Категория Новини

Изкуствен канал, който да свързва Черно и Мраморно море, планира да построи Турция, съобщи турският премиер Реджеп Ердоган.

Така натовареният трафик от плавателни съдове, който преминава през Босфора ще бъде намален. Проливът минава през Истанбул и от двете му страни са най-скъпите имоти на мегаполиса. В същото време замърсяването от преминаващите кораби е огромно, а опасността от катастрофален разлив - денонощна. Плаветлните съдове пък чакат ред, за да преминат задръстения пролив.

"Истанбулският канал" ще е широк 150 метра и 25 метра дълбок. Той ще бъде прокопан северно от града .

Инфомацията за "един от най-големите строителни проекти на XXI век" по думите на Ердоган, идва 45 дни преди парламентарните избори в страната, насрочени за 12 юни, коментират световните наблюдатели.

Архив Варна | 27-04-2011, 14:36 | varnautre

Като кандидат за Европейска столица на културата Варна ще събира опит от извора:

през септември за участие в Кръгла маса са поканени представители на Талин, Линц, Турко и още няколко от  градовете, спечелили титлата след 2006 г, когато  беше променен регламентът.

По един град от България и Италия ще бъдат обявени за Европейска столица на културата през 2019 г. Това гласи решението на Европейския парламент от октомври 2006 г. Варна първа заяви кандидатурата си и скоро след това беше последвана от София и Пловдив. Победителят ще стане ясен през 2013 г.

Иначе Варна вече има свое лого на Европейска столица на културата. Негов автор е художникът Димитър Трайчев. Допълнителен коз към кандидатурата ни е започващата утре тук Генералната асамблея на Европейската асоциация на фестивалите (ЕАФ), където членува и Международният музикален фестивал „Варненско лято”. Изключително сериозен е подборът на програмата тази година, която е и юбилейна за фестивала. В асамблеята ще се включат над 100 представители на повече от 90-европейски фестивала.

Тази година ще станем свидетели и на три юбилея: на 20 години става Варненският джаз фестивал, а в края на лятото предстои 30-то издание на филмовия фест „Златна роза”, Международният фолклорен фестивал също празнува своята 20-та годишнина.

По европейската ни кандидатура засега работи организационен съвет, който на 17 май трябва да приеме своята стратегия. Следващата крачка е да се изгради Клуб, в който да се включат представители на интелектуалния, икономическия, политическия елит на града, притежаващи добри контакти, чрез които да се лобира за успешното развитие на инициативата.

Общината е заделила над 200 хиляди лева за 2011 г. по различни творчески проекти в областта на културата. Равносметката на последната сесия е, че над 100 проекта са участвали, а 28 са одобрени и отговарят на изискванията за правилно описване на отделните дейности по управление на културен проект.

За ВарнаУтре.бг след срещата с медиите, г-жа Жана Андреева отговори на следните въпроси:

- За изграждането на една модерна мрежа по повод на инициативата Варна - европейска столица на културата пред 2019-а е необходимото пълното съдействие между творческите гилдии на града и вашата дирекция, не мислите ли, че след последната сесия за проекти в областта на културата доверието на творците в администрацията е намаляло?

- Не може да има обида от тяхна страна, при условие, че субсидията ни е до 200 хиляди лв, а постъпилите идеи за финансиране са на стойност над 2 милиона лв. Не е възможно всички да спечелят. Въпреки обучителните сесии от миналата година за правилно попълване на нашите формуляри, грешките са големи - близо 80% от тях отпадат поради непълнота на попълването им. Много е важно да имаме култура за попълване на проекти - не само на нашите, а и за начина на попълването на европейски проекти. Знам, че има съпротива за попълването им, хората не са научени да правят проекти. Ще се съгласите, че формулярите  затрудняват някои творчески формации при точното им попълване.

- Защо проекти в областта на визуланите изкуства са отпаднали. Например  Contempo?

- За мен този пример, както и Videoholica,  трябва да станат като последното издание на «София филм фест». Това са събития, които директно трябва да залегнат в културния календар на града ни. Те са творчески циклични проекти, ето защо трябва да се задвижат пластовете ни на работа с тях. Тази година се научихме, че трябва да се обърнем към тези постоянни събития-доказаните събития трябва да са директно финансирани. Тук няма някакво пренебрежение -  към утвърдени проекти трябва да се промени формата на взаимен контакт. Без да се извинявам, аз съм директор на дирекцията от първи април и тепърва трябва да се запозная с всички кръгове, с част от тях се познавам и очаквам активността да е взаимна - възприемам ролята ми в дирекцията като на човек помагащ и служещ на културата в града. Единственото ми желание е да направим контакт и опознаване, защото ние вървим по общи пътеки!

Мисия Варна | 27-04-2011, 13:30 | varnautre

Най-питащите депутати и най-активни в контрола над министрите са трима представители на Синята коалиция.

Иван Иванов – 150 въпроса и 12 питания; Ваньо Шарков – 109 въпроса и едно питане и Лъчезар Тошев – 71 въпроса и 10 питания. Те изпреварват дори червените депутатки Мая Манолова – 62 въпроса и три питания и Корнелия Нинова – 58 въпроса. Яне Янев е задал 34 въпроса и 40 питания.

На най-много въпроси и питания са отговорили министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев - 167 въпроса и 33 питания, министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов - 151 въпроса и 22 питания, министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков - 140 въпроса и 18 питания, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков - 134 въпроса и 21 питания, мицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов - 116 въпроса и 20 питания. Министър-председателят Бойко Борисов е отговорил на 39 въпроса и 38 питания.

303 закона, 255 решения и пет обръщения и декларации е приело 41-ото НС за периода от 14 юли 2009 г. до 20 април 2011 г., сочи справка, публикувана на интернет-страницата на парламента. Проведени са 240 пленарни заседания, 16 от които извънредни. Постъпилите законопроекти са били 501 законопроекта, от които 282 са внесени от Министерския съвет. В статистиката не се посочва колко са приетите изцяло изготвени закони и колко са поправки в действащите закони.

По парламентарни групи  най-много въпроси са задали от левицата- 800  въпроса и 149 питания, следвани от Синята коалиция с 429 въпроса и 35 питания, ДПС – 62 въпроса и 12 питания. от "Атака" – 210 въпроса и 37 питания, от независимите народни представители – 55 въпроса и 46 питания. От ГЕРБ са задали 68 въпроса и 26 питания.

От началото на мандата на този парламент са внесени един вот на доверие и един вот на недоверие.

Архив Варна | 27-04-2011, 12:54 | varnautre

Премиерът Бойко Борисов се вълнувал в момента единствено от предстоящите президентските избори,

заяви бившият агент на ДАНС Алексей Петров, сега изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива и обвиняем по делото „Октопод”, цитиран от Дарик.

Алексей Петров каза още, че всяка лентичка в "джобчето" на премиера е съответният интерес. Бившият агент на ДАНС заяви, че не бива да се правят илюзии, че страната ни ще стане предпочитана от инвеститорите в скоро време. Според бившия съветник в ДАНС, смятан от МВР за основен бос на организираната престъпност, държавната администрация е "впрегната” да събира постъпления за партийни цели с всякакви възможни средства, като контрабанда, например.

„Интерес на чуждестранна инвестиция може да има тогава, когато премиерът Бойко Борисов поправи сбърканото си говорене, когато има последователност в действията си от една страна и когато за чуждестранните инвеститори, от друга страна, се преодолее усещането, че чуждестранният инвеститор може да успее в България само и единствено ако е фаворит на премиера", уточни Петров.

Той разкритикува и Иван Костов с аргумента, че единственото достойно, което е свършил в последните дни, е да се осветли като представител на олигархията в България.

Съюзът за стопанска инициатива ще съди "Нова Българска медийна група" - собственост на Ирена Кръстева и Делян Пеевски, за сумата от 2,8 милиона лева. От Съюза упрекнаха още управляващите в натиск и геноцид спрямо малките и средни предприятия. Така според Петров се унищожава средната класа у нас, а не малка част от фирмите са принудени да работят на ръба на оцеляването заради политиката на банките спрямо тях.

Колегата на Петров в ССИ д-р Аднан Лидиянов подкрепи думите му с информацията, че по време на последната си обиколка из страната много собственици на малки и средни предприятия му се оплакали от поръчкови данъчни ревизии, разпореждани от София без законово основание. Често се случвало управители на фирми да се викат в местните данъчни служби и да им се казва: "Ти си изкарал 6000 и нещо оборот, трябва да дадеш на своята партия ГЕРБ 5000 лева за изборите.”

"Опасяваме се, че в момента митниците и НАП не се управляват от финансовото министерство. Моделът на Цветанов се пренася и там”, допълни Лидиянов.

Теодор Дечев от ССИ също обяви, че в страната имало устойчива практика да се краде успешен бизнес с дейното участие на банките. Схемата се реализирала чрез отпуснат кредит или лизинг, чиито условия клиентът бил принуждаван да предоговори с обещанието, че ще получи някакви облекчения. Впоследствие обаче той трябвало да заложи целия си бизнес, който след това бил продаван на безценица "на правилните хора”.

От държавен рекет се оплака и Петър Талев, собственик на фирмата производител на перилни препарати "Садат” ООД, 65% от чиято продукция е за износ. По думите му от началото на 2010 г. митнически служители започнали да изискват различни депозити от фирмата, без да имат писмено разпореждане за това. Така средствата на Талев, блокирани в държавния бюджет до края на март тази година, надхвърлили 700 000 лева.

По думите му успоредно с тези действия на митниците срещу фирмата му, на българския пазар осезаемо се настанила турска фирма, която разпространявала продукти, чиито права се държат единствено от "Садат” ООД. Алексей Петров използва този случай, за да отбележи, че това било доказателство как държавата се занимавала не само с контрабанда на горива, алкохол и цигари, но и с други стоки.

Новините | 27-04-2011, 10:35 | varnautre

Кандидатите на Синята коалиция за президент и кмет на София ще бъдат излъчени след отворени вътрешни избори, стана ясно след работна среща на ръководствата на СДС и ДСБ.

СДС не успя да наложи кандидатурата си за президент, излъчена вчера при таен вот на Национален съвет на пратията. След вчерашното гласуване на сините започнаха обвинения за уговорен мач и подозрения за договорки с ДПС поради близките контакти на Христов с представители на етническата партия. В този дух бе  и разпространеното обръщение към СДС от другия претендент за номинация- Надежда Неински, в личния и блог.  В резултат на това днес ръководствата на СДС и ДСБ не се разбраха за общи претенденти за двата поста и отиват на избори.

Лидерът на ДСБ Иван Костов не пожела да коментира номинацията на Румен Христов за държавен глава от страна на СДС. Той не опроверга информациите, че е възможно Светослав Малинов да е претендентът на ДСБ. „На мен това ми харесва", лаконичен беше Костов, който уточни, че в партията все още текат процедури за номинации.

Архив Варна | 27-04-2011, 10:34 | varnautre

"С радост ще увеличим пенсиите, когато има тази възможност”, каза министърът на финансите Симеон Дянков, цитиран от Дневник.

На въпрос кога по-точно може да се очаква повишение той отговори: "Определено ще има възможност и определено ще ги увеличим".

В бюджетна прогноза за периода 2012-2014 г., която кабинетът прие наскоро, е записано, че нарастване на пенсиите може да има най-рано през 2013 г.

Преди месец Дянков заяви, че при финансова възможност от средата на годината може да се говори за повишаване на доходите на получаващите вдовишки пенсии и по-възрастните пенсионери, но изключи възможността за ръст на всички пенсии.

Архив Варна | 27-04-2011, 10:32 | varnautre

Лидерът на СДС Мартин Димитров е категоричен, че няма уговорен мач при избора на кандидата на сините за президент и, че упреците на Надежда Нейнски са неоснователни.

Вчера в блога си бившият външен министър предупреди СДС за „риска от уговорените мачове", посочвайки, че за пръв път кандидат-президент на партията се издига без вътрешен дебат".

„Съжалявам, че Надя реагира по този начин. Както нямаше уговорен мач при определянето на водача за евролистата и тук няма такова нещо”, заяви лидерът на СДС преди началото на срещата с ДСБ в централата на сините, цитиран от Frognews.

Просто този кандидат е най-подходящ за тази битка, коментира Димитров номинацията на Румен Христов, която се обсъжда днес с тъмносините. Той добави, че СДС се надява да постигне по-добър резултат от този, когато кандидатура на сините беше Неделчо Беронов. Това е като минимум, а като максимум надеждите на СДС са за влизане в балотаж, изтъкна той.

По думите му Румен Христов е много сериозен човек, много сериозен боец и е точната фигура за тази битка.

Коментирайки упреците на Надежда Нейнски, Димитров каза още, че това са абсолютно несериозни неща и че това винаги е пречело на десницата - един като не спечели дадена битка, започва да говори срещу другите.

Не трябва да се правят такива неща, заяви още Димитров и подчерта, че същите хора, които са избрали Надежда Нейнски за евродепутат, сега са гласували за Христов. Има нужда от нови хора в политика, добави той.

Той обясни още, че сега се водят разговори за това Синята коалиция да издигне общ кандидат.

Ако не постигнем съгласие, ще отидем на отворени преки избори, изтъкна той. Попитан дали СДС са готови да отстъпят кметското място на ДСБ, лидерът на сините заяви, че това може да стане през открити избори и призова - „нека по-добрият победи". Важното е хората да избират, заяви той.

Архив Варна | 27-04-2011, 10:30 | varnautre

РЗС ще учреди партийни структури в германската столица Берлин и в холандския град Ротердам, съобщиха от пресцентъра на партията.

За целта лидерът на формацията Яне Янев заминава на петдневно посещение в двете страни.

Янев ще връчи членските книжки на 1000 новоприети партийни членове. Той ще има и "серия от срещи с водещи политици на местно и централно ниво, с представители на бизнес корпорации и тинк–танк организации, които изследват политическите и икономическите процеси в югоизточна Европа", допълват от пресцентъра.

Архив Варна | 27-04-2011, 10:04 | varnautre

Социалисти заподозряха в старта на приватизацията на „Булгартабак“ политическа сделка на правителството с ДПС.

Това стана ясно от думите на Георги Кадиев, член на ВС на БСП пред Нова  ТВ в сряда сутринта. Същата е тезата и на бившияминистър на икономиката и настоящ депутат от „Коалиция за България“ – Петър Димитров, разпространена от Агенция  “Фокус”.

Критериите за приватизацията на “Булгартабак” според Кадиев са политически и водят сделката към финансов инвеститор, а не към стратегически. “Доколкото знаем „Ситибанк“ ще изготви отрицателно становище за критериите. Ако целта на държавата беше да вземе пари, то цената трябваше да има тежест, трябваше да има други критерии”, допълни още той.

Политическият елемент в „Булгартабак“ е причината досега да не се е стигало до сделка, смята Петър Димитров. „Бих казал, че има само политически характер, тъй като най-вероятно това е нов коалиционен договор на ГЕРБ с ДПС. Неслучайно се бърза и приватизацията трябва да се случи преди местните и президентски избори”, заяви той.

Според него критериите, които са дадени, са изцяло политически критерии, насочени към тютюнопроизводителите.

„Държавата иска да се освободи от финансовите ангажименти към тютюнопроизводителите и да ги прехвърли към бъдещия купувач на „Булгартабак“, добави Димитров и коментира, че в сегашната процедура по приватизацията на предприятието най-важният критерий за цената е само 35 точки, а за инвестициите 5 точки, което Димитров определели като скандално. Според народния представител целта е да се създаде схема за изкупуване на тютюна в България.

Георги Кадиев коментира и поредното искане от страна на левицата на оставката на финансовия министър Симеон Дянков. „Ние поддържаме това искане от една година. Основният проблем е икономиката, това, че хората живеят по-лошо“, каза още той. Като конкретен повод за искането за оставка Кадиев посочи данните от приходи и разходи на бюджета, в които се забелязва слаба събираемост на приходите. Има проблеми с корпоративния данък също. „Основната грешка е, че правителството вместо да ни вади, ни вкарва в кризата. От юли 2009 до днешен ден няма един лев компенсация, цените растат. Държавата трябва да се грижи за доходите на хората“, смята той.

Кадиев припомни, че срокът, в който БСП ще обяви кандидатурата си за президент изтича в края на юли. “Профилът на президент, който искам да имам като гражданин на Република България, е, първо трябва да бъде лицето на държавата, трябва да е доказано некорумпиран, да има нетърпимост към корупцията”, посочи той. Според него президентът трябва да има международен профил, да говори английски, не само македонски и сръбски. „Аз лично съм на мнението, че БСП трябва да изведе собствен кандидат от собствените си редици“, допълни Кадиев.

Архив Варна | 27-04-2011, 08:20 | varnautre

„Всеки, който упражнява лов в България, независимо какъв пост заема, трябва да го прави по законите на България”,

коментира министърът на земеделието Мирослав Найденов по ТВ7 увлечението на президента Първанов по лова. По време на моя мандат съм дал разпореждане това да се случва по законите. Държавата има две представителни ловни стопанства, прехвърлени към МЗГ, обясни той.

Водещият изчисли, че една заплата на президента Първанов струва колкото два глухара месечно,  за което Найденов обясни, че ако е убил два глухара, за това трябва да се издават насрещни документи и това може да се провери всеки момент. Той  уточни, че хищниците били безплатни. „Президентът, доколкото знам, има влечение към лова на хищници, за държавни глави трябва да има определена квота, защото по протокол доста държавни глави ловуват. По лов стават срещи на държавни глави и бизнесмени”, добави той.

Традиция е било по българските села директно да се купува месо от животновъдите, за да се избегне посредника по веригата, който прави голяма печалба на принципа ден година прави, коментира още Найденов и препоръча това да се прави, за да е по-евтино. Така можело да се спести половин цена. За Гергьовден министърът посъветва да купуваме по половин агне, като се кооперираме помежду си.

Надявам се да възтържествува справедливостта при скандалните заменки и там, където са направени далавери по общините, горите отново ще станат гори, обеща министърът по повод заменките на гори край В.Търново. Произнасянето му щяло да последва съдебното решение. „Ако са минали всички срокове за обжалването, ще изискам преписката още днес”, каза Найденов и предположи, че добрата вест можела да стигне до търновци още по обяд.

Найденов отрече, че се готви да става кмет на Враца, тъй като знаел, че го спрягат за този пост.

Туризъм | 27-04-2011, 08:11 | varnautre

„Сделката с „Кремиковци” е доста мистериозна и в тази връзка вече сме възложили проверка и тя тече”,

каза в интервю за сутрешния блок на БиТиВи „Тази сутрин” изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов. Той уточни, че произходът на средствата за покупката на комбината е изяснен. Сега щяло да се установи данъчното поведение на чисто новата фирма, закупила Кремиковци. При възлагането на проверката Стефанов разговарял със собствениците, стоящи зад банката, осигурила финансирането. Имало обаче въпроси от компетенциите на банков надзор. Цялата сделка и фирмата се поставят под постоянен мониторинг, добави пак Стефанов.

Той обясни, че НАП се интересува да събере приблизително 80 млн. лв. задължения, които „Кремиковци” дължи, както и да проследи данъчното поведение на фирмата - купувач на комбината. Стефанов допълни, че интересното е как фирма без история е получила такъв голям заем, за да купи „Кремиковци”.

Повече от шест месеца текат проверките на фолк изпълнителите и естрадните певци, каза още шефът на НАП. Само от трима от най-известните изпълнители се очакват около един милион да влязат в хазната. „След като започнахме тези проверки певците станаха едни от най-изрядните счетоводители в България, както и футболистите, което показва, че НАП работи”. Васил Найденов вече ходел с касов апарат на участия, даде пример данъчен №1.

„С проверката на действащ вицепремиер и с развитието на тази проверка НАП поставя всички да са равни пред закона”, каза още Красимир Стефанов.

Архив Варна | 27-04-2011, 08:09 | varnautre

Кандидат-студентите намаляват - 67 хил. ученици са подали заявления за матурата по литература през май.

През 2009 г. за този изпит, без който не може да се кандидатства в университет, заявленията са били над 78 хиляди, информира "Дневник".

В същото време все повече висши училища приемат само с оценките от матурите, тъй като не могат да запълнят увеличаващите се места за студенти. На практика тази година всеки кандидатствал и получил 3 на приемните изпити или 4-5 на матурата ще може да стане студент.

Учениците, които ще се явят на матурата по литература, са с около 2000 по-малко в сравнение с миналата година, съобщи пред БТА Евгения Костадинова, директор в Министерството на образованието. За сметка на това висшите училища, които ще признават оценките от държавните зрелостни изпити, са се увеличили и вече са 39 при 37 през миналата година.

Изпитът по литература е на 17 май. Най-предпочитаният предмет за матурата по избор, която ще е на 19 май, и тази година е географията и икономиката. Желаещите да го държат са с 8000 по-малко спрямо 2010 г., което също ще се отрази на конкуренцията за университетите. Все пак за най-желаните специалности кандидатите са поне по трима за място.

Само седем висши училища не признават матурите, но само заради спецификата на обучението. Сред тях са медицинските ВУЗ-ове и академиите по изкуства. В Софийския университет обаче почти във всички специалности може да се влезе и с матура, но оценката от нея е с по-малка тежест спрямо резултатите от изпитите. Те се умножават по три, докато от матурите - по коефициент 2, 2.5 или 2.7.

Има специалности като физика и педагогика, в които се приема само с матура. В Техническия университет - София, за всички специалности се признават матурите по физика и математика, като оценките от тях са равни на тези от изпитите. В Университета за национално и световно стопанство се влиза с единния приемен изпит, а матурите участват в балообразуването.

Архив Варна | 27-04-2011, 06:50 | varnautre

Българското общество е държано в пълно неведение за сериозна техническа неизправност в АЕЦ "Козлодуй", която се прояви при аварийно изключване на реактора вследствие на спирането на една от охлаждащите помпи на 1 март 2006 г.

Това пише в дипломатически доклад на американския посланик Джон Байърли от 19 май 2006 г., предоставен от Wikileaks и публикуван в сайта "Биволъ", съобщава "Сега".

Този инцидент демонстрира нежеланието на българските власти за пълна прозрачност по проблеми, свързани със стария им атомен реактор, пише в грамата на посланика. Макар че Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) окачестви инцидента като относително малък, българското правителство не отрони и дума за това какво точно се е случило в централата, се казва в документа.

Техническото обяснение за инцидента беше дадено на специална пресконференция на АЕЦ "Козлодуй" в началото на май 2006 г. Според него приводните механизми на поглътителите са се слепили от дългото бездействие, продължило 197 дни заради "безаварийна работа на реактора". Решено е те да бъдат проверявани периодично чрез ръчно активиране, за да се избегнат нови слепвания. Към руската фирма производител на оборудването "Хидропрес" бяха отправени и финансови претенции за неустойки.

Обяснението с дългата "безаварийност" води обаче до парадокс за сигурността на аварийната система на реактора. Ако инцидентът се беше случил няколко месеца по-късно, най-вероятно още по-голям брой механизми щяха да са блокирали и ситуацията би могла да излезе от контрол - посочват експертни източници на посолството, цитирани в доклада.

Освен техническа неизправност е имало и намеса на човешкия фактор. Управата на централата е оставила реактора да работи 6 часа, след като е констатиран дефектът, което е "ясно нарушение на указанията за безопасност", пише още в грамата.

Там се припомня, че за случилото се става известно след публикация на "Шпигел", цитираща ядрения експерт Георги Касчиев. Той разкри, че не са сработили механизмите за спускане на 22 от 61 контролни пръти - поглътители, които трябва аварийно да заглушат реактора. "Централната система за сигурност не се е задействала", каза тогава Касчиев, като сравни инцидента с това да се кара автомобил на пълна мощност без спирачки. Посланик Байърли посочва, че без съмнение поведението на българското правителство отразява тревогите му, свързани с присъединяването към ЕС и недоволството за затварянето на първите четири блока в "Козлодуй" като част от условията за членство.

РЕАКЦИЯ

Първоначално ръководството на АЕЦ и контролиращата го Агенцията за ядрено регулиране отричаха в хор сериозността на инцидента, оценен от тях със степен "нула" по скалата на INES. Шефът на АЯР Сергей Цочев определи публикациите в западния печат като "преувеличения" в навечерието на 20-годишнината от катастрофата в Чернобил. Касчиев беше обвинен от министъра Румен Овчаров, че "прави всичко възможно, за да дискредитира българския енергиен сектор и цялата страна".

Архив Варна | 27-04-2011, 06:46 | varnautre

Всеки пети кандидат-шофьор не може да прескочи летвата за изпита по теория на шофьорските изпити след въвеждането на анонимните листовки.

Мярката влезе в сила с промени в закона за автомобилните превози. Това сочи статистиката на транспортното министерство.

Спряхме производството на потенциални убийци по пътищата, като въведохме новата система за шофьорски изпити пред камера – и в колите, и в залите на автомобилната администрация, категоричен бе министър Александър Цветков. Спадането на успеваемостта с 25 на сто е директно доказателство за процента на купените книжки до този момент. В цялата страна са оборудвани 28 държавни зали и 22 частни, които отговарят на изискванията, поясни шефът й Симеон Арнаудов. Той допълни, че в проект е въвеждането на доживотни шофьорски паспорти под формата на магнитни карти, в които се съдържа цялата информация за водача – от първия ден на обучението му, през полаганите изпити и овладените категории, както и всички налагани санкции.

Борбата с продажбата на шофьорски книжки със застрахователните измами и справедливото определяне на размера на гражданската отговорност минава през пълна електронизация на процеса, обясни шефът на автомобилната администрация. Идеята за шофьорския паспорт започва от въвеждането на електронна листовка, която да се съхранява в електронен архив. Така хартията ще отпадне като носител на информация, поясни Арнаудов и допълни, че системата не може да бъде пробита, защото ще е само вътрешна мрежа и всяко влизане в нея ще оставя следа. Магнитният шофьорски паспорт ще се издава на човек за цял живот.

След първоначалното отхвърляне на неподготвените кандидати за водачи сега процентът на успеваемост постепенно се вдига, защото хората видяха, че няма смисъл да се пробват на късмет, обясни Симеон Арнаудов. Той допълни, че най-сериозно се усеща отливът от търсене на книжки за купуване в градовете-  гнезда като Монтана, София, Хасково.

Архив Варна | 27-04-2011, 06:41 | varnautre

Седем инвеститори проявяват сериозен интерес към приватизацията на "Булгартабак", съобщи изпълнителният директор на агенцията за приватизация Емил Караниколов.

Трима от тях са стратегически инвеститори, поясни още той, а 3-4 са финансови, информира "Стандарт". Чуждестранните тютюневи гиганти, които проявяват интерес към холдинга, са южнокорейската KT&G, японската Japan tabacco и американската Philip Morris. След финансовите инвеститори може да има компании и от България, стана ясно от думите а Караниколов. За продажба се пускат 79,83% от капитала на "Булгартабаk". Решението за приватизация ще бъде обнародвано в Държавен вестник на 10 май, а срокът за подаване на оферти е 110 дни след това. Основна цел на конкурса е развитие на дейността на дружеството, както и гаранции за изкупуването на българския тютюн. Затова са поставени високи изисквания пред кандидатите. Стратегическите инвеститори трябва да имат по-добри показатели от тези на "Булгартабак". Капацитетът им за промишлена преработка трябва да е поне 12 000 тона тютюн годишно и над 35 млрд. къса цигари. Приходите им от продажба на обработен тютюн трябва да са над 1 млрд. евро за всяка една от последните три години. Също така за последната година обработеният тютюн трябва да е над 10 000 тона, а произведените цигари - поне 20 млрд. къса. Критериите са малко над средните за "Булгартабак", който изкупува между 10-15% от произведения тютюн в България, каза Караниколов. Изискванията за финансовите инвеститори включват притежание и/или управление на финансови дялови участия на обща стойност над 1 млрд. евро за всяка от последните три години и собствен капитал над 30 млн. евро.

Архив Варна | 27-04-2011, 06:35 | varnautre