33, ул.”Битоля” №10, 12, 23, 25, 30, ул.”Селиолу” №11, 26, 30, 32, 34.

От 09:00 до 16:00 часа: в района: ул.Патриарх Евтимий, ул.Осми март, ул. Струга, ул. Дунавски Лебед, ул. Овчо Поле, ул. Патриарх Евтимий, бул. Сливница, ул. Скопие, ул. Проф. Константин Иречек, ул. Даме Груев, ул. Патриарх Евтимий, бул. Сливница, бул. Сливница, ул. Отец Пайсий, ул. Яне Сандански, ул. Даме Груев, ул. Проф. Константин Иречек, ул Велес, бул.Сливница.

От 08:30 до 16:30 часа: в района: Местност Боровец - север и местност Боровец – юг.

От 08:00 до 13:00 часа: в района: кв.Вл.Варненчик - бл.305 вх.1, 2, бл.306 вх.4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, бл.307 вх.1, 2, 4, 9, 10, 11, 12, 13, бл.308 вх.4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16.

ПЪТИЩАТА

Пътищата от републиканската пътна мрежа са проходими и предимно сухи.

Пътните настилки на АМ-те Тракия, Хемус и Марица са сухи. АМ Люлин все още е затворена за движение.
Поради ремонт през светлата част от денонощието, се затваря дясната тръба на тунел Траянови врата на АМ Тракия, движението се осъществява през лявата тръба.
Ремонт СПО разделителна ивица на 78 км на АМ Тракия в посока Пловдив.
Проходи: Златица - Етрополе - затворен; Твърдица - Елена - затворен; Дюлински - затворен за товарни автомобили.
Опасност от подащи камъни има: в Искърското и Кресненско дефиле, прохода на Републиката, по пътя Нови Искър - Лъкатник, Драгичево-Рударци, Юндола-Голямо Белово, Асеновград-Смолян, Бобошево-Четирци, Мездра-Ботевград, и Момчилград-Крумовград.
Поради активирало се свлачище в района на с. Гинци са въведени ограничения за МПС до 10 тона, като лявото платно в посока Монтана е затворено. Обходен маршрут: Враца - Ребърково - Елисейна - Своге - околовръстен път София.
Поради свлачище е затворена лявата лента на пътя Нови хан - Вакарел в местността "Побит камък".
Ограничение на движението, сигнализирано с необходимите пътни знаци, ограждения и с предимство за идващите МПС от Якоруда, има на пътя Якоруда - Разлог при мост на км 100 + 463, поради отцепване на тротоарните конзоли от двете страни на моста.
Въведени са следните ограничения за движение на МПС:
- забранено е преминаването на товарни автомобили по пътя Смоличано - Пелатиково / обл. Кюстендил /
Ограничения за движение на МПС по път І-8 Хасково-Свиленград-КПП Капитан Андреево поради изграждане на временна пътна връзка
Ремонтни работи се извършват по Извор - Димово за ремонт на мостово съоръжение.

ВАЖНИ ЗАДАЧИ

В Агенция „Пътна инфраструктура” ще бъдат отворени и оповестени ценовите оферти за изработване на технически проект за основен ремонт (рехабилитация) магистрала „Хемус” в пътен участък „Шумен – Девня” от км 360+694 до км 373+800 (старо километриране от км 360+540 до км 374+000). Събитието ще се състои на 2 май от 13.30 ч. в зала 406А на четвърти етаж в сградата на агенцията.

Днес ще бъдат отворени офертите на участниците в процедурата за доставка на 42 пожарни автомобила. Повече от 15 фирми са закупили документи за участие в процедурата за доставка на 42 пожарни автомобила. Постъпилите предложения ще бъдат отворени на 2 май от 10.00 часа в Дирекция „Управление на собствеността и социални дейности" (ул. "Княз Борис І" № 124)

20-годишнината от създаването Комисията за защита на конкуренцията ще бъде отбелязана с издаване на пощенска марка, илюстрован плик и специален печат. Това е първото филателно издание, което се посвещава на дейността на държавната институция. Валидирането ще се състои на 2 май от 10.30 ч., в Музея на съобщенията, ул.„Гурко”№6.

Българската народна банка от 2 май, понеделник, пуска в обръщение сребърна възпоменателна трикомпонентна монета „Гена Димитрова”. Тя ще се продава на касите на БНБ за 109 лв. с ДДС.

От 09.30 Софийски градски съд ще гледа делото срещу Златомир Иванов – Златко Баретата и още 20 души, подсъдими за разпространение на наркотици.

Върховният касационен съд ще гледа делото за катастрофата в местността Бакаджик, при която загинаха 16 души. Началото е от 9.00 часа.

АФИШЪТ

Програма на филмите в кината "Арена"

Бързи и яростни 5: Удар в Рио: Мол Варна - 11:50, 14:40, 17:20, 20:00, 22:40 ч.; Гранд Мол Варна - 14:00, 16:40, 19:20, 22:00 ч.
Червената шапчица: Мол Варна - 11:00, 13:10, 17:50, 20:00, 22:10 ч.
Ритуалът: Мол Варна - 11:40, 14:15, 16:45, 19:10, 21:30 ч.
ТОР: Богът на гръмотевиците: Мол Варна - 12:30, 14:50, 17:10, 18:20, 19:30, 20:40, 21:50, 23:00 ч.; Гранд Мол Варна - 11:00, 13:20, 15:40, 17:00, 18:00, 19:20, 20:20, 21:40, 22:50 ч.
Ергени за седмица: Гранд Мол Варна - 13:15, 15:30, 17:45, 20:00, 22:20  Първичен код: Мол Варна - 12:00, 14:00, 16:00, 18:10, 20:10, 22:10 ч.
Адвокатът с линкълна: Гранд Мол Варна - 12:20, 14:50, 17:20, 19:45, 22:10 ч.
Жена назаем: Гранд Мол Варна - 11:20, 13:40, 16:00, 18:30, 20:50,  23:10 ч.

За децата:
Рио: Мол Варна - 11:00, 13:10, 15:15, 17:30, 19:40, 21:45 ч.; Гранд Мол Варна - 11:40, 13:50, 16:15, 18:20, 20:30 ч.
Приключенията на Сами: Гранд Мол Варна - 11:00, 13:00, 15:00 ч.

Българско кино:

Love.net: Гранд Мол Варна - 12:10, 14:30, 16:45, 19:00, 20:00, 21:15, 22:20, 22:40, 23:30 ч.; Мол Варна - 11:30, 13:40, 15:50, 18:00, 20:20, 22:30 ч.
Тилт: ФК - зала 6 - 18:00, 20:00 ч.

Мюзикъл: Мамма миа 19:00 ч., Основна сцена, ТМПЦ - Държавна опера Варна

Мисия Варна | 02-05-2011, 03:25 | varnautre

Седмицата, която предстои, ще премине малко по-спокойно, равномерно и предсказуемо. Идеално време за завършване на проекти и дела, с които сме били ангажирани продължително време. Сили, упоритост и желание за това няма да липсват. Акцентът в усилията ще се съсредоточи върху постигането на професионални успехи и постижения, проявление на личните амбиции и борба за място под слънцето. Онези, които притежават малко повечко инат, настойчивост и стремеж към успеха, ще могат да преодолеят всякакви прегради.

Във взаимоотношенията настъпва привидно спокойствие, в някои случаи, преминаващо към демонстрация на хладнина и безразличие. Но това ще бъде само привидно. Вътрешно мнозина ще преживяват драматични страсти и почти наркотично влечение към някого. Ако позволите на страстите си да излязат на повърхността и споделите увлеченията си, е възможно да преживеете мигове на удоволствие, които задълго ще се запечатат в паметта ви.

Днес проявете целия си запас от находчивост, креативност и предприемчивост, за да доведете до край текущите си дела, желания и намерения. Честолюбието този път няма да ви подведе и дори ще ви даде допълнителен мотив да направите и невъзможното, за да постигнете целите си или да защитите позициите си. Насочете своята енергия и ентусиазъм към завършване на започнатото - не предприемайте действия, свързани с нови проекти и намерения. Оптимизмът може да ви подведе към илюзорни цели, които ще се окажат напълно неосъществими. Не правете планове за бъдещето - почакайте до утрешния ден, когато новолунието ще налее във вашите желания позитивна енергия, като едновременно с това ще ви помогне да ги оформите в реалистични намерения.

Бъдете внимателни и сдържани в поведението си. Проявете търпимост спрямо надостатъците на другите и се постарайте да реагирате сдържано на чуждите нападки. Простете и забравете разочарованията и обидите, за да се освободите от напрегнатите ситуации и конфликтите. Промяната в отношението към събитията и ситуациите в живота ви може да ви даде ново решение.

Астрологична картина за уикенда - 2 майСлънце в ТелецЛуна в Телец29 лунен денСедмицата, която предстои,...

Архив Варна | 01-05-2011, 20:56 | varnautre

Варненският лидер на ГЕРБ Павел Димитров вече не е член на комисията по правни въпроси в Народното събрание.

Видният варненски юрист отстъпил мястото си  в оглавяваната от Искра Федосова парламентарна комисия на друг местен адвокат - младият Николай Костадинов. Всъщност двамата са се разменили - Димитров е заел освободеното от Костадинов място в комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Така версията, че Димитров е напуснал правната комисия, за да се съсредоточи върху предизборната кампания като лидер на ГЕРБ във Варна, става неубедителна.
Рокадата Костадинов-Димитров е станала още през март, но не е била оповестена нито от пресслужбата на Народното събрание, нито от двамата народни представители. Този факт също дава храна на тълкуванията и коментарите около незначителната на пръв поглед размяна. Според някои в дъното на разместванията седи доверието, което цари между председателката Фидосова и другия варненски депутат в правната комисия - адвоката Емил Радев. Преди време вестник "Стандарт" дори написа как тя лансира кандидатурата му за кмет на Варна. За Емил Радев пък се знае, че трудно би минал за човек от близкото обкръжение на Павел Димитров. За нарастващото влияние на Радев в столичните кулоари на ГЕРБ говори и фактът, че за зам.-председател на ЦИК преди дни беше назначена варненската адвокатка Мая Андреева, която е от неговата кантора.
Междувременно Павел Димитров вече получи първите си официални номинации за кандидат на ГЕРБ за кметския стол. Най-напред го издигнаха активисти от район "Приморски". Другите двама претенденти, според членовете на организацията, са областният управител Данчо Симеонов и мажоритарният депутат д-р Красимир Петров.

Архив Варна | 01-05-2011, 20:47 | varnautre

Хибридни Възобновяеми Енергийни Източници (ВЕИ) ще бъдат изследвани във Варненския Технически университет.

Тестването на системи, които използват едновременно и вятър, и слънце като източници на енергия, е само част от мащабния проект, по който университетът ще получи близо 2 млн. евро от Европейската комисия.

Парите са осигурени чрез Seventh framework program 2007-2013, която подкрепя провеждането на върхови научни изследвания в нововъзникващи области на познанието и стимулира най-добрите научни колективи в Европа и отвъд да провеждат съвместни научни изследвания в съвременни направления. Една от основните цели на програмата е създаването на нова генерация талантливи млади учени, които да останат в Европа и да работят за постигането на конкурентоспособна икономика, базирана на знанието и уменията.

Ръководител на проекта „Повишаване научният капацитет на технически университет-Варна в областта на технологиите за възобновяема енергия“ е ректорът доц. Овид Фархи. Партньори на варненския ВУЗ през следващите 42 месеца ще бъдат Ghent University Белгия, University of Nottingham и Heriot-Watt University Великобритания, Solarinitiative Mecklenburg-
Vorpommern E.V. Германия, Samso Energy Agency Дания, European Renewable Energy Centers Agency Белгия и Асоциация на производителите на екологична енергия България.

Целта на проекта е  утвърждаване на Технически университет - Варна като водещ център във ВЕИ за Балканския полуостров, стана ясно при представянето на проекта в петък. В него ще бъдат ангажирани над 50 научни работници от всички факултети на Технически университет-Варна.

Сред акцентите на работата са: изследване на нови системи за преобразуване на ветрова енергия и на хибридни системи вятър-слънце, измерване и оценка на ветровия и слънчев потенциал, създаване на детайлни карти на ветровия и слънчев потенциал.

Една от основните цели на проекта е и изследването на влиянието на ВЕИ върху околната среда. Това ще става в специално оборудвана метеорологична станция, с газов анализатор и инфрачервена камера за определяне на топлинно излъчване.

Общият бюджет на проекта е 1 939 572€. От тях 1 730 752€ идват от Европейската комисия, а 208 820€ е делът на националното финансиране.

Животът | 01-05-2011, 17:20 | varnautre

Иван Славков щеше да навърши 71 на 11 май тази година.

Иван Славков - Батето почина днес в столичната Правителствена болница, съобщиха негови близки.

Той е постъпил в нея заради тежко боледуване. Смъртта е настила вследствие на проблеми с белите дробове, предаде sport1.bg, но от Правителствена болница все още не са съобщили конкретната причина за смъртта.

Славков бе президент на БФС от 1995 до 2005 година, както и дългогодишен председател на БОК и член на МОК.

Батето е бил приет по спешност с вирусна бронхопневмония във вътрешно отделение вчера.  По-късно е бил преместен в хирургията. Състоянието му е било изключително тежко и въпреки усилията на лекарите, той е починал тази сутрин.

Батето гаснеше от няколко месеца. Имаше сериозни проблеми с черния дроб, бъбреците и сърцето. В началото на април бе приет във Военномедицинска академия. Тогава се оплаквал от затруднено дишане и учестен пулс, съобщи Дартс нюз. Според лекарите Славков имал твърде високо кръвно, състоянието му било прединфарктно и се наложило да го сложат на система. Въпреки че настоявали да остане на лечение, Батето изкарал само 2 дни и си тръгнал на своя глава. Като мотив изтъкнал, че медицинските сестри не били „като от едно време".

Заради тежкото си здравословно състояние Славков е имал забрана от докторите да пие. Не му давали дори да близне алкохол, защото и една глътка щяла да се окаже фатална.

„Абе, няма да пиша никакво завещание. Здрав съм и ще ми мине като на куче", твърдял Батето пред роднините си, пише АСН. За всеки случай жена му наела специална медицинска сестра, която да навестява дома им по два пъти на ден и да следи отблизо състоянието му.

Новините | 01-05-2011, 12:17 | ВарнаУтре