Категория Новини
Четиридесет депутати от партия ГЕРБ са изкарали великденската ваканция в Дубай, съобщи БНР.
Народните избраници използвали дългата почивка, за да заредят батериите за предстоящите местни и президентски избори. В рамките на двудневната работна седмица в парламента ще се гледа Законът за гражданската регистрация, както и мерките за ограничаване на изборния туризъм.
Предложението, прието на първо четене, засяга всеки, който е сменил настоящия си адрес между 1 септември 2010 г. и 31 януари 2011 година. Заличаването ще се извърши, ако лицата, сменили настоящия си адрес, не са предоставили документ за собственост или договор за ползване на имота за жилищни нужди. Същото се отнася и за наемателите, който пък трябва да покажат писмено съгласие на собственика на имота, който да декларира съгласието си хората да живеят в него.
Очаква се да продължат и дебатите по промените в Закона за пътищата, както и второто гласуване на изменения в Закона за гражданската регистрация. В седмичната програма влиза и Законът за МВР.
Архив Варна | 04-05-2011, 09:37 | ВарнаУтре
Млади и неопитни хора предпочита да привлече външният министър Николай Младенов във ведомството си, отколкото служители, свързани с бившата Държавна сигурност.
В студиото на БНТ той изтъкна това по повод вчерашната информация, че тринайсет български дипломати са извикани в София на „служебно пътуване“, заради съпричастност към структурите на бившата ДС и те са вече в България.
Този акт няма да се отрази на отношенията ни с чуждестранните партньори на България, смята Младенов. „Извикахме 13 посланици у нас, защото президентът Георги Първанов не се съобрази с решението на правителството от преди месеци. Българското правителство няма доверие на тези посланици. Затова ние ги извикахме в столицата“, изтъкна Младенов. И обеща, че до края на годината хората, свързани с Държавна сигурност, няма да представляват България – няма да заемат постове посланици, консули и временно управляващи.
. „Разполагането на ПРО не е състезание. България винаги е заявявала като желание нейната територия да бъде покрита от ракетния щит. Този ракетен щит е на НАТО, той е наш“, категоричен бе българският външен министър. Той уточни, че в момента в рамките на НАТО се изгражда противоракетен щит, който да покрива цялата територия на европейските страни-членки на НАТО, а къде точно ще се разполагат конкретните елементи, не е от значение”, коментира Младенов вчерашното решение на Румъния да разположи елементи на американската ПРО на своя територия в близост до границата ни.
Борбата с тероризма ще продължи на всички фронтове и по цял свят, заяви още външният ни министър. Според него физическото ликвидиране на Осама бин Ладен със сигурност отслабва „Ал Кайда".
Той уточни, че Пакистан е ключова страна по отношение на борбата с тероризма, която в същото време има тежки вътрешни проблеми и кризи. Но продължава да бъде съюзник на Запада в борбата с тероризма.
Според Николай Младенов надигането на вълната на гражданското общество по цял свят доказва, че има алтернатива и тя не е свързана с ислямизма.
Всички български дипломатически мисии по света са с по-висока степен на бдителност, което е съвсем логична предприета мярка, поясни външният министър. Той припомни, че не трябва да се подценяват възможностите на демократичните общества.
Всички българи, които остават в Либия, остават там на свой риск, заяви още външният министър. Той посочи, че нашето посолство в Джамахирията не е закрито, а временно не работи. Вчера приключи евакуацията на българското посолство в Триполи. За времето, през което няма да има българско представителство в Триполи, българските граждани в Либия ще могат да се обръщат към нашите посолства в региона – Кайро и в Тунис, заяви говорителят на Външно Весела Чернева, добавяйки, че евакуираните дипломати ще останат в Джерба до второ нареждане.
Днес министър Младенов наблегна, че нашите дипломати могат да оказват помощ на българите в обхваната от война Либия от съседните страни. Външният министър уточни, че българите живеят и в двете части на Либия както в контролирана от бунтовниците, така и в контролираната от полковник Муамар Кадафи.
Новините | 04-05-2011, 09:24 | ВарнаУтре
С 10 – 12 стотинки поскъпнаха горивата от около седмица насам, откакто изтече наложеният върху цените мораториум. Днес и бензинът, и дизелът се продаваха за 2.48 лева на литър, съобщи БиТиВи като се позова на собствена проверка.
От 1 януари 2012 г. можем да очакваме ново поскъпване на дизела, заяви Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество“. Той обясни, че 52% от стойността на дадено гориво в България всъщност е размерът на наложените върху него данъци. Още 7 на сто са надбавки и едва 41% – цената на самият петрол.
Ако се наложат по-ниски цени, търговците просто ще спрат да продават в България, коментира от своя страна председател на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Той бе категоричен, че исканата от протестиращи от цялата страна потребители и цена от 2 лева за литър гориво е абсолютна химера.
Проблемът у нас идва от недоброто прилагане на европейските директиви. Ние ги прилагаме по най-скъпия начин, обясни още Ангелов. Той подкрепи тезата си с факта, че всеки търговец на горива в България е длъжен да има петролна база на територията на страната, което допълнително оскъпява крайния продукт.
Минималният и краткотраен спад в цената на петрола представителят на една от най-големите петролни компании у нас Иван Костадинов обясни с разпространението на новината за ликвидирането на терорист номер 1 Осама бен Ладен. Костадинов обаче подчерта, че това е „изолирано явление“, а цялостната тенденция е към поскъпване.
Новините | 04-05-2011, 09:13 | ВарнаУтре
С поредица декларации на парламентарните групи в сряда започна лятната сесия на Народното събрание.
От управляващата ГЕРБ призоваха евродепутатите от всички политически групи за единна национална позиция за влизането на България в Шенген. Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев благодари на всички в Европарламента, които са подкрепили България за Шенген, като са гласували за доклада за страната ни. Той изрази недоумение от поведението на някои от българските евродепутати като например Ст. Илчев От ГЕРБ искат единна национална позиция и за промените в съдебната система. Те обещаха да продължат реформите и в социалната сфера и декларираха ангажимента си към здравната.
Лидерът на социалистите Сергей Станишев заяви, че в България все повече се очертават две реалности, два свята- виртуален на управляващите и реалният-на българските граждани. Той припомни още прогресивното масово обедняване, хаоса в здравеопазването. Първото увеличение на доходите в рамките на ГЕРБ ще е през юли 2013 година, в самия край на мандата. Пропускаме 2010, 2011, 2012. Това е абсолютна измама с доходите на хората”, категоричен е лидерът на БСП. Станишев попита къде е защо през 2010 г. са събрани с 2 млрд. лв. по-малко и къде е фискалният резерв, който са оставили. От 7 млрд. той се сви на 4 млрд., къде са тези пари, защото никой от българските граждани не ги е усетил”. Той запита управляващите и какво става с Еврозоната: Нищо не сте свършили, затова е по-добре да си ходите, завърши Сергей Станишев.
Лютви Местан, в декларация от името на ПГ на ДПС заяви, че са разтревожени от бюджетните прогнози на правителството, що се отнася до образованието и иновациите, за постигане на икономически растеж. ПГ на движението очаква мнозинството да изпълни ангажимента си за промяна в регламента за използване на Специалните разузнавателни средства.
„Икономическата криза не свършва в България и не се очертава да свърши”, отбеляза съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров. Той бе категоричен, че нито парламентът, нито правителството имат ясен икономически план за излизане от тази ситуация. Зараждащата се средна класа, започва да потъва. Вместо да им се помага, на тези хора се пречи по всякакъв възможен начин , а се помага на монополите. Той призова за сериозни мерки срещу монополите. „Ако политиците не успеем да решим проблема с монополите – хората ще излязат на улицата и сами ще решат този проблем”, заяви Мартин Димитров.
Синята коалиция е готова да защитава националните интереси срещу реализацията на руските интереси за строежа на АЕЦ "Белене”, декларира Димитров.
Волен Сидеров упрекна цялото политическо пространство в липса на идеология. Лявото пространство няма какво да предложи на своите избиратели, обясни лидерът на Атака. Според него Станишев не само говори като избирател на ГЕРБ, но и в момента носи урната с прахта на 100-годишната история на партията. Идеологията на дясното пространство се свежда единствено до лозунга „Не на АЕЦ Белене", заяви Волен Сидеров. Той обясни, че е удивен от идеята за безпътица, която се развива в Парламента.
Архив Варна | 04-05-2011, 09:00 | ВарнаУтре
Още много приключения, пътувания, интересни места и весели приятели + луди партита!
Да изкараш незабравимо лято със студени коктейли на плажа!
Наздраве!
Чакаме те на East coast-a!
с много обич, da sisters
Варна Лайф | 04-05-2011, 08:15 | ВарнаУтре
Вицепремиерът Цветан Цветанов призова президента Първанов да отговори какво са правили президенската институция и формираните от нея правителства с босовете на организираната престъпност, с какво той е допринесъл срещу разбиването на българската мафия по време на двата си мандата като президент.
„Гоце сега се крие”, констатира Цветанов в студиото на ТВ 7, където в продължение на 40 минути отговаря на въпроси на Николай Бареков и журналисти от четири други медии.
Той се аргументира с това, че вместо да заеме отговорна позиция по тази гореща тема, президентът днес не подкрепя акциите на МВР в трите големи операции – Октопод, Наглите и Киларите, и така реално застава на страната на мафията. „Този факт сам по себе си оставя у българските граждани съмнението, че високопоставени личности имат допирни точки с организираната престъпност у нас, че над нея има някаква шапка”, подчерта Цветанов.
На въпрос на журналист дали са верни думите на убития писател на мафията Георги Стоев, че в България не можеш да станеш бос в престъпния свят, ако не те подкрепят политици и МВР, Цветанов отговори утвърдително. Според него, ако се проследи кой мафиот кога е израснал и кога е просперирал бизнесът му, може да се направи равносметка и с кои политически сили е имал връзка. Той посочи за пример соцпленум, където дори е дискутирана защитата на лица от мафията.
Министърът беше категоричен, че днес хора от мафията не кадруват в МВР и уточни, че за връзки с престъпния свят са осъдени 43 служители на МВР, а 180 са във фаза на досъдебни производства.
Според Цветанов Алексей Петров – Трактора все още има голямо влияние в съдебната система, но до днес никой от управляващите в Тройната коалиция не е отговорил защо този човек е бил поставен на висш пост в ДАНС. Трактора продължавал да бъде опасен на свобода, отмъстителен е и имало опасност за свидетелите по делото “Октопод”. МВР обаче правело всичко, за да им осигурим максимална защита.
Делото срещу Октопода ще има благоприятен развой, искаме да има обективен съдебен процес. Внасянето на обвиненията предстои съвсем скоро, заяви Цветанов.
Пред журналистите вицепремиерът отговаря и на въпроси, свързани с предстоящите президенски и кметски избори. В момента ГЕРБ обсъждат три кандидатури за държавен глава, като сред тях е и тази на премиера Борисов. До месец и половина ще има яснота кой ще е нашият претендент, обяви Цветанов.
Цветанов, който е и шеф на щаба, прогнозира за кметските избори, че ГЕРБ ще поеме управлението на поне 10 областни града. Цветанов не очаква за вота подкрепа от синята коалиция, а като основен опонент на партията си определи БСП. Той обаче бе категоричен, че ако техен кандидат бъде избран за президент ще имат волята да направят тежки и кардинални промени в съдебната система.
Архив Варна | 04-05-2011, 07:48 | varnautre
Когато сме онлайн, изпращаме имейли, съобщения по чата, пазаруваме или използваме онлайн банкиране, често съобщаваме лични данни като адреси, телефонни номера, номера на сметки, потребителски имена и пароли. Споделяйки тази лична информация обаче, рискуваме неоторизирани лица да се възползват от нея и дори да ни откраднат самоличността, или пък компютърът ни да бъде използван от хакери за атака срещу други потребители, пише technews.bg.Онлайн активностите крият сериозни рискове
Компанията за сигурност McAfee публикува Топ 10 съвета за защита на лична информация и идентичност:
1. Инвестирайте в сигурен и широкоспектърен софтуер за защита, който предпазва от вируси, шпионски софтуер (спайуеър), рекламен софтуер (адуеър), хакери, нежелани съобщения (спам), фишинг измами и кражби на идентичност.
2. Винаги осъществявайте достъп до интернет през защитна стена. Тя добавя ниво на сигурност между вашия компютър и интернет, като по този начин пречи на хакерите да откраднат вашата самоличност, да унищожат файловете ви и да използват вашия компютър, за да атакуват други потребители.
3. Използвайте компютър, за който знаете, че е безопасен. Хакерите могат лесно да изтеглят вашите важни данни, ако те се изпращат по незащитена интернет връзка. Ако трябва да изпратите поверителна информация или да направите онлайн транзакция, използвайте компютър, за който знаете, че е сигурен и не забравяйте, че има много нива на сигурност. Някои компютри имат само минимална защита, докато други, като например тези с McAfee Total Protection, имат пълна сигурност.
4. Пазете се от фишинг измами. Те използват подправени имейли и уеб сайтове, маскирани като законен бизнес, за да привлекат нищо неподозиращи потребители да разкрият частни сметки или потребителски имена и пароли за вход. Дори и да имате защитен компютър, пак можете да посетите злонамерен сайт, без да го осъзнавате. Законните фирми никога няма да ви помолят да обновите своята лична информация през електронната поща. Винаги проверявайте уеб адресите, преди да предоставите вашата лична информация.
5. Защитете вашата безжична мрежа. Изложените сте на риск, ако осъществявате достъп до интернет през безжична връзка. Тъй като радиовълните на безжичната мрежа преминават през стени, хакер с обикновена антена може да ви атакува от километри разстояние, за да открадне вашата информация и да използва вашата безжична мрежа за собствената си комуникация. Затова винаги използвайте допълнителна защита за вашата безжична мрежа.
6. Никога не инсталирайте потенциално нежелани програми като шпионски и рекламен софтуер на вашия компютър. Много безплатни програми, които сте изтеглили чрез интернет, въпреки че изглеждат безвредни, са специално разработени да ви наглеждат, да следят вашите потребителски имена и пароли за достъп, да препращат вашата конфиденциална информация или да пренасочат браузера ви към фалшиви сайтове. Някои от тези програми могат да бъдат инсталирани на компютъра ви чрез едно просто кликване върху рекламна връзка в интернет. Със защитен софтуер вие можете да спрете тези програми от инсталиране. Никога не инсталирайте доброволно програми от подобни сайтове, освен ако не сте запознати предварително с дадения уеб сайт и програмата и сте прочели внимателно крайното споразумение.
7. Не отговаряйте на верижни имейли. Дори и да имате защита на вашия компютър, някои верижни имейли са препратени от ваши приятели и могат да поискат лична информация. Не изтегляйте файлове, пратени от семейство и приятели, освен ако не знаете съдържанието на файла и знаете, че то е безопасно.
8. Наблюдавайте вашите кредитни справки и бъдете наясно с вашата кредитна информация. Най-малко веднъж годишно проверявайте вашата кредитна история. Това е един от най-добрите начини да установите дали някой използва вашата лична финансова информация без ваше знание.
9. Наблюдавайте онлайн дейностите на вашите деца. Сложете лимит на времето, което вашите деца прекарват онлайн. Инсталирайте и работете със софтуер за родителски контрол, който ви позволява да следите и наблюдавате онлайн дейностите на вашите деца, както и да предотвратите техния достъп до нежелани сайтове и разкриване на лична информация чрез онлайн комуникации.
10. Правете редовно архивиране на важната за вас информация. Съхранявайте копие на вашите важни данни на преносими медии. Използвайте софтуер с инструменти за бекъп, ако е възможно, и съхранявайте резервните копия, които ще ви послужат в извънредни ситуации.
Архив Варна | 04-05-2011, 07:38 | ВарнаУтре
Представители на "Гинес" ще посетят Пазарджик навръх 1 юни за одобряване на новоизградената мегапейка в острова на р. Марица, съобщава "Стандарт".
Съоръжението бие всички световни рекорди и няма пречка да влезе в топ 10 на най-атрактивните развлекателни постройки на земята, съобщи кметът Тодор Попов. Хората от "Гинес" ще посетят обновения остров, за да се уверят с очите си какво представлява мегапейката.
Признатият рекорд не само ще възстанови направените разходи по изграждане на съоръжението, но и ще внесе в общината 86 хиляди долара съгласно регламента. Местният бизнес финансира идеята на кметството, но само отчасти.
Пейката е с дължина над един километър и на нея ще се побират едновременно около 2020 души. Дай, Боже, повечето да са влюбени, коментира кметът. Тя се състои от три вида модули - основен с дължина 2 метра, ъглов и снаждащ - като маса за игра на карти и шах.
Досега най-голямата пейка, влязла в "Гинес", е едва 613 м и е поставена на един стадион в Полша. Според кмета Попов Пазарджик въвежда понятието островен комунизъм, защото няма друг град с парк, където всичко е безплатно - спортни бази, водни колелета и лодки.
Архив Варна | 04-05-2011, 07:37 | varnautre
Енергото, топлофикациите и ВиК дружествата няма да могат да спират тока или да врътват кранчето на своите клиенти, ако последните получат необичайно висока за тях сметка и не я платят.
Нещо повече, абонатите няма да са длъжни да я плащат, докато съответният монополист не направи проверка каква е причината за такава висока консумация. Освен това дружествата ще трябва сами да се сезират за такива фактури и да назначават ревизията им. Сега монополистите карат клиентите първо да си платят сметката, след което, ако последните се жалват, че е висока, те започват проверка. Тя често се проточва повече от година, особено ако е свързана с тестване на уреди като електромер, водомер и др.
Въпросната забрана към монополистите е едно от десетината предложения, които вчера бяха обсъдени между гражданското Движение за национално единство и спасение (ДНЕС) и депутатите от икономическата и енергийната комисия в парламента.
След срещата зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Валентин Николов коментира, че има политическа воля, за да бъде направена тази промяна.
в сега действащите правила. От страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) също е получено съгласие. Според Николов промяната може да стане факт през есента на тази година. За целта трябва да бъде направена поправка в Закона за енергетиката, която да позволява на енергийния регулатор да променя по своя инициатива общите условия, по които монополистите предоставят услугите си на клиентите. След което ДКЕВР ще може да промени общите условия, така че потребителите да бъдат по-защитени, обясниха от регулатора.
Проф. Атанас Тасев, който е съветник към гражданското сдружение, коментира, че при сега действащите правила е нарушен принципът „невинност”, тъй като ако потребителят не си плати огромната сметка, токът в дома му например ще бъде изключен. Идеята сега е компютърните програми за сметките на монополистите да са настроени така, че да „улавят” всяка необичайно висока фактура. След което дружествата да са длъжни да се самосезират и да я проверят, без да изключват потреблението, обясни той. Друг въпрос, по който е постигнато споразумение, е за увеличаване на гражданското участие при вземане на решения.
Архив Варна | 04-05-2011, 06:59 | varnautre
САЩ и Румъния са се договорили за точното разположение на батареята за сваляне на балистични ракети, която ще бъде част от американския противоракетен щит в Европа, съобщи "Асошиейтед прес".
Ракетните установки на батареята ще са в румънската ВВС база край Девеселу на около 120 км югозападно от Букурещ и на 50-ина километра северно от границата с България, пояснява "Дневник".
По въздушна линия ракетите ще са на малко над 70 км от евентуалната бъдеща АЕЦ "Белене".
Румъния вече даде принципното си съгласие да приеме ракетен комплекс от щита, но мястото за разполагането му бе обявено след разговорите на президента Траян Бъсеску със зам.-държавния секретар на САЩ Елън Таушер.
В интервю за АП преди срещата Таушер съобщава, че съгласно плановете ракетите ще са в оперативна готовност до 2015г. Президентът коментира, че базата ще даде "най-високата степен на сигурност в историята на Румъния".
Двамата посетиха бившата база, където според Бъсеску ще бъдат разположени около 200 военни, но броят им може да се увеличи до не повече от 500. Румъния ще запаза командването на базата, разположена на няколко километра от населеното с около 3000 души градче Девеселу.
Президентът каза още, че обектът с висока степен на секретност е бил одобрен късно в понеделник на заседание на Върховния съвет по отбрана. Местните власти са били уведомени и са дали съгласието си на тяхна територия да се развие ракетната база.
Бъсеску каза още, че Девеселу е отговорил на всичките около 120 изисквания за гарантиране пълната сигурност на системата.
Президентът допълни, че Съветът по отбраната е одобрил американско молба да се използва ВВС базата "Михаил Когълничану" близо до Черно море за транспорт на войници и оборудване до Ирак и Афганистан, както и от Ирак към Европа.
Агенцията допълва, че румънският обект е втората от четири фази на проекта на президента Барак Обама, обявен през 2009г. Тогава той се отказа от плановете на предшественика си Джордж Буш, които бяха посрещнати от Русия много остро и с обвинения, че се застрашава националната й сигурност.
Критици на администрацията твърдят, че така Вашингтон е отстъпил под руски натиск и е съмнително дали ще успее да изгради щита в първоначално предвидените срокове. Таушер отхвърля това и настоя, че всичко върви по график.
Плановете са в следващите 10 години да се монтират радари със земно и морско базиране, както и батареи с ракети прехващачи в няколко европейски държави, които да се модернизират с времето. Според първата фаза през март Пентагонът разположи в Средиземно море бойни кораб "Монтерей", способен за засича и сваля балистични ракети.
Всяка фаза от плана предвижда въвеждане на по-модерен прехващач като в края на десетилетието в Полша ще бъде разположено оръжие, което все още тепърва се разработва.
Архив Варна | 04-05-2011, 05:33 | varnautre
Търговското министерство на САЩ публикува годишния си доклад за страните нарушители на правата върху интелектуалната собственост и въпреки препоръките на международни организации в него да попадне България този път тя остава отвън.
Съседите ни Гърция, Румъния и Турция обаче са вътре, обобщава "Дневник".
Абсолютни "шампиони" на т.нар. Специален доклад 301 са Русия (14-а година подред в списъка) и Китай (7-а година подред), нанасящи според авторите щети за над 5 млрд. долара годишно. Те са в групата за "приоритетно наблюдение" заедно с още 10 държави, а според Вашингтон 42 от 77 разгледани страни или активно подпомагат интелектуалното пиратство, или правят прекалено малко в борбата срещу него.
В групата само за наблюдение са включени страни като Финландия, Норвегия, Гърция, Италия, Румъния.
България присъстваше в миналогодишния списък, но не и в актуалния. През февруари тази година обаче Международният алианс за интелектуална собственост препоръча през февруари на търговското министерство на САЩ страната ни да бъде включена в доклада заради информация, че ситуацията с прилагането на разпоредбите за интелектуална собственост значително се е влошила през последните години.
Според Асоциацията на американската звукозаписна индустрия в България има много сайтове за нелицензирано сваляне на произведения, обект на авторски права. Тя твърди, че в момента в страната има седем съществуващи услуги за легална продажба на музика, които едва се борят за пазарен дял, тъй като пиратските услуги възлизат на 99%.
Освен онлайн пиратство има и при радио- и телевизионните сигнали, като 95% от излъчваните произведения са пиратски. Според Международния алианс за интелектуална собственост в България се предвиждат и реформи в закона за авторските и сродните му права, които ще имат разрушителни последици върху звукозаписната индустрия.
Алжир
Аржентина
Канада
Китай
Чили
Индия
Индонезия
Израел
Пакистан
Русия
Тайланд
Венецуела
Архив Варна | 04-05-2011, 05:30 | varnautre
До края на месеца се очаква да пристигнат поточните линии, от които до края на годината ще излизат новите български автомобили, пише "Монитор".
Те ще се произвеждат в завода на „Литекс Моторс“ в ловешкото село Баховица. Заводът е разположен върху 500 декара. Неговото изграждане започна след като преди три години беше подписан договор между българската компания и най-големия частен китайски автомобилостроител Great Wall Motors. Производството у нас ще стартира със сглобяването на три различни вида коли - малък пътнически автомобил Voleex, високопроходим SUV Hover и пикап с единична и двойна кабина за пътниците Steed. Очаква се капацитетът на комбината да бъде 50 000 автомобила годишно при двусменен режим на работа. По предварителни разчети в новия автомобилен комбинат ще бъдат наети около 2000 човека от Ловеч и региона.
Колите ще отговарят на всички европейски стандарти и голяма част от тях ще бъде предназначена за страните от Европейския съюз и другите пазари в цяла Европа.
Първата българска кола е била направена от наши специалисти в Китай по време на обучение на инженерите на „Литекс Моторс”. През подготовка в Поднебесната е преминал основният екип, който ще бъде пряко ангажиран с производството на автомобилите Great Wall в българския завод. В ръководството на проекта за изграждане на завода участват и чужденци, които имат значителен опит в световното автомобилостроене, съобщиха още от компанията. Целта е във времето тези хора да обучат наши специалисти и в производствения процес да бъдат ангажирани предимно българи.
Два от автомобилите, които компанията „Литекс Моторс” ще произвежда край Ловеч, бяха предпремиерно представени на първия кръг на Български шампионат на затворен маршрут Писта Литекс - Велико Търново. Автомобилите Great Wall Hover и Steed предизвикаха сериозен интерес сред публиката. Те са използвани и за официални автомобили на състезанието. Специален екип на „Литекс Моторс” представи информация с техническите параметри и възможности на Hover и Steed. Част от публиката успя да изпробва автомобилите по трасето на пистата.
Наградите на победителите в надпреварата беше връчена от бранд ениджърът на компанията Николай Ликьов.
Архив Варна | 04-05-2011, 05:26 | varnautre
Лични доходи за 60 милиона лева е обявил най-богатият данъкоплатец у нас. Това научил “Труд” от свои източници.
Огромната сума е изцяло записана в приложение номер 2 към данъчната декларация - доходи от стопанска дейност.
В понеделник приключи кампанията за деклариране и плащане на подоходните данъци. Все още част от декларациите не са пристигнали в Националната агенция за приходите (НАП), тъй като са подадени по пощата. Това означава, че все още е възможно рекордът по лични доходи да бъде подобрен. Вторият в класацията на най-богатите е декларирал почти двойно по ниски лични доходи - 32 милиона лева. Третото място се държи от данъкоплатец с годишен приход от 27 милиона лева. Последният в топ 30 на заработилите най-много пари през 2010 година е декларирал 8,6 милиона лева. Общият доход, който 30-те богаташи са описали пред данъчните, е на стойност 477 милиона лева. Това обаче не означава, че те ще платят данък върху цялата сума. Първо трябва да се приспаднат нормативно признатите разходи, необлагаемите доходи, както и осигуровките. Това ще намали сумата поне наполовина. Сметки показват, че данъкът, който богаташите дължат на хазната, е около 20 милиона лева.
Повечето от заможните българи са посочили за източник на доходите си стопанска дейност или прехвърляне на права и имущество, научи още “Труд”.
През миналата година, когато се декларираха доходите от 2009 г., данъчните преброиха 3865 души с лични приходи над 500 000 лв. Над 1 млн. лв. обявиха 1673 данъкоплатци, а над 2 млн. лв. - 667 души.
До изтичането на срока за деклариране и плащане на подоходните данъци - 2 май, в НАП са пристигнали общо 550 000 декларации. 45 000 от тях са подадени по интернет. В агенцията обаче очакват в следващите дни по пощата да пристигнат над 100 000 формуляра. Общо декларациите вероятно ще достигнат 650 000.
До 2 май беше и срокът, в който работодателите трябваше да докладват в приходната агенция за изплатените на служители суми по договори, различни от трудовия. След това данъчните ще правят засечка между това, което сами сме обявили и данните от фирмите. При разминавания се правят проверки и ревизии.
Архив Варна | 04-05-2011, 04:07 | varnautre
Край на шокиращата гледка с ковчези по витрините или наредени под прозорците на жилищни блокове!
Това ще бъде забранено с приемането на закон за гробищните паркове, погребалната и траурно-обредната дейност. Проект за такъв са получили няколко депутати от ГЕРБ, негови автори са от Съюза на погребалните агенции, пише "24 часа".
Досега няма единна нормативна уредба, която да вкара в ред погребалния сектор, казва Даниела Петрова, депутат от ГЕРБ и председател на комисията по култура и медии в парламента. Като народен представител тя получавала няколко пъти вече в приемната си във Варна сигнали за стресиращи гледки с ковчези и погребални атрибути срещу училище и АГ болницата във Варна.
Разказвали й дори за малка община, в която поради липса на пари с общинската катафалка возели храната на социалния патронаж.
"Трябва да има определена регламентация, целта не е да се създава монопол, а да се съберем и да обсъдим с хората от бранша какви текстове да залегнат в закона", казва Петрова, която заедно с колегата й Любен Татарски се е заела с това. Татарски пък е шеф на регионалната комисия в парламента. На първата среща с представителите на траурните агенции двамата получили подаръци - ключодържатели с ковчег и катафалка на тях. Почувствала се доста странно, но приела подаръка - все пак това са нещата от живота.
Петрова разказва, че във Варна имало офиси на траурни агенции, които са между месарница и аптека, има и във входове.
А в София будка на траурна агенция стои точно на спирката на Орлов мост посока центъра. Пътниците и шофьорите се шегуват, че нарочно я държали там от общината, за да внимават със скоростта и да не се наложи да ползват по-бързо услугите й.
Идеята на Петрова е продажбата на ковчези да бъде в района на гробищата. Но не изключва самото предлагане на услугите да е в офис, защото "всеки стопански субект може да избере къде да упражнява дейността си, стига да е в рамките на закона и да отговаря на определени правила". Тя ще настоява предлагането на ковчези и други траурни атрибути да става чрез каталог или да са събрани в мострена зала, но в никакъв случай на улицата или по витрините. За пример дава сексшоповете, които след регламентацията прибрали "продукцията си" на закрито, а отвън останала само рекламата.
Като потребител на тези услуги тя се натъкнала и на заблуждаваща реклама - на тебелата пишело, че агенцията е денонощна, а на място през нощта се оказало, че там е само охраната и отново я препратили за след 8 сутринта.
Покрай бума на строителството не се спазвали и санитарните зони край гробищата.
Петрова дава пример с двата мола във Варна, които са в непосредствена близост до гробищния парк, вместо да са на 700 м, каквите са изискванията. В с. Топола пък в единия край на гробището избивали подпочвени води, а малко под тях имало зеленчукова оранжерия, където се оттичали.
Архив Варна | 04-05-2011, 04:06 | varnautre
Днес настъпва денят на данъчна свобода, освен това психолозите в България отбелязват своя професионален празник. Днес е и националният празник на атлантическата солидарност.
Денят на данъчна свобода у нас тази година настъпва днес на 4 май. Това означава, че до днес българите работят за държавния бюджет, оттам-нататък – за себе си. Това сочат огласени днес данни на Института за пазарна икономика.
Така нареченият Tax Freedom Day е датата, до която планираните приходи в държавната хазна хипотетично са изработени, съотнесено към очаквания брутен вътрешен продукт. По изчисления на Института за пазарни икономика, през тази година са необходими 124 дни за изработване на заложените в бюджета 26,2 млрд. лв. приходи. Последният от тези дни се пада 4 май. На практика обаче българският Tax Freedom Day ще продължи поне до 13 май. Изработеното от данъкоплатците в допълнителните дни ще покрие друг бюджетен пказател – планирания дефицит, обясняват експертите на института.
Пак по техни сметки, най-много дни – 31 през тази година, работим за попълване на приходите от ДДС. Приходите от акцизи заработваме 18 дни. За осигуровките отива почти месец – 19 дни за социално осигуряване и 8 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще попълним за 10 дни, а тези от корпоративни данъци - за 8 дни.
През следващото денонощие времето над страната ще остане предимно облачно, на много места с валежи от дъжд, съобщи НИМХ.
По-значителни валежи се очакват през нощта на места, главно над Северна България, а утре над южните и най-вече югоизточните райони. Там ще има и гръмотевици. Ще духа до умерен вятър от северозапад-север с който в страната ще започне да прониква по-хладен въздух. Минимални температури между 8° и 13°, максимални между 13 и 18°, в София около 14°.
Във Варна - максимална 15°, минимална 12°.
Атмосферното налягане ще бъде значително по-ниско от средното за месеца и ще започне да се повишава.
Над планините ще бъде облачно, по високите части мъгливо. Ще превалява дъжд, само по най-високите върхове - сняг. Вятърът ще бъде от север – умерен до силен. Максимална температура на 1200 метра 11°, на 2000 метра - около 5°.
По Черноморието ще бъде предимно облачно с валежи от дъжд, по-интензивни по южното крайбрежие. Там ще има и гръмотевици. Ще духа до умерен северен вятър. Максимални температури 14 и 17°. Температурата на морската вода е 12-14°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.
Пътищата от републиканската пътна мрежа са проходими и предимно мокри, съобщи СБА.
Пътните настилки на АМ-те Тракия, Хемус и Марица са мокри. АМ Люлин все още е затворена за движение.
Затворени проходи: Златица - Етрополе; Твърдица - Елена; Дюлински - затворен за товарни автомобили.
Затворени пътни участъци в региона, поради свличане на земни маси, отнесени мостови съоръжения и пропадане или ремонти:
- Радко Димитриево - Друмево / обл.Шумен /, поради пропадане на мост. Обходен маршрут : Шумен - Овчарово - Друмево.
- Варна - Одринци - Вълчи дол - Суворово - движение само в една лента.
От 16.03.2011 до 13.05.2011г. от 09.00 до 17.00 часа поради извършване на монтаж на нови ел.съоръжения са възможни прекъсвания на електрозахранването на част от потребителите в М-стта „Акалар”, спирка „Моста”.
Днес:
От 09:00 до 17:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: с.Осеново и вилна зона Осеново.
На 04.05.2011 г. от 09:00 до 16:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: Гр.Провадия – ул.Камчия, ул.Цанко Цирковски, помпена станция на ВиК, завод „Химик”, бензиностанция „Петрол”, АПК, детска ясла „Снежанка”, колхозен пазар и района около него, Алфабанк, СОУ „Д.Благоев”, детска градина „Снежанка” и района около нея, ул.Х.Димитър, Поликлиниката - Спешна помощ и района около нея, улиците в карето между бившето у-ще СПТУ и бензиностанция „Петрол”, театъра и района около него, ул.Цар Освободител (от „Ловен дом” до църквата).
Oт 08:00 до 13:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: кв.Възраждане - бл.1, бл.2 вх.1, 2, 3, 4, 5, 6, бл.3 парцел 1445 (магазин за хранителни стоки), бл.4 вх.1, 2, бл.5 вх.1, 2, 3, 4, бл.28 вх.1, 2, 3, 4. 5, 6, бл.27 вх.1, 2, бл.29 вх.1, 2, бл.30 вх.1, 2, 3, 4, гаражи (зад бл.30), бл.50 вх.1, 2, бл.51 вх.1, 2, 3, 4, 5, 6, бл.52 вх.1, 1а, 2, бл.53 вх.1, 2, 3, 4, 5, пазара до бл.53.
Oт 09:00 до 15:00 часа: ул. Козлодуй, ул.Бачо Киро, ул.Райко Жинзифов, ул.Кръстю Мирски, ул.Крали Марко, ул.”Козлодуй”.
Oт 09:00 до 14:00 часа в района: с.Близнаци.
Oт 10:30 до 13:00 часа в района: с.Овчага.
Oт 09:00 до 16:00 часа в района: ул.”Мир” - бл. 8, ул.”П.Райчев” №12, 14, 24, 26, бл.35, бл.2, бл.1 вх. Г;Е.
Oт 8.00ч. до 9.00ч. и от 16.00ч. до 17.00ч в района: гр.Провадия - южна промишлена зона в района на Винпром, района от „Слънчеви лъчи” до опитното поле, кв.Абисиния, кланица „Марийка”, Пътища и мостове и Асфалтова база.
Oт 08:30 до 16:30 часа в района: м-ст Крушките, м-ст Пазарлията 2,стопанска сграда и м-ст „Навеса”.
В четвъртък:
От 09:00 до 16:00 часа ще бъде прекъснато електрозахранването в района: Военно поделение "Побити камъни" и Фазанария "Побити камъни".
От 08:30 до 16:30 часа - в района: Местност Боровец - север и местност Боровец – юг.
От 09:00 до 16:00 часа - в района: ул.”Мир” №17, ул.”П.Райчев” №20, 22, бл.3, бл.4, бл.36 вх.А, Б, В, Д, Ж, района на бившия р-т „Острава”.
От 09:00 до 12:00 часа - в района: местност „Акчелар”.
Във Варна митниците ще унищожат фалшиви спортни обувки. Унищожаването ще се извърши в складовата база на „Кинтекс” ЕАД в ЗПЗ в 11.00 часа в присъствието на представител на маркодържателя.
По повод Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец 8 май, спасителни екипи на БЧК ще направят демонстрация на действия за спасяване на хора от възникнал пожар след земетресение. Демонстрациите ще се проведат от 10.30 часа пред централата на БЧК в София (бул. Джеймс Баучер” 76). След демонстрациите в Музейната зала на БЧК ще се проведе традиционната пресконференция във връзка със Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец.
В 11.00 часа пред сградата на ВМА в столицата ще бъде поставено електронно табло "Брояч на катастрофите" - съвместен проект на отдел „Пътна полиция” – СДВР, ВМА и Българската асоциация на пострадалите при катастрофи за информиране на гражданите, за загиналите при пътнотранспортни произшествия.
В 9.30 часа Софийски градски съд ще гледа делото срещу Николай Методиев – Пилето.
В 9.30 часа Софийски градски съд ще гледа делото срещу Златомир Иванов – Златко Баретата.
Вътрешният министър Цветан Цветанов ще се срещне с посланиците на държавите от Европейския съюз. Очаква се в 15.30 часа да започне пресконференция в централното фоайе на министерството.
Представители на Европейската комисия ще направят проверка на обекти по Оперативна програма „Транспорт“. В 11.00 часа в пресклуба на БТА Програма Достъп до Информация ще представи годишен доклад „Състоянието на достъпа до информация в България 2010”.
В 16.30 часа в пресцентъра на БТА ще се проведе награждаване на победителите от финалния кръг на шестнадесетото издание на конкурса по програмиране на Мусала Софт и PC Magazine Bulgaria в партньорство с Американска фондация за България.
Програма на филмите в кината "Арена"
Бързи и яростни 5: Удар в Рио: Мол Варна - 11:50, 14:40, 17:20, 20:00, 22:40 ч.; Гранд Мол Варна - 14:00, 16:40, 19:20, 22:00 ч.
Червената шапчица: Мол Варна - 11:00, 13:10, 17:50, 20:00, 22:10 ч.
Ритуалът: Мол Варна - 11:40, 14:15, 16:45, 19:10, 21:30 ч.
ТОР: Богът на гръмотевиците: Мол Варна - 12:30, 14:50, 17:10, 18:20, 19:30, 20:40, 21:50, 23:00 ч.; Гранд Мол Варна - 11:00, 13:20, 15:40, 17:00, 18:00, 19:20, 20:20, 21:40, 22:50 ч.
Ергени за седмица: Гранд Мол Варна - 13:15, 15:30, 17:45, 20:00, 22:20 Първичен код: Мол Варна - 12:00, 14:00, 16:00, 18:10, 20:10, 22:10 ч.
Адвокатът с линкълна: Гранд Мол Варна - 12:20, 14:50, 17:20, 19:45, 22:10 ч.
Жена назаем: Гранд Мол Варна - 11:20, 13:40, 16:00, 18:30, 20:50, 23:10 ч.
За децата:
Рио: Мол Варна - 11:00, 13:10, 15:15, 17:30, 19:40, 21:45 ч.; Гранд Мол Варна - 11:40, 13:50, 16:15, 18:20, 20:30 ч.
Приключенията на Сами: Гранд Мол Варна - 11:00, 13:00, 15:00 ч.
Българско кино:
Love.net: Гранд Мол Варна - 12:10, 14:30, 16:45, 19:00, 20:00, 21:15, 22:20, 22:40, 23:30 ч.; Мол Варна - 11:30, 13:40, 15:50, 18:00, 20:20, 22:30 ч.
Тилт: ФК - зала 6 - 18:00, 20:00 ч.
Театър:
Гледна точка, Драматичен театър Стоян Бъчваров, Основна сцена, 19 ч
Квартет за двама, Фестивален и конгресен център, зала 1, 19 ч
Опера:
Жени Захариева – Рецитал , Концертно студио на Радио Варна, 19 ч
Мисия Варна | 04-05-2011, 03:28 | varnautre