Категория Новини
Шофьорите на таксита да плащат данък заради радиото - това определи законът за авторското право.
Понеже се водят "разпространители на музика". Падат се по 4 лева годишно на водач, незначителна сума, която обаче е стабилна, щом се умножи по броя на жълтите коли, пресмята "Стандарт". Обръщаме внимание на това само заради една причина: да ви подготвим за разговора, който ви очаква при следващото возене. Очаквайте убийствена тирада, жлъчка и "аз на тях мога ли да им...". Истината е, че такъв закон наистина е много несправедлив. Понеже по музикален признак шофьорите на таксита са два типа. Едната половина са истинските "разпространители на музика". Обикновено са стари рокаджии, които държат фронта отвсякъде. Имат изключително трениран слух и познават "Пърпъл" още от първия клавиш на Джон Лорд. Веднага пускат на макс и ти оправят деня. Другата порода жълти диджеи обаче са злонамерени, подли хора. Тиранично и жестоко те обливат с най-затъпяващата чалга, която си пробива път по станциите. Разстрелват те от решетките на радиото и понякога добавят откоси от звучно подсвиркване. Защо тези, вторите, да плащат данък като "музикални разпространители?" В техните таксита се страда. Човек изпада в омраза към целия свят. Трябва да плащат данък за лош вкус, а не като проводници на музика.
Големият проблем с авторските права е, че прилагаме американски и западен закон, който там регулира индустрия на сто години. Как да изискваме същия перфекционизъм в нашата музикална махала? Или може би именно хаосът с авторските права я прави такава? Вече тръгнаха полусериозни, полу на шега слухове, че Васко Найденов освен обеца на ухото си носил касов апарат на врата. Силиконовата долина пък открай време отчита хонорари с променлив успех. Като нищо от данъците на Преслава&сие би могъл да потръгне целия бюджет - говори се, че само един от гвардията на кючека дължи един милион на НАП.
Архив Варна | 01-05-2011, 08:39 | varnautre
Либийският лидер Муамар Кадафи обяви, че е готов за примирие, ако НАТО сложи край на въздушните си удари.
Същевременно той даде да се разбере, че ако това стане, е готов да разгледа възможността за петролни сделки със западните сили, информира днес "Стандарт".
"Либия все още е готова да спре огъня, но това не може да стане едностранно", заяви Кадафи в 80-минутното изявление, предавано директно по телевизията. Той отново намекна, че причината за военната операция на Запада е либийският нефт. Според него, ако целта на коалицията е петролът, то страните винаги може да се споразумеят за договори.
Същевременно в изявлението си Кадафи категорично отхвърли възможността да се откаже от властта. "Няма да напусна моята страна. Никой не може да ме накара да я напусна или да ми каже да не се боря за страната си", подчерта той.
НАТО и либийската опозиция почти незабавно отхвърлиха предложението за примирие. "Режимът на Кадафи изгуби цялото доверие", заяви говорителят на Преходния национален съвет Абдел Хафиз Гхога.
Архив Варна | 01-05-2011, 08:37 | varnautre
Луксозен албум увековечи приятелството на Лили Иванова с гримьора й Кирил Чалъков.
10-те им години дружба са разлистени в професионални снимки на певицата, за които я е нагласил Чалъков, разказва "Труд". Освен че се грижи за визията на Лили, Кирил не дава друг да я... пипа.
Каталогът е озаглавен “Лили Иванова: 10 години заедно”. Примата на българската естрада препълни “Шератон” с гости, дошли да чуят хитовете й на живо и да видят последните й снимки. “Моля да не ме снимате, защото пея на живо и от цялата си душа, а се разконцентрирам, когато има светкавици” , обърна се Лили към фотографите.
Два часа певицата даде всичко от себе си като енергия и глас, а накрая бе затрупана от цяла оранжерия цветя от почитатели. “Това е нещо необичайно и много мило - певица да поднесе цветя на певица”, с тези думи изпълнителката поздрави младата си колежка Мария Илиева, която поднесе розови гербери. Сред гостите бяха още Катето Евро, Виолета Марковска и Фахрадин Фахрадинов, “Мис България 2010” Антония Петрова. Съпругата на Валентин Златев - Люба, пък се открои с напреднала бременност.
Архив Варна | 01-05-2011, 08:28 | varnautre
Представители на бизнеса от Шумен помолиха председателя на парламента Цецка Цачева да намали броя на почивните и празнични неработни дни.
“Не смогваме, за кредитите в банките няма почивни дни, те трябва да се плащат”, ожалиха се фирмаджии по време на закрита за медии среща, информира "Труд". Бизнесмени изчислиха, че през април и май се събират две празнични седмици. Септември също е пълен със свободни дни.
“Няма как едно право, което вече го имаш, да бъде отменено”, отсече по-късно пред журналисти Цачева. И допълни,че обещала на бизнеса да информира ресорните министри за искането.
Темата за многото празници бе поставена от бизнес дамата Елица Янкова. Тя е управителка на фирма “Вея Елит” и член на “ГЕРБ-предприемачи”. Известна е като производител на дрехи, но вече е закрила шивашкия бизнес и е съкратила 80 души. Сега продава бяла и черна техника със собствена търговска марка. Янкова коментира пред “Труд”, че заради многото празници понякога по цяла седмица фирмаджиите не могат да припарят до държавните институции. “Бизнесът издържа многобройната държавна администрация, а се оказва, че ние им плащаме за почивни дни. Банките обаче не смятат кредита на база работни дни, а на годишна лихва”, каза Янкова.
В петък вечерта в Шумен Цецка Цачева разговаря с ученици от СОУ “Йоан Екзарх”. “Защо има новини само за вдигане на цените, а никъде не пишат, че скачат заплатите?”, попита младеж. Цачева отговори с въпрос: “Ти глава на семейство ли си? Колко деца храниш?”
Надежда Иванова, майка на ученичка в СОУ “Йоан Екзарх”, се оплака във “Фейсбук”, че заради визитата на Цачева децата не били пускани две междучасия до тоалетните.
Директорката Валентина Тодорова заяви: “Беше естествено да въдворим ред, защото следобед учат най-буйните ни деца от 5 до 7 клас. Абсурдно е обаче да се твърди, че децата не са били пускани до тоалетна.”
Архив Варна | 01-05-2011, 08:26 | varnautre
Принц Уилям и Кейт Мидълтън отложиха медения си месец и ще прекарат уединено само един уикенд някъде във Великобритания, предаде Ройтерс.
Внукът на британската кралица ще се върне на работа като пилот на спасителен хеликоптер в кралските ВВС още другата седмица след дългия празничен уикенд, пише "24 часа". Понеделник също бе обявен за почивен ден на Острова заради кралската сватба. По-рано медиите съобщиха, че Уилям си е взел двуседмичен отпуск от военната част, където служи.
Отлагането на медения месец е лично решение на херцога и херцогинята на Кеймбридж, обяви Бъкингамският дворец. Младоженците ще заминат на презокеанско пътуване по-късно. В тайна ще остане къде ще прекарат както уикенда, така и медения месец, тъй като двамата изрично помолили да уважават личния им живот. Вчера стана известно, че всички водещи медии във Великобритания са постигнали неофициално споразумение да не купуват снимки от папараци, ако някой успее да снима младоженците по време на медения им месец, съобщи Нюзру.
Има много далечни места, където двамата могат да се усамотят. По-рано Уилям намекна, че може да заведе Кейт в Австралия, за да се гмуркат под водата. Двамата могат да изберат и частен остров на Карибските или Сейшелските острови, или пък пътуване до Йордания с посещение на комплекса Петра. Много е вероятно обаче Уилям да заведе Кейт и в любимата му Африка.
Кейт и Уилям напуснаха вчера Бъкингамския дворец малко преди обяд и бяха откарани от хеликоптер в неизвестна посока. Двамата изглеждаха спокойни и отпочинали, облечени спортно-елегантно. Кейт бе в тъмносиня рокля над коляното и черно сако, а Уилям в спортен костюм.
Кейт и Уилям ще живеят в Северен Уелс, където Уилям служи като пилот. Двамата ще водят живот, подобен на всички останали британци, обясни говорителят на двореца Кларънс Хауз - Пади Харвърсън, за Би Би Си. Важно е да се помни, че Уилям не е престолонаследникът, а вторият поред за трона. Той не е кралска особа на пълно работно време, а пилот на пълно работно време, заяви той. Уилям ще продължи да работи във ВВС, а Кейт ще живее при него в Уелс.
Тъй като няма кралска кръв, Кейт няма да бъде наричана официално принцеса Катерина. Хората обаче могат да я наричат така или просто принцеса Кейт.
Принц Чарлз разчуства младоженците, като призна пред 650 гости в Бъкингамския дворец, че Кейт е дъщерята, която винаги е искал да има, пише в. “Дейли мейл”.
Британският престолонаследник държал реч на приема завчера, даден от кралица Елизабет Втора след сватбената церемония. Макар и видимо развълнуван, Чарз се шегувал от време на време. Той не пропуснал да отбележи своята плешивост, както и оредяващата коса на Уилям. “Изглежда, е по наследство”, отбелязал Чарлз.
Реч държал и принц Уилям. Според гостите речта на Чарлз обаче била една от най-вълнуващите и разплакала мнозина.
Младоженците били посрещнати от гостите на фона на музика от златна арфа. След като поздравили своите гости, Кейт и Уилям разрязали 8-етажната бяла сватбена торта, украсена цялата с цветя. По време на 2-часовия прием били сервирани 10 000 канапета, приготвени с най-разнообразни храни от 21 готвачи в Бъкингам. Гостите вдигали тостове за младоженците с шампанско “Пол Роже” резерва за 200 лири бутилката, разкрива “Дейли мейл”.
Самият принц Чарлз даде вечерен прием с танци за близки приятели и по-младите членове на кралското семейство. Както бе предвидено, кралица Елизабет Втора и съпругът й принц Филип не присъстваха, те се оттеглиха по-рано извън града.
300 души се веселиха на приема до ранните часове в събота. Кейт Мидълтън се появи във вечерна дълга бяла рокля, създадена за нея отново от дизайнерката Сара Бъртън, която направи и сватбената й рокля. Сатенената рокля бе пристегната в кръста от широк колан с инкрустирани диаманти по него. Отгоре Кейт носеше бял ангорски жакет. За партито булката бе разпуснала изцяло косата си. Уилям бе в традиционен смокинг с бяла риза и папийонка.
За тържеството бе използвана голямата бална зала в двореца с дължина 36 м и 18 м широчина. Гостите на приема се веселили до около 3 часа сутринта. Според запознати Уилям и Кейт останали до края. (24часа)
Архив Варна | 01-05-2011, 08:21 | varnautre
Над 2000 рокери от България, Русия и Балканите палят гуми на Третия международен мотосъбор на Килифаревския манастир край Търново.
Мотофестът е организиран от единствената у нас структура на руския рокерски клуб "Нощни вълци", съобщава "24 часа". Той се ползва със специалното внимание на премиера Владимир Путин, който редовно присъства на негови събития. Тази година съборът е посветен на 1330-годишнината от основаването на българската държава.
Архив Варна | 01-05-2011, 08:19 | varnautre
След близо 5 часа преговори с полицаи и психолози активистът на ДПС и основател на партия "Демократичен алианс" Борис Нейчев се застреля навръх рождения си ден в София в петък.
Драмата се разигра 2,5 г. след като Ахмед Емин, началник на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган, се гръмна в сараите в Бояна, припомня "24 часа".
Нейчев произведе фаталния изстрел със законния си пистолет "Магнум" в 23,29 ч в офиса на фирмата си "Сид консулт" ООД на ул. “Раковски”, преди специалните части да се опитат да проникнат в заключеното жилище. Часове преди това той се ранил в гърдите при несполучлив опит да улучи сърцето си и се надявал да умре от кръвозагуба, но след като агонията се проточила, опрял пистолета в главата си.
"Никого не искам да виждам и чувам", заявил в един момент 57-годишният бизнесмен на психолозите от МВР, които го убеждаваха да не слага край на живота си. Те го питаха и кой близък или приятел иска да бъде доведен при него.
Заради драматичната ситуация около самоубиеца районът около кръстовището с бул. "Дондуков" бе отцепен от полиция в 19,30 вечерта.
Големи дългове към фирми и частни лица и заплаха да остане без жилището си, което било ипотекирано, са най-вероятната причина за крайното му решение. Отгоре на всичко мъжът бил сам. Отдавна се развел и нямал деца. И самотата сигурно е почувствал най-силно на рождения си ден, коментираха разследващите.
Борис Нейчев е вписан като председател на Централната контролна комисия на ДПС в удостоверение за актуалност на органите на партията, издадено през май 2010 г. от Софийския градски съд.
През 2009 г. Сметната палата обяви, че той е един от политиците, които не са подали в срок декларация за имуществото си.
Икономистът е съученик на Константин Тренчев от френската гимназия в Стара Загора и един от основателите на КТ "Подкрепа" във Варна. През 2000 г. участва в учредяването на партията "Демократичен алианс".
Съседите му от кооперацията на бул."Раковски" №80, в която той се застреля, познават Нейчев като стабилен бизнесмен и обаятелен човек. Според Търговския регистър той е управител на консултантската фирма "Сид консулт" ООД и туристическата агенция "Роси-М Травел".
Към 18,30 ч в петък Борис Нейчев се обадил на шофьора си и го помолил да дойде в офиса на дружеството му за консултантски услуги "Сид консулт", защото имал да му казва нещо.
Щом прекрачил прага на апартамента, мъжът се сащисал от гледката - Нейчев бил насочил пистолета към слепоочието си. Шофьорът веднага се обадил на тел. 112 и съобщил, че приятелят му иска да сложи край на живота си.
Минути по-късно на място пристигат психолози на МВР, полиция и спецчасти на СДВР. Районът е отцепен, а движението по бул. "Раковски" от бул. "Дондуков" до Сточна гара - спряно. Психологът Светослав Петков води преговори с кандидат-самоубиеца часове наред. Помага му колегата Тодор Тодоров, който участва в операцията по спасяването на заложниците в сливенската банка.
Баретите наблюдават жилището в търсене на подходящо място да проникнат и да го обезоръжат.
Нейчев обаче се държал агресивно, дори на няколко пъти ругаел. На четири пъти искал отсрочка, за да излезе. На място бяха извикани приятелката и сестра му, която живее в Стара Загора, с надежда да го убедят да не се самоубива, но Нейчев отказа да говори с тях.
"Не мога да повярвам, че става въпрос за Борис. Той е силен финансово. Играе с украинци на имотния пазар.
Не би посегнал на живота си", коментира мъж на метри от разиграващата се трагедия в петък през нощта. Десетки хора не успяха да се приберат по домовете си до полунощ, тъй като служителите на реда бяха отцепили 200 м около кооперацията.
Към 22,30 ч те вдигнаха полицейската лента, за да пуснат приятелката на бизнесмена, която бързо влезе в кооперацията. Жената по-късно бе отведена с полицейска кола към 5-о РУ, за да бъде разпитана.
"Чухме пукот като от падаща дъска, а после полицаите се разтичаха по стълбите", обясни съсед на Нейчев вчера.
Архив Варна | 01-05-2011, 08:12 | varnautre
След 4-дневната великденска ваканция две дълги почивки се задават за работещите и през май.
Първата ще е за Гергьовден - от 6 май до 8 май включително. За нея няма да се отработва, тъй като Денят на храбростта и Българската армия е празничен по Кодекса на труда, уточнява "24 часа".
Заради следващия 4-дневен отдих обаче ще се работи в съботата на 28 май. Така за Деня на славянската писменост ще се почива от 21 (събота) до 24 май включително.
Прогнозите за Гергьовден са за хубаво време, но преди това ни очакват дъждове.
Понеделник започва с облаци, които следобед постепенно се разкъсват, каза Даниел Пенев, метеоролог от TV-MЕТ. Температурите ще са от 19 до 24 градуса. Превалявания ще има над Северна и Източна България. Късно вечерта те ще спрат и вторник ще бъде най-топлият ден през седмицата. Очаква се термометърът да стигне до 25°. След това от Запад ще започнат валежи, които ще обхванат цялата страна. Най-интензивни ще са в Западна България и над планинските райони. Ще има и гръмотевици. В четвъртък още ще вали, но в петък се очаква облаците да отминат. В събота и неделя ще е ясно и температурите ще са 15-20°.
Правителството е предвидило още две големи почивки през септември за работещите. По 4 дни ще се отдъхва за Деня на Съединението - 6 септември, и за Деня на Независимостта - 22 септември. За сметка на това ще се работи в съботите на 3 и 27 септември.
Архив Варна | 01-05-2011, 08:09 | varnautre
Двойничка на Сандра Бълок опита да грабне голямата награда във Великденското издание на „Стани богат“ в Мол Варна.
Студентката Ива Димитрова беше първата участничка, избрана с жребий сред 2085 мераклии да седнат на стола на богатството срещу Ники Кънчев. Специални „местни“ въпроси за варненското издание на играта беше подбрал водещият. Именно един от тях за малко да препъне втория състезател – Георги Петков от I Езикова гимназия. Младежът не знаеше кой от трите празника: Голяма Богородица, Никулден или Сирни заговезни съвпада с Деня на Варна. Само бурната реакция на публиката го спаси от грешния отговор. После възпитаникът на Английската се издъни с липсата на отговор за това в кой град е създадена групата „Бийтълс“. За този въпрос той поиска жокер от медиите. На тото Георги позна и родния град на Пикасо – Малага, но беше категоричен в отговора на последния въпрос за голямата награда – ваучер за покупки в Мол Варна за 1000 лева: Къде се намира най-малката костица в човешкото тяло? Така най-слабо подготвеният участник стана единственият отговорил на всички въпроси.
На косъм от голямата награда остана Петър Чавдаров от Икономическия университет. Цветът на знамето на Перу спъна и колежката му Мария Атанасова. Адвокат Миглена Дянкова спря на въпроса за първото произведение на Валери Петров, отпечатано през 1938 г. Най-убедителен в отговорите беше 18-годишният Калоян Янков от Варненската търговска гимназия. На него обаче се падна най-коварният въпрос: Чия статуя се издига пред стадиона на отбора на Фулъм, собственост на Мохамед Ал Файед: а) на принцеса Даяна; в) на Майкъл Джексън; с) на Мохамед Али. По аналогия с вчерашната кралска сватба и заради факта, че синът на Мохамед Ал Файед загина заедно с Даяна, Калоян заложи на отговор „а“, а верният се оказа – в) Майкъл Джексън.
Седемте варненски журналисти се оказаха най-сигурния жокер в играта. Те отговориха вярно на всичките 6 въпроса, за които бяха призовани да помагат.
В групата, наречена от сценаристите „Гласът на медиите“ бяха поканените Даниела Стойнова от БНР, Невяна Троянска от вестник „Труд”, Наталия Господинова от Дарик Радио, Антон Луков от dnesplus.bg, Росица Пенкова от varna.utre.bg, Веселин Златков от „Народно дело” и Борис Касиков от Господари на ефира.
Всички участници, както и зрителите, отговорили вярно на въпросите, получиха много подаръци и чифт карти за пазаруване на стойност 20, 50, 100, 500 и 1000 лева.
Варна Лайф | 30-04-2011, 16:14 | varnautre
Варненският кореспондент на вестниците „Капитал“ и Дневник“ - Спас Спасов, е единственият български журналист,
който е поканен във Вашингтон по случай 20-ата годишнина от подписването на Декларацията от Виндхук, с която 3 май е обявен за Ден на свободата на пресата. Той ще участва в Международна конференция „21-ви век: Нови граници, нови бариери“, която ще се проведе
от 1 до 3 май във Вашингтон . Тази година за първи път датата ще бъде отбелязана в САЩ, а дискусията по време на конференцията ще бъде фокусирана върху нарастващата роля на интернет, появата на новите медии и драстично увеличаване на социалните мрежи. Конференцията „„21-ви век: Нови граници, нови бариери“ е организиран от ЮНЕСКО, Държавният департамент на САЩ и над 20 неправителствени организации. Тя ще се проведе във вашингтонския Newseum, музей, посветен на историята на пресата и свободата на словото.
Сред основните участници в конференцията са журналистът от вестник „Уошингтън поуст“ Боб Удуърд, станал известен с разкритията си около т.нар. „Афера Уотъргейт“, довела до оставката на президента Ричард Никсън, Боб Буурстин, директор на вашингтонския офис на Гугъл, Анди Карвин, стратег на присъствието на американското „Нешънъл пъблик рейдио“ (National Public Radio) в социалните медии и др.
За участие в отбелязването на 3 май Международният пресцентър на Държавния департамент на САЩ е поканил 30 журналисти от печатни и електронни медии в цял свят, като всеки от тях е номиниран от посолството на САЩ в съответната държава. Основният критерий, по който са избрани журналистите, е активността им в отстояването на свободата на пресата и многообразието на медиите в страните, от които идват. Специално за тях е подготвена и паралелна програма, като част от нея включва срещи в Държавния департамент на САЩ във Вашингтон, с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун и Генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова в Ню Йорк.
Варна Лайф | 30-04-2011, 12:51 | varnautre
Колкото по-видно, известно и централно е нещо (или някой), толкова по-одумвано и атакувано е то.
Така е и с пустата му градинка "Севастопол". То не бяха проекти за подземен паркинг (в който няма нищо лошо, стига да стане наистина, при това, докато сме живи, и да не е нечия далавера), то не бяха протести и драми за окастрени дървета, а сега, не щеш ли, на някого му хрумна да й сменя името. И то не как да е, а с "Роналд Рейгън". Чак не мога да сваря да реша кое ме дразни повече: това, че въобще преименуват нещо, така сраснало се с ежедневието на варненци, или меко казано странната идея да увековечим Роналд Рейгън. (Чудя се защо още няма предложение съседната градинка да се каза Михаил Горбачов. Мотивите на бившия кмет Христо Кирчев за името Рейгън идеално биха паснали и на генсека: Ако не беше Роналд Рейгън, младите хора изобщо нямаше да има къде да се събират, както правят в момента на същото това място).
Господа, студената война е минало и не е нужно да ни връщате към уродливата й идеология. Нищо, че сега уж сме от другата страна на барикадата.
На кого му пречи името Севастопол, чак ми е унизително да гадая. Макар че се сещам и за други унизителни неща: например, как името "Мусала" се оказа неудобно за европейски град като Варна.
Преди 4 години в интервю кметът на Ротердам ми разказа как там полагали настилка за тротоари: първо правели градинката, парка или зелената площ. После изчаквали няколко седмици да видят откъде ще минават хората, къде сами ще си отъпчат пътеки и чак тогава им ги оформяли със съответните плочки, бордюри и настилки. Поне 50 години варненци се срещат на "Севастопол". Няма как сега да започнат да го правят на "Роналд Рейгън". (Представете си само съобщението: Доброволци раздават презервативи на "Роналд Рейгън" по случай Международния ден за борба със СПИН и полово предаваните болести!)
Нека не се подиграваме с паметта на американския президент. Нека не се подиграваме и със собствената си памет, с историята си и с националните ни страсти и емоции. Стига ни срама, че крещим по стадионите и дращим по стените: Долу Левски! Нека не го правим и с реликвите на чужди народи.
Колкото до Роналд Рейгън, който иска да го почете, нека направи нова градинка и да я нарече на негово име. После на Маргарет Тачър, Франсоа Митеран, Хелмут Кол, Михаил Горбачов (според препоръчителния списък на кмета). Колкото повече-толкова повече!
P.S. И понеже пак ще получа не едно и две телефонни обвинения за политическа или историческа пристрастност, копирам тук отговорите на нашите приятели във Facebook. Попитах ги: Одобрявате ли идеята на кмета градинката "Севастопол" да се казва вече Роналд Рейгън?
Reneta Kirova: Чия е тази идея?
преди около час · Харесва ми
Teodor Todorov: Ne
преди около час · Харесва ми
Васил Антов: А защо не Арнолд Шварценегер?
преди около час · Харесва ми
Reneta Kirova: понеже се шашнах, направо не можах да обърна внимание на подробностите, не, разбира се, не е добра идея
преди около час · Харесва ми
Tanya Ivanova: NEeeeeeeeeee
преди около час · Харесва ми
Tania Cherneva-Gercheva: категорично нее!
преди около час · Харесва ми
Marina Georgieva: ami neka e nagovo ime napravo!!tova seriozno li e?
преди около час · Харесва ми
Vasko Iankulov: a zashto ne Bai Ganio???
преди 59 минути · Харесва ми
Велина Георгиева: що за приумици?!?!?
преди 59 минути · Харесва ми
Svetlana Dimitrova: НЕ, това е глупаво!
преди 58 минути · Харесва ми
Teo Gnr: az predlagam da go preimenuvame na NELSUN MANDELA !
преди около час · Харесва ми
Милена Пехливанова: И двете.
преди около час · Харесва ми
Vladimir Gatev: На кого са нужни такива глупости и простотии? Какво е направил Роналд Рейгън за Варна, че толкова обичано и известно място да се кръщава на него? Вместо да се решават кардиналните проблеми на града, а именно липсата на каквото и да е стратегия за неговото развитие, господата ще умуват с какви глупости да се занимават.
преди около час · Харесва ми · 7 души
Radost Georgieva: Можеше и на Барак Обама... Или да сме най-актуални - Кейт Мидълтън...
преди около час · Харесва ми
Stoyan Mitev: Роналд Рейгън не е чувал за Варна никога, дори не съм сигурен знае ли къде се намир България (на кой континент). Според мен преименуването е заради самото име (Севастопол), което е свързано по някакъв начин с Русия. Това са пълни глупости и както каза колегата по-горе, би било добре да се хванат с нещо сериозно...
преди 59 минути · Харесва ми
Daniela Kirilova: толкова много дупки има по варненските пътища - аз предлагам на всяка ДУПКА да се постави име - може една и на Кирчев да се кръсти защо пък не ????
преди 57 минути · Харесва ми
Daniela Kirilova: като гледам календара днес НЕ Е 1 април- НАЛИ ??? -или се лъжа ???
преди 56 минути · Харесва ми
Aynur Pekkan: opredeleno NEEEEEE
преди 54 минути · Харесва ми
Marina Georgieva: nqmam dumi ve4e,tova e porednata glupost!!
преди 53 минути · Харесва ми
Vasko Iankulov: v tazi obshtina edin normalen imali? ne
преди 52 минути · Харесва ми · 1 човек
Dimitar Dimitrov: НЕ!
преди 52 минути · Харесва ми
Милена Пехливанова: НЕ, разбира се. Боже...
преди 51 минути · Харесва ми
Петя Кръстева: НЕ !!! Егати идиотщината! :(
преди 49 минути · Харесва ми
Stiliyan Rangelov: Малко ли велики българи сме имали , че избират чужди имена ?!
преди 49 минути · Харесва ми · 2 души
Marina Georgieva: na kogo mu puka dali odobrqvame v kraina smetka,glasuvat si kakvoto iskat,te i grada 6te prekrustqt..
преди 47 минути · Харесва ми · 1 човек
Блага Иванова: НЕ!
преди 47 минути · Харесва ми
Елена Георгиева: Не!!!
преди 46 минути · Харесва ми
Lioncheto Elena: а мотиви изтъкнаха ли?
преди 46 минути · Харесва ми
Надя Любомирова: Не естествено! Та тя си е символ на града. "А защо не я кръстят Кадафи, по-актуално звучи?!!!?" Толкова наболели проблеми има за решаване, а те се занимават с глупости...
преди 44 минути · Харесва ми
Vasko Iankulov: kakto i da q kr1stqt tezi t1panari,,,tq shte si ostane s imeto Sevastopol
преди 42 минути · Харесва ми
Daniela Kirilova: такава гавра не съм си и представяла да се случи някога.всички варненци знаем и помним Севастопол,защо е нужно да се преименува въобще.какво ли ще е предложението му за Владислав Варненчик - да му помогнем ако се затруднява.само да се уточни условието само на американците ли трябва да си НАВЕЖДАМЕ или има нужда и на други та да се знае към кои имена да се ориентираме.
преди 38 минути · Харесва ми
Perushinka Bg: толкова ли е належащо ?
преди 36 минути · Харесва ми
Galina Yalnazova: не
преди 33 минути · Харесва ми
Julian Gendov: Sevastopol si e simvol - nesho novo - nova uliza primerno ok , ama da preimenuvame pak v 2011 g e glupavo
преди 15 минути · Харесва ми
Ивелина Христова: не
преди 26 минути · Харесва ми
Daniela Kirilova: Може след това да продължим с покръстване на връх Шипка,връх Ботев,и други такива български забележителности с определено "неподходящи" имена ,.......няма що това с преименуването си е чисто ....../как да го напиша по-културно...ще пробвам/-значи извършване на такова движение при което човек се навежда доста от кръста надолу и предоставя задните си части за ..............
преди 25 минути · Харесва ми
Pepa Ivanova: Tova ne e istina!!??.Ob6tinarite ne sa VARNENZI ............????????????????Sevastopol e simvol ,kultovo mjasto sa pokolenija VARNENZI!!!!!!!!!!!!!!!
преди 6 минути · Харесва ми
Ralitza Krasteva: Barak Obama ne e li po -kratko........Kakvi sa tez gluposti
преди около минута · Харесва ми
Без цензура | 30-04-2011, 12:03 | varnautre
Националната агенция по приходите предизвика пълна бъркотия с изискването останалите без работа миналата година да подават данъчна декларация, констатира "Сега".
Въпреки указание от средата на март в този смисъл и вчера отделни данъчни поделения не знаеха за изискването и даваха противоречиви съвети на хората. По данни на НАП до средата на април декларации са подали едва 18 000 души без договор при поне 194 000.
Както "Сега" писа, загубилите или напуснали работа през 2010 г. масово не знаят, че са длъжни да подават данъчни декларации, дори ако са били само на трудов договор и данъкът да им е удържан авансово. От НАП онзи ден обясниха, че новото изискване следва от промяна в чл. 52 от закона за доходите на физическите лица и че в предходни години подаването на декларации е било само пожелателно.
В опит да избегне отговорност за недоразумението обаче вчера пресаташето на НАП Росен Бъчваров заяви точно обратното и прехвърли вината на неразбралите безработни и на медиите. Според новата му версия изискването важи от години и не би следвало да изненадва никого. Въпреки това той не успя да обясни защо при това положение поделения на НАП и счетоводители не знаят за старото изискване, нито пък да предостави информация колко безработни са подали декларация през 2009 г.
Междувременно читатели се оплакаха, че получават противоречиви отговори от НАП. "Загубих работа през 2010 г. и след публикацията ви звънях в НАП-Възраждане, но оттам отрекоха да съм длъжна да подавам декларация", обяви читателка. Коментари се появиха и по форумите. "Обадих се в НАП точно преди Великден и ми казаха, че няма такова нещо", писа потребителят jjiro във форума на "Сега". "Току-що се обадих на телефона им и ми казаха, че трябва да подам декларация, въпреки че нямам доходи през 2010 г. (била съм в неплатен). Звъннах втори път. Вторият път ми казаха, че не трябва", пише в bg-mamma напусналата през ноември tanini.
Възникнаха и въпроси дали различни видове обезщетения - като това за безработица или изплащането на отпуски при напускане на работа, влизат в декларациите. Счетоводители обясниха, че обезщетенията за безработица не се декларират, но платени като обезщетения заплати при напускане на работа и изплатени неползвани отпуски влизат в декларациите. "Тези суми се отразяват в служебните бележки, които работодателите така или иначе дават", успокоиха счетоводители. Онзи ден от НАП обясниха, че неуспелите да се снабдят със служебни бележки до 2 май могат да не ги прилагат, ако попълнят числата.
Участниците във форумите недоумяват и за другото нововъведение в закона - да подават задължително декларация, ако работят на два трудови договора, и ако са сменили работата си и вторият работодател не е преизчислил годишния данък. Гражданите масово не разбират защо при регистрирани в НАП трудови договори трябва да се подава и данъчна декларация и защо се налага преизчисление при плосък данък и събиране на бележки от стари работодатели, някои от които фалирали.
Архив Варна | 30-04-2011, 06:38 | varnautre
Американският долар регистрира спад за шести пореден ден, като доларовият индекс достигна най-ниското си ниво от юли 2008 година досега, пише "Монитор".
Това предизвика интерес към инвестициите в суровини и изведе благородните метали до нови рекордни цени, съобщава Reuters.
Доларовият индекс отстъпи с 0,6 на сто до 73,11 пункта. По време на търговията обаче бе достигнато най-ниското ниво от юли 2008 година – 72,87 пункта. Историческото дъно на показателя е при 70,698 пункта и датира от март 2008 година.
На кешовия пазар у нас зелените пари се котираха на нива от 1,31 лв. за долар при курс купува и 1,32 лв. при продава. На българския междубанков пазар вчера щатският долар бе оценен на 1,315 лв.
Обещанието на Федералния резерв да поддържа лихвите на настоящото практически нулево ниво доведе до пропадане на стойността на долара и до поредната надпревара при суровините.
Цената на търговските стоки се определя в долари и купувачите от страни с валути, различни от долар, са облагодетелствани. Ръстът в търсенето движи автоматично цените нагоре, петролът сорт „Брент” се качи до 125.50 долара за барел, а лекият суров WTI до 113.28 долара за барел.
При металите ръстът е по-осезателен и най-вече при среброто. Белият метал се покачи с 5.64% до 48.58 долара за тройунция, а златото добави 0.8%. В случая на златото това се равнява на почти 12 долара, до актуалната цена 1529 долара за тройунция. Медта се качва с 1.4%.
Междувременно председателят на ФЕД Бен Бернанке обяви, че в общи линии сегашната политика му допада и няма намерение да предприема никакви резки ходове – нито срещу нарастващата инфлация, нито срещу спадащия растеж, коментира MarketWatch. Въпреки че Бернанке и министърът на финансите на САЩ Тим Гайтнър говореха за силен долар през тази седмица, обезценяването на валутата е мръсната малка тайна на централните банкери смята Винсънт Райнхарт, който е бивш директор на подразделението по Парични въпроси на ФЕД. "Те нямат нищо против известно обезценяване на валутата. Трикът е да се получи известно обезценяване, но немного голямо."
"Принцип в политиката на Федералния резерв е да вдигне инфлацията да създадат повече долари, така че инфлацията да не пада повече, това е свързано с обезценяване на валутата," обяснява Райнхарт. Освен да поддържа стабилността на цените, ФЕД има задачата да се справи и с безработицата. Поради тази причина според Райнхарт на ФЕД „няма да им пука особено много за долара, докато не видят, че инфлацията нараства прекалено много или очакванията за инфлация започват да се покачват, а досега подобни неща не се случват".
Архив Варна | 30-04-2011, 06:36 | varnautre
Искаме държавата да ни помогне за по-дълъг сезон, казва в интервю за "Стандарт" Иван Портних, изпълнителен директор на "Гранд хотел Варна"
и генерален мениджър на веригата, включваща хотелите Гранд хотел "Варна", "Лебед", "Долфин", "Долфин-Марина" и "Рубин.
Иван Портних получи най-престижната индивидуална награда на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация - "Хотелски мениджър на 2010 г.". Той грабна и отличието "Ваканционен комплекс на годината". А малко преди да бъдат връчени наградите на БХРА, ръководеният от него комплекс бе обявен и за най-добър СПА курорт на 17-те световни туристически награди. 35-годишният Портних е възпитаник на УНСС.
- Г-н Портних, какви са очакванията за новия туристически сезон след участието на България в най-големите борси и изложения?
- Интересът към България на всички туристически борси беше много голям. Това показаха нашите партньори, с които работим на традиционните ни пазари - Румъния, Русия и Германия. Естествено оптимизмът ни трябва да бъде умерен, защото ситуацията в световен мащаб се променя много динамично. На практика през тази година ранните записвания, които бяха реализирани навсякъде по Черноморието, са със сериозен ръст - средно с около 20% спрямо записванията към същата дата на предходната година. Но това не дава основания да се правят генерални изводи за сезона като цяло отсега. Интересът към България до голяма степен е продиктуван частично и от събитията в Северна Африка, както и от икономическата ситуация на пазарите, които изброих. Но към момента можем да отчетем,че египетският пазар се завръща, т.е. не може да го зачеркнем за това лято. Немските туроператори летят за Египет от почти месец насам. От 31 март Министерството на външните работи на Русия свали забраната за туристически полети към Египет и само за 2 дни бяха напълнени първите чартъри. Този пазар много бързо ще възвърне позициите си, особено отчитайки факта, че предвид ситуацията се предлагат изключително големи намаления. Трябва да отчетем и факта, че редица големи европейски оператори имат финансов ресурс за възстановяване в тези пазари, т.е. инвестиции в леглова база и реклама, които възлизат на милиони евро. Естествено, че при първа стабилизация те ще се опитат да насочат потока от туристи към тях, което ще се отрази на прилива в алтернативни дестинации като Турция и в частност - България.
- Как ще отвърнете вие?
- Стартира нова програма в "Гранд хотел Варна" - олинклузив премиум. Тя е с 24 часа безплатни безалкохолни и алкохолни напитки, олинклузив на плажа, безплатни чадъри и шезлонги, 5 олинклузив бара на брега. Т.е. гостите, които отиват на плажа, няма нужда да се връщат в хотела. Също и 5 ала-карт ресторанта - продукт, който въобще ни отличава по цялото Черноморие. Стартираме много силна анимационна програма, правим 6 водни пързалки, а догодина аквапарк, който ще затвори комплекса като услуги.
- Браншът е зареден с очаквания наистина за повече туристи. Ще се сбъднат ли при тази динамична промяна в ситуацията, която посочвате, още повече, че и кризата не си е отишла?
- Може да очакваме малко повече туристи през този сезон, но не бива да изпадаме в еуфория, а да гледаме реално оптимистично на ситуацията. В никакъв случай този ръст на туристи не предполага повишаване на общия финансов резултат за туристическия бранш.
- Защо излиза такава сметката?
- Това се дължи на няколко причини. Първо, голяма част от записванията бяха реализирани като ранни. При тях отстъпките достигнаха до 30%, дори до 35%. Тоест голяма част от качествената леглова база по Черноморието наистина се запълни добре, но с цената на много сериозни отстъпки, което в крайна сметка ще доведе до спад в приходите. Цените спрямо предходния сезон не са повишени, а както знаем, през миналото лято имаше системно намаление на цените от страна на хотелиери и оператори. От тази база вървим с много сериозен процент дискаунт в момента. Ситуацията едва ли ще позволи в рамките на сезона някаква промяна - това не е и възможно, защото цените са фиксирани в договорите още от предишния сезон. И съответно не можем да очакваме съществен прираст на приходите в бранша. Още повече, че като гледаме глобално - все повече се налага формулата олинклузив, включително и в по-разширените й формати - ултра олинклузив или олинклузив премиум, в които туристите получават все повече услуги в рамките на същата цена. Това означава, че те все по-малко ще харчат извън предплатените си услуги, което несъмнено ще се отрази на харчовете им в ресторанти, ще бъде за сметка на разходите за допълнителни атракции, екскурзии и т.н. Което целокупно предполага не особен ръст, а може би и спад на приходите в бранша. Ако стигнем нивата на предходната година, можем да отчетем успех. От друга страна, разходната част расте - виждаме как поскъпват храните, горивата, увеличен бе ДДС, въведе се туристическият данък. Всичко това показва, че увеличението на приходите е под съмнение, затова пък увеличението на разходите е абсолютно сигурно и обективно.
- Имаше прогнози за сериозен ръст на руския и немския пазар. Ще се сбъднат ли?
- След изтичане на най-големите намаления за ранни записвания интензитетът на резервации на немския пазар рязко спадна. Това тепърва ще се съчетава и с възстановяването на египетския туристически пазар по причини, които казах - до 50% намаления при т.нар. last minute оферти. Тоест може да се очаква през лятото, когато по традиция пазарът се развива с почивки в последната минута, ние да изпитваме постоянна и изключително сериозна конкуренция от дестинации като Египет.
- Турция ли си остава най-сериозният регионален конкурент за руските туристите?
- Да, от 17 април Турция свали визите за руснаци на границата, от 1 май се свалят визите в Хърватска. Общо взето, това ни поставя в недотам изгодна позиция на руския пазар заради два регионални конкурента. На този пазар има естествено увеличение на интереса към България, но там проблемът е издаването на визите и изключително важно е да се работи в посока на облекчаване на режима. Не можем да коментираме самото наличие на визи, като страна член на ЕС това е наше задължение. Но важното е да се издават лесно.
- От години вече комплекс "Гранд хотел Варна" е любимо място за почивка на много българи. Ще почиват ли и това лято нашенци на море въпреки кризата?
- За нашия пазар от години имаме много последователна политика. Делът на българите в комплекса е около 40 на сто, което много ни радва. Това се дължи на постоянното адаптиране на продукта, в действителност - на неговото подобряване. Това е идеята и на новата програма олинклузив премиум. Надяваме се и тази година българите да имат сериозно присъствие. Вече реализирахме една кампания с ранни записвания. Ръстът тази година е осезателен - близо 50%.
- От бранша се чуват упреци, че държавата не прави достатъчно против износа на туристи навън. Има ли основания за това?
- По отношение на българските туристи не мисля, че държавата стимулира излизането им на почивка и ваканция навън. До голяма степен това е работа на туроператорите, хотелиерите, ресторантьорите - да предлагат достатъчно качествен и атрактивен продукт, добро обслужване и атрактивна цена за родните туристи. Тогава естествено българският турист ще предпочита родното Черноморие. В това отношение не може да имаме претенции към държавата. Напротив, сега в момента се строят пътища към морето и се надявам достъпът на туристи да е все по-лесен и бърз. Това, което може да се желае, е по-целева политика за привличане на чуждестранни туристи и създаване на предпоставки за удължаване на туристическия сезон.
Архив Варна | 30-04-2011, 06:33 | varnautre
Ако имаше възможност, най-често употребяваната банкнота у нас щеше да е от 25,96 лв.
Това е била средната в обращение в края на 2010 г., показва годишният отчет на БНБ, внесен вчера в Народното събрание.
Средната банкнота се е увеличила с 0,54 лв. за година. Най-много продължават да се въртят 20-левките, но все повече започваме да се разплащаме с 50- и 100-левки. Увеличили са се монетите от 1, 2 и 5 стотинки и са най-разпространените, пише "24 часа".
По-малко са били засечените фалшиви пари - 10 329 бр., или спад от 4455 бр. спрямо 2009 г. Най-подправяни са били с купюри от 20 и 50 лв. Заловени са и неистински над 6000 бр. евро и долари.
Повече жалби срещу банки са постъпили в БНБ, се казва още в доклада, но имената им остават в тайна. Най-много клиенти са се оплаквали от кредити - от 233 жалбите са се увеличили до 321. Най-остри са били реакциите срещу повишаване на лихвите по отпуснати заеми. През март спрямо февруари лихвите по нови жилищни кредити в левове и евро са се увеличили съответно с 0,05 и 0,21%.
От една банка дори БНБ поискала конкретни действия за подобряване на работата с клиенти. И тя обаче остава анонимна.
Не се разкриват и имената на банките, срещу които са предприети надзорни мерки - това било решението на "Банков надзор", обясниха от БНБ. Разпоредено било на 4 финансови институции да подобрят управлението на рисковете, а една банка е била поставена под засилено наблюдение.
В доклада е спомената и съществената промяна в акционерите на банка "Тексим", но новите отново не са посочени. Според "Дакси" акционери са "Патон" - Лихтенщайн, група фирми от същата страна, група български физически и юридически лица и наследниците на създаделя на банката Георги Найденов - Павлина и Мариета Найденови.
От доклада на БНБ става ясно обаче, че ЦКБ е придобила контролния пакет от капитала на македонската Статер банка, а клонът на немското дружество на турската Ишбанк ще започне работа у нас до юли.
Междувременно стана ясно, че за първите три месеца на 2011 г. депозитите на гражданите са се увеличили с 667 млн. лв. Това се случва въпреки спада на лихвите.
Печалбата на банките е стигнала 157 млн. лв., а необслужваните заеми - 12,93%.
Архив Варна | 30-04-2011, 06:32 | varnautre