Категория Новини
През първото тримесечие на 2011 г. местните администрации са издали разрешителни за строеж на 951 жилищни сгради
с 2458 апартамента в тях и с 320 010 кв. м разгъната застроена площ, сочат данни на Националния статистически институт. Спадът в броя на разрешителните спрямо предното тримесечие е 17.4%, на жилищата в тях - с 9.1%, а на застроената площ - с 15.3%. В сравнение с първото тримесечие на 2010 г. издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са с 3.6% по-малко, а апартаментите в тях – с 11.9%.
Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в областите: София – 112, Бургас – 111, Пловдив – 92, София (област) – 90, и Варна – 84. Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите Бургас – 637, Пловдив – 348, Варна – 302, и София (столица) – 210.
Издадени са и строителни разрешителни за 37 административни сгради/офиси с 21 907 кв. м РЗП и на 954 други сгради с 631 784 кв. м РЗП. Спадът при административните сгради е с 28.8%, а при съответната им РЗП - с 29.2%. Другите сгради са по-малко с 13.9%, но общата им застроена площ нараства с 3.7%.
На годишна база административните сгради намаляват с 24.5%, докато другите видове сгради се увеличават с 9.9%. Регистриран е спад на РЗП на жилищните сгради – с 10.7%, и на административните сгради – с 54.3%, докато при другите се наблюдава увеличение с 51.2%.
През първото тримесечие на 2011 г. е започнал строежът на 459 жилищни сгради с 1540 жилища в тях и със 194 892 кв. м обща застроена площ, на 26 административни сгради/офиси с 14 092 кв. м РЗП и на 409 други сгради с 208 830 кв. м РЗП.
В сравнение с първото тримесечие на 2010 г. броят на започнатите нови жилищни сгради е с 0.6% по-малко, а жилищата в тях – с 6.8%. Административните сгради намаляват с 16.1%, докато другите видове сгради се увеличават с 23.2%. Регистриран е спад на РЗП на жилищните сгради – със 7.5%, и на административните сгради – с 55.0%, докато при другите сгради се наблюдава увеличение с 21.5%.
Строителство на най-голям брой нови сгради е започнало в областите: Бургас – 77 жилищни и 59 други сгради; Варна - 55 жилищни и 28 други сгради; Пловдив – 45 жилищни, 3 административни и 40 други сгради; София (столица) – 43 жилищни, 4 административни и 18 други сгради.
Новините | 02-05-2011, 21:52 | varnautre
Първата среща между медиите и артистичния директор на МТФ "Варненско лято" госпожа Цветана Манева е факт.
Думите на г-жа Манева, че "въпреки трудностите и кризата, организаторите на театралния фест преследват своите мечти и копнежи, без да се оплакват и посвещават силите си, за да се случи невероятната среща с другата реалност - театърът" бяха като встъпително експозе преди официалното обявяване на селектираните театрални предложения.
Тази година мотото на фестивала е: "Игра по инстинкт". Селекционер на българската програма е младият театровед Асен Терзиев, който обясни мотото като проекция на дълбоката потребност у всяко човешко същество да играе. Както казва световният теоретик Йохан Хьойзинха в изследването си "Homo Ludens": "Играта не може да се отрече. Човек може да отрече почти всичко абстрактно: правдата, красотата, истината, доброто, духа, бог. Човек може да отрече сериозността, но не и играта."
Асен Терзиев определи българските заглавия като интересни постижения на млади режисьори, попаднали на съвременни драматургични текстове: Василена Радева със спектакъла си "Карнавал.cом" от каталунския драматург Жорди Галсеран, Младен Алексиев с "Под контрол" от Фредерик Зонтак развиват по свой начин идеята за съвременния изказ на реалността. Боян Иванов със "Суматоха" от Йордан Радичков и Мариус Куркински с "Български разкази" създават своя рефлексия за българския бит и душевност. В българските заглавия попада последната работа на проф. М. Младенова и ТР "Сфумато" върху творчеството на Шекспир - "Зимна приказка". Две премиери ще има на варненския фестивал, дело на режисьорите Иван Добчев и Красимир Спасов. В паралелната родна програма ще участват: "Три сестри" от Чехов на русенската трупа, "Бремен" на варненската трупа, "Боливуд" и "Възгледите на един пън" на Варнеския куклен театър, "Ало, ало" на трупата на театър "Възраждане".
Театралното лято във Варна се е погрижило и за интересни концертни събития в различни жанрове: Блуба Лу, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова и Варнеския камерен оркестър.
Тази година международните участия изпреварват по брой родната официална селекция и това е смисълът според изъплнителния директор на феста - театроведа Николай Йорданов, варнеският фестивал да бъде определян като сериозен международен театрален форум. Друга отправна точка е четвъртото издание на програмата "Шоукейс", в която участват проекти на млади режисьор: Нина Боянова, Ида Даниел, Живко Желязков, Ирина Дочева Голева. Техните спектакли ще бъдат посетени от селекционери на други фестивали, от мениджъри и чуждестранни журналисти.
Продажбата на билети за спектаклите ще стартира от 15 май, а цените на билетите варират от 4 до 18 лв. За съжаление по икономически причини хитовите постановки на НТ "Иван Вазов", дело на режисьорите Стефан Москов, Александър Морфов и провокативният спектакъл "Ангели в Америка" с режисьор Десислава Шпатова тази година няма да зарадват варненската публика.
Архив Варна | 02-05-2011, 21:49 | varnautre
Прозрачност, безпрепятствен достъп до обществена информация, гласност на проблемите на гражданите.
Това са целите, които ще бъдат поставени пред кандидатите за общински съветници на евентуалното обединение на гражданските организации във Варна.
"Нашето основно желание е да се работи с неправителствения сектор и да има прозрачност, така че всичките ни действия ще са насочени да се спре този непрекъснат отказ за достъп до информация. Искаме да се чува мнението на гражданите. От кмета зависят много неща във връзка с прозрачността, защото той съхранява част от документацията. А в общинския съвет гласността на проблемите ще се получи чрез изказвания на мнения, защото тези съветници ще защитават гражданския интерес. Засега, уви, подобна комуникация с гражданите отсъства", обясни архитект Калина Павлова от ОЦОСУР.
До 2 седмици ще стане ясно как и дали гражданските сдружения ще се включат в предстоящите местни избори, обясни Кънчо Бонев от Обединеното гражданско сдружение. "Вярно, че ДСБ ни подкрепиха, но не бяха последователни. Само едно питане бе отправено от г-н Иван Костов в парламента и с това се приключи", опроверга той слуховете, че членове на сдружението ще влязат в листата на Синята коалиция.
Главният прокурор Борис Велчев да се ангажира лично с казуса с Алея Първа, настояват от Сдружението за оптимизиране на правосъдието и администрацията (СОПА) и Обединено гражданско сдружение-Варна. Повод за жалбата е постановление на Върховната касационна прокуратура, с което, според неправителствените организации, е спряно разследването на сделката с 122-та дка на Алея Първа. Казусът се върти около въпроса как тази част от крайбрежната ивица е преобразувана от изключителна държавна в частна държавна собственост и след това е продадена на „Холдинг Варна”. Според касационната прокуратура продажбата е била осъществена по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, който давал право на притежателя на сертификат за I клас инвестиция, какъвто е Холдинг Варна, да купи без търг или конкурс имот частна държавна собственост.
"Към момента на изготвянето на проекта за Алея Първа теренът е бил изключителна държавна собственост и едва след 2 години е станал частна държавна собственост. Това безспорно може да се квалифицира като опит за посегателство върху държавната собственост", заяви юридическият консултант на гражданските сдружения адв. Петър Обретенов. Сигналът е подкрепен и от Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Българско дружество за защита на птиците, Зелена Варна, Организация на партия "Зелените".
Сдруженията се позоваха на последните изказвания на американския посланик Джеймс Уорлик, че у нас съдебната система е една за обикновените граждани и друга за богатите, позоваха се и на изказване на Бойко Борисов, който още като кмет заявил: "ако един подсъдим може да наеме 3 адвоката-никога няма да влезе в затвор". Чрез тези мнения, представителите на сдруженията коментираха и патетичната епопея от множеството искове, отменени прокурорски постановления пред различни инстантиции и крайната мярка на сдруженията да се сезира Главния прокурор, който по закон има възможността да се произнесе по законността на актовете на своите подчинени.
Архив Варна | 02-05-2011, 21:38 | varnautre
След края на тридневните квалификации на Zagorka Tennis Cup Варна, са ясни имената на осемте тенисисти, които си спечелиха правото да играят в основната схема на фючърса.
Двамата състезатели от България Александър Нейков и Марсел Радев бяха отстранени съответно от Джибрил Диара (6:1, 6:1) и Джошуа Кроу (4:6, 6:4, 6:2). Силно представяне в последната фаза на квалификациите показа Румъния. Андрей Савулеску се наложи над Димитър Ристовски от Македония (6:0, 6:0), Илие Джиурджио постигна победа над своя гръцки съперник Атанасиос Вербис (6:3, 6:3), а Драгос Игнат надви руснака Филип Скворстов (6:3, 7:5).
Утре започва основната схема сингълс в турнира с мачовет от 9:30ч на кортовете на ТК „Черно море – Елит“. Форматът на състезанието предвижда 32-ма играчи в основна схема сингълс, от които 20 състезатели с най-предно класиране в ранглистата на ATP, 8 финалисти от квалификациите и 4 състезатели с „уайлд кард”. Успоредно с мачовете от основната схема сингълс ще се проведе и надпреварата на двойки с основна схема от 16 двойки-състезатели.
Имената на тенисистите, които спечелиха място в основната схема, са:
Класиране по точки в ранглистата на ATP:
1.Марчин Гаврон (GAWRON, Marcin) POL
2.Адриан Кручат (CRUCIAT, Adrian) ROU
3.Аксел Мишон (MICHON, Axel) FRA
4.Милян Зекич (ZEKIC, Miljan) SRB
5.Микаел Линцер (LINZER, Michael) AUT
6.Разван Сабау (SABAU, Razvan) ROU
7.Гжегож Панфил (PANFIL, Grzegorz) POL
8.Виктор Анагнастопол (ANAGNASTOPOL, Victor-Mugurel) ROU
9.Петру Лунчану (LUNCANU, Petru-Alexandru) ROU
10.Тихомир Грозданов (GROZDANOV, Tihomir) BUL
11.Глеб Алексеенко (ALEKSEENKO, Gleb) UKR
12.Роберт Коман (COMAN, Robert) ROU
13.Стивън Монеке (MONEKE, Steven) GER
14.Тодор Енев (ENEV, Todor) BUL
15.Клаудио Фортуна (FORTUNA, Claudio) ITA
16.Матео Воланте (VOLANTE, Matteo) ITA
17.Едоардо Еремин (EREMIN, Edoardo) ITA
18.Валентин Димов (DIMOV, Valentin) BUL
19.Димитър Кузманов (KUZMANOV, Dimitar) BUL
20.Иля Лебедев (LEBEDEV, Ilya) RUS
Класиране от квалификации:
21.Джибрил Диара (DIARA, Gibril) AUT
22.Андрей Савулеску (SAVULESCU, Andrei) ROU
23.Илие Джиурджиу (GIURGIU, Ilie-Aurelian) ROU
24.Предраг Русевски (RUSEVSKI, Predrag) MKD
25.Джошуа Кроу (CROWE, Joshua) AUS
26.Драгос Игнат (IGNAT, Dragos Constantin) ROU
27.Жерон Бернар (BERNARD, Jeroen) NED
28.Томислав Йотовски (JOTOVSKI, Tomislav) MKD
Уайлд кард:
29.Серафим Грозев (GROZEV, Serafim) BUL
30.Петър Трендафилов (TRENDAFILOW, Petar) BUL
31.Стефан Трифонов (TRIFONOV, Stefan) BUL
32.Марко Радловски (RADLOVACKI, Marko) SWE
По-късно днес започва и основната фаза за двойки в турнира, като информация за играчите в схемата ще бъде обявена допълнително, съобщиха организаторите.
Архив Варна | 02-05-2011, 13:03 | varnautre
Група лица, извършили грабеж на 560 мастербокса цигари на стойност над един милион лева в началото на април, са били задържани в събота, съобщиха от варненската дирекция на полицията.
Сигнал за извършеното престъпление е получен в полицията във Варна на 7-ми април в 04.30 часа: маскирани лица нападнали трима служители на складова база пред паркинг в промишлената зона на града, натоварили цигарите в автомобил, с който избягали в неизвестна посока. При извършения оглед на местопроизшествието – паркинг в складова база в северна промишлена зона, експерти и служители на сектор ‘Криминална полиция’ са иззели веществени доказателства.
Издирването на извършителите продължило до 30-ти април, когато в София са задържани 7 лица, съпричастни към престъплението, всичките криминално проявени. Те били конвоирани до Варна и задържани до 72 часа. Намерен е и камионът, с който са превозвани откраднатите цигари. На 1 май, при извършено претърсване в склад в столичния кв. „Суха река”, са намерени и иззети 558 мастербокса различни видове цигари, обект на престъплението. Продължава работата по документиране на цялостната престъпна дейност на лицата. Предстои наблюдаващият прокурор да внесе искания за вземане на постоянни мерки за неотклонение на седмината задържани.
Архив Варна | 02-05-2011, 12:14 | varnautre
Петър Москов напуска предизборния щаб на ДСБ, защото ще се кандидатира за кмет на София, съобщи зам.-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова, цитирана от агенция КРОСС.
Председател на предизборния щаб ще бъде Веселин Методиев.
„Ние в ДСБ държим на честната борба. Тръгвам по друга писта с други цели”, каза Петър Москов.
Веселин Методиев бе категоричен, че кандидатът на тъмносините Светослав Маринов ще стане президент на страната.„Мисля, че ще се справи много добре”, каза Методиев и допълни, че тази година е добра за десницата.
От ДСБ поискаха няколко отговора на въпроси, възникнали от публикувания разговор между премиерите на Русия и България – Владимир Путин и Бойко Борисов, в Уикилийкс. Те искат да знаят точно какъв е бил разговорът и „какъв натиск е бил упражнен върху Борисов”.„Тъй като мълчанието продължава, ще използваме парламентарния контрол за нашето питане”, каза Иван Иванов и допълни:„Надявам се да не бъде процедурно отхвърлено нашето питане”.
„Недопустимо е премиер, в случая на Русия, да отправя заплаха към българските граждани. това е въпрос, който засяга националната сигурност”, заяви Иванов.
По думите му, ако правителството се подаде на руския натиск, това ще означава предателство на националните интереси.
От ДСБ настояват от HSBC да се произнесат за сеизмичната сигурност около бъдещата централа.
Архив Варна | 02-05-2011, 11:04 | varnautre
За първото тримесечие на 2011 г. очакваме слаб растеж на годишна база (около 0.5-1%) с двигател промишлеността и износа на инвестиции, заяви изпълнителният директор на ЦИР Георги Прохаски, цитиран от БГНЕС.
Растежът ще се ускори през второто тримесечие. За цялата 2001 г. очакваме растежът да не е по-нисък от 2.5%, като засега няма основание да очакваме да надхвърли 3%, сочи още докладът на Центъра за икономическо развитие за икономиката на България - април 2011.
От публикуваните данни в началото на март за БВП, НСИ ревизира профила на икономическата динамика в страната от 2009 г. насам. Дъното на кризата е през четвъртото тримесечие на 2009 г. - общият икономически спад достига 5.5% за годината, когато максималният спад на БВП е през това тримесечие на годишна база 7.6%. Като цяло 2010 г. бележи излизане от кризата, то бе слабо и неустойчиво и за годината растежът на БВП достигна едва 0.2%, посочи Прохаски.
Новините | 02-05-2011, 09:14 | varnautre
От 2 май започват резервацииите в хотели или санаториуми за сметка на държавата, като Националният осигурителен институт е заделил 15 млн. лева, с които ще плати разноските на 38 000 души, които се нуждаят от рехабилитация, съобщи БиТиВи.
За да бъде получена парична помощ, освен констатирано заболяване, трябва да има и платени осигуровки за трудова злополука и професионално заболяване или за общо заболяване и майчинство. Другият вариант е наличието на инвалидна пенсия.
"Най-активното търсене на тази парична помощ е през летните месеци, когато тези лица се опитват да съчетаят полезното с приятното", обяснява д-р Румяна Павлова от НОИ.
Общо 43 са т.г. местата, на които може да се отиде за сметка на НОИ. Това са хотели, почивни бази и специализирани болници за рехабилитация. Осигурителният институт плаща 10 нощувки и по 4 процедури дневно, плюс храна. Хората ще доплащат не повече от 15-16 лева на ден. Така десетдневна почивка излиза максимум 160 лева.
Едно от местата, на които може да отидете е санаториумът в Нареченски бани. Базата разполага със 190 легла.
"Правим с подводна струя масаж на цялото тяло, с по-голямо налягане на краката и гърба и по-малко на ръцете. Често се използва при опорно-двигателния апарат, за релаксиране на мускулатурата. Може да се използва за разбиване на камъни в жлъчката", обяснява рехабилитаторът Диана Манолова.
Резервации се правят през цялата година, като преди това трябва да бъде получен документ от личния лекар и одобрение от НОИ.
Архив Варна | 02-05-2011, 09:12 | varnautre
Председателят на ПП „Атака” и кандидат за президент Волен Сидеров ще се срещне в понеделник в Париж с председателя на партия „Национален фронт“ и кандидат за президент Марин Льо Пен, съобщиха от пресцентъра на партия „Атака".
Двамата ще обсъдят ислямизацията на Европа, както и предстоящите президентски избори в България и Франция.
През януари 2011 г. Марин Льо Пен пое ръководството на партия „Национален фронт“ от баща си Жан – Мари Льо Пен. На провелите се наскоро избори за кантонални съвети във Франция партията на Марин Льо Пен изпревари партията на Никола Саркози. Според последните социологически проучвания Льо Пен е определяна като сериозна и нарастваща заплаха за Саркози на предстоящите след 14 месеца президентски избори.
Архив Варна | 02-05-2011, 09:10 | varnautre
Бившият премиер и лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски може да се кандидатира за президент, само ако сегашният министър-председател поиска това от него, обяви в предаването „Гореща точка” на ТВ7 Якоб Джераси.
Той беше в основата на операция „Шипка” от 1996 г., когато царят се върна за първи път в България. Според него това може да се случи, само ако Бойко Борисов прецени, че това е възможно и помага. Джераси каза още, че отношенията между двамата винаги са били много добри. Джераси, цитиран от Bnews, обаче посъветва Сакскобургготски да не прави грешката да се връща отново в политиката.
„Млад, здрав и хубавец”, това е профилът на кандидата за президент на ГЕРБ, обясни преди ден премиерът Б.Борисов.Това автоматично изключва варианта царят да бъде номиниран от управляващите, а според анализаторите по-скоро е заявка, че самият Борисов ще се включи в надпреварата.
Сценаристите на българската политика са обсъждали варианта Симеон, патриарха и Тодор Живков да направят съвет на старейшините и да станат балансьори на прехода.
Това разкри в „Гореща точка” пък политическият съветник на Живков Константин Чакъров. „Във всички страни в преход имаше такива структури”, каза Чакъров. Планът обаче се разпаднал, защото Живков се разубедил.
Още при първото завръщане на Симеон през 1996 г. е имало идея той да се срещне с Тодор Живков като искането било отправено от бившия зам.-шеф на Първо главно Любен Гоцев.
„Ние решихме, че не е подходящо още при първото си завръщане царят да се види с него. Затова го посъветвахме да отложи срещата за следващото си завръщане”, обясни Джераси. Междувременно обаче Живков умира и до подобни разговори така и не се стига.
Джераси обясни, че именно Любен Гоцев е човекът, който кани Сакскобургготски да се върне в България. По време на първото идване на царя на власт е БСП кабинет, начело с Жан Виденов и затова е имало нужда завръщането да подготви човек, близък до властта. Джераси разкри, че при първото си връщане Симеон се е притеснявал от румънския вариант - да не бъде върнат от летището.
„Продължавам да считам, че ако политиците в България имат разум, биха предложили на Симеон да се върне отново като президент, каза в „Гореща точка” и бившият шеф на НРС Бриго Аспарухов. Според него обаче това е невъзможно.
„Първото желание на царя е било да стане президент”, припомни думи на Джераси от 2004 г. бившият шеф на Комисията по досиетата Методи Андреев от СДС. Според него Любен Гоцев и Бриго Аспарухов искат царят да бъде реанимиран в българската политика.
„Нищо чудно Сакскобургготски да подготвя почвата за свой кандидат, каквато се явява Меглена Кунева”, коментира още Андреев. Според него от това ще имат полза онези, които имали полза и от завръщането на Сакскобургготски. „Това са част от офицерите на бившата ДС, част от българското масонство и част от финансовите кръгове, които подкрепиха завръщането му”, каза още Андреев.
Новините | 02-05-2011, 08:57 | varnautre
Групата "Свобода за капитан Собаджиев" набира сила във Facebook.
Тя е създадена от дъщерята на българския капитан Светлозар Любомиров Собаджиев, арестуван на 28.03.2011...
Животът | 02-05-2011, 08:05 | varnautre
Вторият квалификационен ден на турнира Zagorka Tennis Cup във Варна донесе победи за още 12 тенисисти, които продължават напред в борбата за място в основната схема на фючърса (03-08 май).
От българските представители напред продължават Марсел Радев и Андреас Нейков, които постигнаха убедителни победи над своите опоненти. Радев надделя над сънародника си Димитър Петров (6:3, 6:2), а Нейков надви Кристос Кесидис от Гърция (6:3, 6:2). На кортовете на ТК „Черно море - Елит“ в понеделник ще играят още Иля Джиурджиу, Андрей Савулеску и Драгос Игнат от Румъния, Йозеф Казнец, който се състезава за САЩ, Димитър Ристовски от Македония, Филип Скворстов от Русия, Жерон Бернар от Холандия и др.
Освен Димитър Петров, от българска страна отпаднаха още Васил Шандаров, Александър Велев и Юмер Юмеров. Шандаров и Велев отстъпиха пред своите македонски съперници Предраг Русевски (6:2, 6:1) и Томислав Йотовски (6:0, 6:0), а Юмеров беше победен от румънеца Драгос Дима (6:0, 6:0).
Квалификациите за основна схема приключват в понеделник, когато паралелно започват и мачовете по двойки в турнира. Във вторник ще стартират мачовете от основна схема за сингълс, с начален час 9.30 часа. Двубоите се играят във формат на пряка елиминация в 2/3 тайбрек сета.
Турнирът е с награден фонд $10 000 съгласно разпоредбите на международната тенис федерация. Победителят получава $ 1300 и 18 ATP точки, завършилият на второ място - $ 900 и 10 ATP точки, а класиралият се на трето място – $ 480 и 6 ATP точки.
Архив Варна | 02-05-2011, 07:52 | varnautre
Театрално студио „Шанс” с художествен ръководител актьора от трупата на ДТ „Стоян Бъчваров” - Христо Христов, ще има премиера - спектакъл по народни любовни песни и творчеството на Елин Пелин.
Заглавието - „Щуротии”, показва и посоката на търсенията на екипа, а именно играта да е забавна, лека и изпълнена със свежестта и прелестта на младостта. На 3 май от 19.00 ч, сцена „Филиал” отваря гостоприемно своите врати за приятели на малките театрали и всички почитатели на народните умотворения. Ден преди важното събитие и усилена генерална репетиция разговаряме с двигателя на проекта - Христо Христов
- Изпитвахте ли притеснения,че народното творчество и разказите на Елин Пелин ще са чужди на новото поколение, което прекарва повече време във виртуалното пространство и сякаш не се вглежда в традициите и миналото ни?
- За моя изненада децата се запалиха и даже и при онези, които се съмняваха, че този материал няма да им бъде близък, се появи любопитство към играта. Подбрал съм текстове, които носят закачка, надиграване. В текстовете се съдържа еротика, изведена по нежен начин. Участват 14 деца, които представят етюди по 14 народни песни, а публиката ще се срещне и с популярните герои Пижо и Пендо. Ние следваме логиката на действието, логиката на емоцията. Залагам на младежката енергия.
- На плаката на представлението е написано, че то е дело на приятели и е за приятели. Как се печелят приятели на театъра?
- Аз нищо не разбирам от компютри и за мен интернет е абсолютно неизвестна територия. Нямам никакво желание и да я опознавам. Децата са вътре и те си разпространиха идеята в социалната мрежа. Този начин на общуване, колкото и да не съм привърженик на подобна комункация, е факт. Това, което правим, е опит за завръщане към другата мрежа на общуване - липсващата зона. За мен е важно, като контактувам с някого, да го гледам в очите, да приема емоцията от него, да приема от тъгата му, от радостта му, да споделя и да върна енергия. Участниците и тези, които ще ги гледат, ще се разтворят за реалното общуване. Нека с този проект да спечелим и нови млади приятели на театъра, това е и крайната ни цел.
- Изявата на деца, занимаващи се с театър и тяхното съприкосновение с истинската сцена намира ли всестранна подкрепа от институциите според вас?
- Убеден съм в смисъла на подобно начинание. Тези деца имат приятели, ще дойдат и други техни приятели и така ще се получи обмен. За съжаление нашият театър не предлага много заглавия, които да общуват пряко с младата ни публика. Театърът прегърна тази идея, но за мен е важна и стратегията на театралната ни институция за продажбата на този спектакъл. В града има над 30 хиляди ученици, които са на възраст над 10 години - една десета да влезе в салона, тяхното посещение ще бъде отговор на усилията ни. Искаме да направим поне 15 представления.
- Как мотивирате младите да се занимават с театър във време неблагоприятно за духовни наслади?
- Част от моите ученици идват от семейства, които не живеят добре. Някои нямат възможност да си плащат редовно таксите за обучение, които всъщност са скромни като стойност. Но те идват от будни огнища. Някои от тях ще станат артисти. Вече имам 4-ма студенти, приети в Театралната академия. Някои от тях завинаги ще бъдат приятели на театъра. Към всеки се отнасям като към професионалист. Уча ги и на театрална етика. Театърът е и школа за общуване, защото има и деца, които са депресирани - затворени в себе си, не могат да общуват с външния свят. Чрез театъра те излизат навън от личността си, разтварят се за света. Имам едно момче - страшно притеснително, но аз го подкрепям във всяка негова стъпка, за да се справи с вътрешните си съпротиви, да преодолее границите си. Виждам, че започва да се отпуска. Работя и върху словото – опитваме се да отстраним диалекта на говоренето ни, да се научим да чувстваме красотата на езика ни.
- За вас е важно общуването, а защо според вас всички живеем в монолози, без да чуваме сигналите на другия до нас?
- Не се чуваме и не се слушаме. Управляващите не чуват хората. Те правят това, което са си наумили и вървят с рогата напред, без да осъзнават последствията от действията си. Ето на нас актьорите не ни обърнаха внимание и оставиха обединението ТМПЦ-Варна. Продължавам да твърдя - този тип отношение ще е пагубно за нашия театър. Театърът ще изчезне от картата на града ни.
- Реформата с т.нар. делегирани бюджети тръгна с намерението да се погубят театрите, но се установи, че точно в това сурово време публиката е жадна за театър и посещава над очакванията на реформаторите съответните пространства. Какво е вашето отношение към случващото се в момента?
- Делегираните бюджети вече се отлагат. До март месец бе експерименталното им изпитание. Културното министрество се стресна от това, че театрите започват сами да си търсят начини за нова продукция и да събират публика. Някои мислят, че театърът може да се разглежда единствено като отчетен документ, но никой не си дава сметка как се стимулира неговият живот.
- А не трябва ли подобни на вашия проект да бъдат инициатива на съответни регионални дирекции, чиято работа е насочена към образованието и възпитанието на младите?
- За съжаление не е така. Обърнах се към Община Варна и ръководството на младежки дейности, за да ни помогне поне за отпечатването на плаката - отказаха ни, защото нямали пари. Моя възпитаничка проектира афиша и аз го платих с лични средства. Ако бях човек с финанси и власт щях да намеря хиляди начини да подкрепя подобни идеи.
- Коя е вашата любима фраза от „Щуротии”, наситена с желание за живот, с младост и вдъхновение?
- Финалът на спектакъла - питат един герой: „Ей, ами онази вятърна мелница, която търсиш?” – и той отговаря: „Аз си намерих друга!”. Освен театъра си имам и още една моя мелница - земята. Аз съм селянин по душа и ще си отида в земята. Наскоро си взех стара къща и всичко влагам в земята й, цялата си душа!
Архив Варна | 02-05-2011, 07:33 | varnautre
„Важно е да имаме надпартиен президент и ви уверявам, че имам решителност да се извършат реформите у нас, така както трябва. За мен това е смисълът днес за България”,
коментира по повод евентуална своя кандидатура за президентските избори Меглена Кунева по БНТ.
Попитана дали си е поставила краен срок, в които ще реши дали да се кандидатира за президент, Кунева отговори: „Срокът е свързан със закона. Има време. При всички случаи това решение няма да бъде взето за дни."
„За да може в една обществена работа да си достатъчно ангажиран, има една рецепта – да не слушаш лъжите. Подобни думи за мен идват от хора от бившата Държавна сигурност”, каза бившият еврокомисар. И допълни:„Сигурно правим нещо много правилно, за да може тези хора да се насочат срещу мен”.
По повод блокирането на приемането на България в Шенген Меглена Кунева коментира, че затова са давани сигнали много отдавна.„Аз не мисля, че те го блокират яростно. Блокират завършването на този процес, но сигналите са давани много отдавна. Мисля, че реакцията от страна на българските евродепутати в този момент е добра – те всички се обединяват, за да могат да лобират за страната си”, каза тя.
Кунева подчерта, че трябва да разберем какво се крие зад позициите на Франция и Германия, а не да говорим против тях.
„Подобни разговори се водят много трудно, но трябва да ги водим”, категорична бе тя.
Архив Варна | 02-05-2011, 07:09 | varnautre
Най-издирваният терорист в света Осама бин Ладен е мъртъв, обяви тази нощ американският президент Барак Обама.
Той направи специално извънредно обръщение към нацията, за да потвърди официално новината.
Терорист номер 1 е бил ликвидиран преди седмица при американски авиоудари в Пакистан близо 10 години след кървавия 11-ти септември.
Според Fox News тялото на терорист номер 1 е в ръцете на американските специални служби.
Катарската телевизия "Ал джазийра" съобщава, че бин Ладен е убит при атака на американски безпилотни самолети в планините на границата между Афганистан и Пакистан. Заедно с него са били убити още 20 души.
Убийството на бин Ладен е най-сериозното постижение на американската нация, която след терористичните атаки от 11.09.2001 г. е била по-обединена от всякога, заяви Обама.
"Осама бин Ладен не беше мюсюлмански лидер и САЩ никога не са водили война с исляма. Ликвидирането му трябва да бъде радост за всички, които вярват в мира", каза Обама.
Президентът обяви, че бин Ладен е ликвидиран от малък американски отряд от военни. Никой от тях не е пострадал. Пакистанското правителство е помогнало за локализиране на терорист номер 1.
В началото на изявлението си американският държавен глава припомни събитията от 11 септември 2001 г.
"Всички знаехме, че това беше сторено от "Ал-Кайда". През последните 10 години положихме огромни усилия в борбата срещу тероризма и успяхме да свалим правителството на талибаните в Афганистан, което даваше гръб на "ал-Кайда". Малко след като встъпи в длъжност, казах на новия шеф на ЦРУ, че главна задача трябва да стане залавянето или ликвидирането на бин Ладен. Лично оторизирах тази операция", заяви Обама.
Новините | 02-05-2011, 05:23 | varnautre