Категория Новини

Всички кръвни изследвания за алкохол и наркотици на шофьорите у нас са незаконни,

а осъдените за това, че са карали в нетрезво състояние, могат да оспорват наказанията си, твърди "24 часа". Причината е в остарялата наредба за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество, твърди експертът по лабораторни изследвания и главен асистент в Софийския университет Св. Климент Охридски Васил Атанасов*. Текстът й можел да спаси пияните шофьори от наказание, като ги изкара трезви при гранични резултати.

Архив Варна | 27-04-2011, 06:22 | varnautre

Нова мода на преселение се забелязва в големите ни градове - родители променят адреса си, за да могат да запишат първолаците си в по-добри  училища или при избрани от тях учителки.

Някои дори наемат квартири, за да докажат, че наистина живеят в района, пише "Стандарт".

Във Варна най-предпочитаните места са около руското училище, СОУ "Св. Климент Охридски", както и в района на ОУ "Св. Кирил и Методий". Някои домоуправители в тези райони вече са се изхитрили и искат рушвет, за да те регистрират в домовата книга. Напливът на многото желаещи към определени варненски училища се обяснявал с традициите на цели фамилии, които са завършили там и искат децата им да продължат образованието си в същите учебни заведения. От образователното министерство се опитват да предотвратят подобна практика, като изрично изискват адресната регистрация на първолака и семейството му да бъде поне отпреди половин година.

В столицата училищата, за които се води истинска битка, са около 20, каза за "Стандарт" Асен Александров, съветник на просветния министър и директор на 51-во училище. В него в момента близо 200 деца чакат за 88 места. В 119-о СОУ пък за същия брой места чакат 244 хлапета и непрестанно прииждат нови, разказа директорът Диян Стаматов. За да селектират желаещите, повечето училища са въвели допълнителни критерии.

По правило повечето желани училища разкриват 4 паралелки, като максимумът в тях са 22 деца.

Училището вече ще се предава по наследство. Столични школа си основават "династии", в които няколко поколения търкат едни и същи чинове. Според новите правила първолакът е с предимство, ако мама или татко са учили в същото школо.

Ноу-хауто вече е въведено в столичното 51-во училище, научи "Стандарт" от директора Асен Александров, който е и съветник на просветния министър Сергей Игнатов. Руското училище във Варна въведе този критерий още преди 10-ина години, когато беше забранен изпитът за прием в елитното школо, припомня ВарнаУтре.бг.

Архив Варна | 27-04-2011, 06:19 | varnautre

Не само ние, но и машините явно трудно излизат от тежкия великденски унес.

Такива горе-долу бяха причините за фалстарта на седмицата вчера, който ни попречи да си кажем "добро утро" още в първия работен ден на седмицата.

Та за празниците: как изкарахте? Освен яденето и пиенето имам предвид... Май мнозина от вас попътуваха из България. Открихте ли нови места, нови идеи, музи и чувства? Аз лично попаднах на интересни кътчета, за които ще ви разкажа тези дни. Но ще се радвам да прочета и за вашите. Знаете как: [email protected]. И снимки, много снимки, разбира се!

ВРЕМЕТО

Днес по обед пак започват дъждовете - първо в Южна България, а по-късно и отсам Стара планина. Ще духа слаб до умерен източен вятър. Максимални температури - между 13 и 18 градуса. Атмосферното налягане ще е близко, но малко по-ниско от средното за април.

ПЪТИЩАТА

Днес кметът ще наблюдава как върви укрепването на срутищата на стръмните участъци край ул. „Девня”. Там се работеше дори и в понеделник - на вторият ден от Великден работници разчистваха боклуците, наринати по ската от обитателите на къщите в Максуда.

До 30-ти юни ще бъдат въведени временни промени в разписанията на два влака, преминаващи през Варненска област: Бързият влак № 8637 от Пловдив за Варна, който обичайно заминава в 23:10 ч., ще тръгва от Пловдив с 4 минути по-късно от досегашния си график, т.е. в 23:14 ч. От всички останали гари по своя маршрут, този влак ще потегля с от 4 до 15 минути по-късно.

Бързият влак № 2637 от София за Кардам, който тръгва в 21:10 ч., ще се движи по обичайното си разписание до гара Повеляново. От гара Повеляново и останалите гари по своя маршрут влакът ще потегля с от 10 до 14 минути по-късно.

БЕЗ ТОК

От 16.03.2011 до 13.05.2011г. от 09.00 до 17.00 часа поради извършване на монтаж на нови ел.съоръжения са възможни прекъсвания на електрозахранването на част от потребителите в  М-стта „Акалар”, спирка „Моста”.
От 04.04.2011 до 30.04.2011г. от 09.00 до 17.00 часа поради извършване на монтаж на нови ел.съоръжения са възможни прекъсвания на електрозахранването на част от потребителите в м-ст. „Св.Никола ”, спирка „Резервоара” и м-ст „Стрелбище”.

Днес:

- от 09:00 до 16:00 часа, поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: морската градина в района Пантеона и Природонаучен музей, р-т Хоризонт, Зоологическа градина, заведения по първа буна и в района на Делфинариума.

- от 08:30 до 16:30 часа поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: Местност Боровец - север и местност Боровец – юг.

- от 09:00 до 15:00 часа поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: с.Доброглед, вилна зона „Доброглед” и горната част на гр.Игнатиево по посока с.Доброглед.

- от 08:30 до 12:00 часа, поради профилактика на ел.съоръженията ще бъде прекъснато електрозахранването в района кв.Вл.Варненчик - бл.1, бл.2

- от 09:00 до 13:00 часа, поради реконструкция на ел.съоръженията ще бъде прекъснато електрозахранването в карето: бул. “Осми Приморски полк”, бул.”Цар Освободител”, ул.”Опълченска”, ул.”Братя Миладинови”, бул. „Осми Приморски полк”.

- от 13:00 до 17:00 часа поради реконструкция на ел.съоръженията ще бъде прекъснато електрозахранването в района: бул.“Княз Борис I”, бул.”Цар Освободител”, ул.”Стефан Караджа”, ул.”Братя Миладинови”, бул.”Княз Борис I”.

- от 09:00 до 16:00 часа, поради профилактика на ел.съоръженията ще бъде прекъснато електрозахранването в района: ул.”Кракра”, ул.”Добротица”, ул.”Крепостна”, ул.”Булаир”, ул.”Кракра”, карето: ул.”Акад. М. Попов”, ул.”Беласица”, ул.”Д.Станев”, ул.”Антон Неделчев”, ул.”Патриарх Евтимий”, ул.”Акад. М. Попов”.

- от 09:00 до 16:00 часа, поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: с.Здравец и вилна зона „Черешките”, с.Бенковски, с.Кривини, с.Голица, с.Солник, с.Бърдарево, с.Булаир и вилна зона „Шкорпиловци”.

Утре:

- от 09:00 до 16:00 часа, поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: гр.Бяла - карето между ул.Черноморка, ул.Хан Аспарух и ул.Брегова, с.Приселци - вилна зона „Кушките” и съоръжения на ВиК в района, с.Старо Оряхово.

- от 09:00 до 16:00 часа, поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: кв.Левски - бл.5, 6, 9, ул.Студентска - бл.10, 10а, 18, ул.Ем Манолов - бл.11, бл.31, ул.Г.Попов №21, ул.Сл.Дойчев, ОУ „Черноризец Храбър”.

- от 09:00 до 16:00 часа, поради профилактика на ел.съоръженията ще бъде прекъснато електрозахранването в района: ул.”Антон Страшимиров”, ул.”Захари Стоянов”, ул.”Густав Вайганд”, ул.”Хан Кардам”, ул.”Алеко Богориди”, ул.”Антон Страшимиров”, карето: ул.”Кап.Райчо Николов”, ул.”Княз Черказки”, ул.”Проф. Парашкев Стоянов”, ул.”Стара Планина”, ул.’Черни Връх”, ул.”Кап. Райчо Николов”, карето: ул.”Кап Райчо Николов”, ул.”Трайко Китанчев”, бул.”Вл. Варненчик”, ул.”Доспат”, ул.”Кап.Райчо Николов”.

- от 08:30 до 13:00 часа, поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: гр.Варна - газ нагнетателна станция в м-ст Ментише, сградата на Енхел, сградата на Италмодалуче, Перфект Ауто, бистро ''Тони", мебелен магазин "Явор", Крис, Варна Пласт-ЕООД, Подем ЖМ-ООД, Корсар, печатница "Корс", Иновекс бензиностанция Петрол преди Бизнес парк Варна.

- от 09:00 до 16:00 часа поради ремонт на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района с.Страшимирово.

- от 09:00 до 13:00 часа поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: гр.Аксаково - част от Промишлената зона и централна част на града.

- от 08:30 до 16:30 часа поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия ще бъде прекъснато електрозахранването в района: Кв.Аспарухово - стадион Корабостроител, ул.Орел, ул.Курск, ул.Белгородq ул.Ростов, ул.Чонгора, ул.Атанас Монев, ул.Розова Долина, ул.Маркови кули, ул.Найчо Цанов, ул.Балатон, ул.Дойчин Войвода и промишлената зона преди стадиона.

- от 09:00 до 12:00 часа, поради реконструкция на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района м-ст „Свети Никола” и м-ст „Акчелар”.

ВАЖНИ ЗАДАЧИ

Да не забравите да запишете детето си за първия велокрос, който Az-deteto.bg организирас в морската градина на 30 април.
Състезанието ще се проведе от 10.00 до 12 ч. - старт  при сцена „Раковина“.

Продължават срещите на районния кмет Добромир Джиков с домоуправителите от четирите микрорайона на "Владиславово". Днес в залата на ОУ «Патриарх Евтимий» от 18.30 часа е събирането на ІІІ-ти микрорайон, 28 април 2011 г., четвъртък – ІІ микрорайон, 29 април 2011 г., петък – ІV микрорайон. Освен отчет по регистрацията по ЗУЕС, е предвиден и анализ на промените в закона, както и обсъждане на най-често срещаните проблеми.

От понеделник е в сила забраната за любителски риболов.

Тя ще продължи до 3 юни 2011 г., тя важи за всички пролетно-лятно размножаващи се видове. Уловът на калкан в общностните води на Черно море се забранява през периода от 15 април до 15 юни включително, съгласно Регламент на Съвета 1256/2010 г. Уловът на попчета с мрежени риболовни уреди във водите на Черно море се забранява от 15 април до 15 май, включително. Уловът на карагьоз /дунавска скумрия/ се забранява от 18 април до 18 май включително.

АФИШЪТ

Великденският музикален фестивал 2011 продължава днес с премиерата на новия Спектакъл на Варненската детско-юношеска опера при Общински детски комплекс: "Магьосникът от ОЗ", диригент Ганчо Ганчев, 18 часа

Програма на филмите в кина "Арена"

Първичен код Гранд Мол Варна - 11:50, 14:00, 16:00, 18:15, 20:30, 22:30 ч.
Битка Лос Анжелис: Световна инвазия  Мол Варна - 15:15 ч.
ТОР: Богът на гръмотевиците Мол Варна - 20:30, 21:45, 22:50 ч.; Гранд Мол Варна - 19:50, 22:10 ч.
Червената шапчица Мол Варна - 11:00, 13:10, 17:50, 20:00, 22:10 ч.; Гранд Мол Варна - 15:00, 19:30 ч.
Високо напрежение Мол Варна - 12:00, 14:30, 16:40, 18:50, 21:00, 23:10 ч.
Ритуалът Мол Варна - Кино Арена - 11:50, 14:15, 16:50, 19:20, 21:40 ч.
Жена назаем Гранд Мол Варна - 11:30, 13:50, 16:10, 18:40, 21:00, 23:20 ч.
Адвокатът с линкълна Гранд Мол Варна - 12:20, 15:10, 17:45, 20:15, 22:40 ч.
Sucker Punch: Измислен свят Гранд Мол Варна - 12:45, 17:15, 21:45 ч.; Мол Варна - 11:15, 13:30, 15:45, 18:00, 20:15, 22:30 ч.
Писък 4 Гранд Мол Варна - 20:40, 23:00 ч.

За деца
Рио  Мол Варна - 11:00, 12:00, 13:10, 14:10, 15:15, 16:15, 17:20, 18:20, 19:30 ч.; Гранд Мол Варна - 11:00, 12:00, 13:10, 14:10, 15:20, 16:20, 17:30, 18:30 ч.
Приключенията на Сами Гранд Мол Варна - 11:45, 13:45, 16:00, 18:00 ч.
Черен лебед Фестивален комплекс, зала 6 - 18:00, 20:15 ч.

Българско кино
Love.net Гранд Мол Варна - 12:10, 14:30, 16:45, 19:00, 20:00, 21:15, 22:20, 23:30 ч.; Мол Варна - 11:30, 12:30, 13:45, 14:45, 16:00, 17:00, 18:15, 19:10, 20:30, 21:30, 22:45 ч.

Мисия Варна | 27-04-2011, 05:45 | varnautre

През днешния ден дълбоките страсти и копнежи ще се окажат трудни за овладяване. В някои случаи те дори могат да станат причина за не особено адекватно поведение и съвсем да ни накарат да загубим връзка с реалността. Позитивен и здравословен начин тези тенденции да бъдат овладени е да намерим подходящ отдушник или начин да подхраним фантазията си - например чрез хубава музика, романтичен филм или фентъзи.

Онези, които следват духовни учения и практики, могат да извлекат най-голяма полза от деня. Те могат да получат дълбоки прозрения относно вътрешната си сила и способността си да я контролират и насочват. Останалите просто ще трябва да се въздържат от манипулация на околните, особено чрез външния си вид и неприкрити сексуални откровения.

Топлина и радост сега лесно могат да завладеят сърцата ви, ако се отпуснете и забравите временно за текущите проблеми и всекидневните неприятности. Едва ли ще успеете да ги решите сега, а лекотата във възприятията и житейската позиция може да придадат нов смисъл на живота ви. Бъдете великодушни, щедри и отзивчиви, търсете взаимопомощ и поддръжка, но и сами бъдете готови да дадете - както на близки, така и на съвсем непознати хора.

Астрологична картина за деня - 27 априлСлънце в ТелецЛуна в Риби24 лунен ден През днешния ден дълбоките...

Архив Варна | 27-04-2011, 05:36 | varnautre

Сумистът Калоян Махлянов – Одзеки Котоошу бе поздравен от външния ни министър Николай Младенов за решението му да остане в Япония

и да подкрепи с благотворителни инициативи пострадалите от земетресението, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.

Поздравите са от името на българското правителство  и бяха отправени в изпълнение на инструкция на премиера Бойко Борисов. На правителственото заседание миналата седмица Борисов нареди по дипломатически път да бъде поздравен Калоян Махлянов – Котоошу.

"В Япония имаме хора в посолството, които въпреки радиацията и кризата ние сме от държавите, които не са си затворили посолството и работи в пълен синхрон. По дипломатически път от името на всички колеги от правителството поздравете и Калоян Махлянов - Котоошу за помощта и за мъжкото поведение и за това, че остана в Япония да подпомага тези, които му дадоха бял хляб да яде. Това е едно много почтено момче, така че специални поздрави да му бъдат изпратени от всички нас", заяви Борисов.

Само няколко дни по-късно Николай Младенов написа на българския сумист:

"Вашата дейност ни изпълва с гордост. Благодарение на Вашите изключителни спортни успехи и достойно гражданско поведение България печели все по-голяма популярност сред своите японски приятели”, се казва в писмото на министър Младенов.

За разлика от Котоошу обаче българският консул в Токио Чавдар Градинарски напусна самоволно Япония след катастрофалното земетресение.

Новините | 26-04-2011, 14:24 | varnautre

СДС излъчи своя заместник-председател Румен Христов за кандидат за президент на "Синята коалиция” на заседанието на Националния си съвет във вторник.

Христов успя да се наложи над другия кандидат, евродепутата Надежда Нейнски при таен вот, а Ваньо Шарков си направи отвод преди гласуването.

СДС ще предложи Христов на партньорите си в рамките на "Синята коалиция" ДСБ. По думите на лидера на партията Мартин Димитров СДС ще настоява, ако няма съгласие от страна на ДСБ, да се проведат вътрешни отворени избори в десницата още на 15 май.

Двете партии вече постигнаха съгласие да се явят заедно на предстоящите местни и президентски избори. Съгласие обаче не е постигнато за кандидатите им и датата за провеждане на вътрешните избори, чрез които те трябва да бъдат избрани.
От "Раковски" 134 държат предварителният вот да се проведе още в средата на май, докато ДСБ настояват това да стане месец по-късно, за да може кандидатите да развият своя потенциал и политически тези.

В предварителните избори право на глас ще има всеки, който има отношение към дясната кандидатура, а не само членовете на двете партии, решиха партньорите.

"За мен ще бъде чест да вляза в битка с Бойко Борисов. Няма проблем да се явя и на открити (предварителни) избори с излъчения кандидат за президент от ДСБ, дори той да се казва Иван Костов", коментира след заседанието Румен Христов. Той заяви, че няма да прави повече публични коментари до 29 април, когато трябва да приключат коалиционните преговори с ДСБ.

Мартин Димитров определи Христов като "първата сериозна кандидатура за президент на България". "От съвместната ни работа мога да кажа, че той е боец, който води битката до край", обясни лидерът на СДС и допълни, че най-сериозният проблем пред тях е липсата на силен конкурент в дясното политическо пространство.

Димитров заяви, че Меглена Кунева не може да бъде приета за такъв кандидат, защото би получила силна подкрепа от БСП, което би я направило ляв кандидат.

"Доколкото виждам поведението на ГЕРБ, твърде вероятно е в последния момент те да издигнат своя премиер поради липса на други кандидати. Самият Борисов вижда себе си в това амплоа. Евентуална негова кандидатура ще бъде разбрана от хората като бягство от отговорност", каза още лидерът на СДС.

Румен Христов е бивш заместник-министър на земеделието и съветник на президентите Жельо Желев и Петър Стоянов. Той беше основният опонент на Мартин Димитров по време на изборите за лидерския пост в СДС през 2009 година.

Тогава неговите опоненти го обвиняваха, заради близките му контакти с  ДПС. По време на вътрешните избори Румен Христов отбеляза най-силни резултати именно в райони, където влиянието на Радонов бе най-силно (Велико Търново, Варна, Русе).

Радонов управляваше СДС над 2 години заедно с тогавашния лидер Пламен Юруков, който се прочу с положителната си гледна точка към "обръчите на Доган" и опита да извади партията от изборите през 2009 година.

Архив Варна | 26-04-2011, 14:02 | varnautre

Европейският континент като че ли започва да се подпъхва под Африка, създавайки нова зона на застъпване на континенталните плочи и увеличавайки земетръсния риск в Западното Средиземноморие.

Това са изводите в нов научен доклад, съобщава статията на Ричард Лъвит в "National Geographic", пише ecomedia.bg.

Зоните на застъпване са формират на мястото на контакт между континенталните плочи, при което едната се пъха под другата и влиза в земната мантия. Понякога натискът между плочите е постепенен, но понякога се осъществява рязко, отприщвайки земетресения.

Тъй като зоните на подпъхване обикновено са в големи водни басейни, те често предизвикват и цунами, като онези, които опустошиха голяма част от крайбрежието на Япония миналия месец.

От милиони години Африканската плоча, която включва и част от басейна на Средиземно море, се движи на север към Евразийската със скорост около 1 см за година. Новите проучвания показват, че вероятно се формира нова зона на напрежение заради подпъхване в района, където двете плочи взаимно се натискат - по крайбрежието на Алжир и Северна Сицилия. "Формирането на нова зона на подпъхване е много рядко събитие" - заяви ръководителят на изследването Ринус Вортел, геофизик от университета в Утрехт, Нидерландия.

Според вортел това е размяна на ролите, тъй като от 30 милиона години съществува ситуацията, в която Африканската плоча се приплъзва под Евразийската в широка зона в Западното Средиземноморие. Там плътните скали на африканското дъно потъват под дъното на Евразийската плоча. Двете плочи продължават да се приближават. От Африканската не е останало нищо на дъното на западното Средиземноморие, всичко е потънало надолу. Поражда се огромно тектонично напрежение, част от което е поето и разнесено при нагъването на Алпите, Кавказ и планината Загрос в Иран. Новата зона на подпъхване е много важно откритие, защото такива региони обикновено съществуват изключително дълго в геологически план, подчерта Вортел.

Доста учени все още се изказват предпазливо относно съобщението за съществуването на нова зона на подпъхване, като предпочитат първо подробно да се запознаят с данните. Първите отзиви са, че изводите изглеждат издържани.

Ринус Вортел подчерта, че формирането на зона на подпъхване е много бавен процес, който продължава милиони години. По думите му данните показват, че земетръсния риск в западното Средиземноморие е подценяван и всъщност може би е пораснал. "Дори и нищо да не се случи в следващите 100 години, това не значи, че няма опасност" - предупреди специалистът. Той припомни, че при ужаса от 1908 година в Месина, Италия, загинаха 70 000 души, след като трус от 7,1 по Рихтер отприщи 12-метрови цунами. Друга страшна трагедия в европейската история се е случила в 1755 година, когато земетресение западно от Гибралтар изпрати към Лисабон, Португалия, гигантско цунами, причинило смъртта вероятно на около 100 000 души.

Архив Варна | 26-04-2011, 13:43 | ВарнаУтре

Заместник-кметът на община Белослав инж. Галина Тодорова вече е временно изпълняващ  длъжността кмет на община Белослав, съобщиха от пресцентъра.

Това стана факт, след като днес влезе в сила решението на Административния съд във Варна, с което беше отхвърлена като неоснователна жалбата на областния управител Данчо Симеонов срещу избора на Г. Тодорова за в.и.д. кмет на общината. Тя беше избрана да изпълнява временно кметски правомощия с решение на Общинския съвет от 7 януари т.г, което беше препотвърдено от съветниците на 18  януари. Впоследствие областният управител Данчо Симеонов  го оспори пред Административния съд, като обжалването постави общинската институция пред риска да не може да функционира без действащ кмет. Съдебното решение е в полза на хората от Белослав и доказва, че действията на общинската администрация са били правилни, коментира Галина Тодорова.

На 31 март 2011 г. съдът постанови, че оспореното решение на Общинския съвет  е законосъобразно и в съответствие с Конституцията на България с оглед въведеното изискване всяка община да има кмет. Магистратите считат, че въпреки празнотата в закона, общинският съвет е бил длъжен да се произнесе и е бил компетентен да вземе решение за  определяне на временно изпълняващ длъжността кмет. В случай, че ОбС не беше приел това решение, щеше да е налице незаконосъобразно бездействие, е записано в съдебното решение. В жалбата си областният управител се позоваваше на празнота в закона в случаи като Белослав, където действащият кмет е отстранен от длъжност, но правомощията му официално не са прекратени.

Съдът призна за редовно и издаденото на 20 декември 2010 г. пълномощно, с което Емил Дичев е упълномощил заместничката си Галина Тодорова да изпълнява кметски функции  през периода на отсъствието му или до избиране на временно изпълняващ длъжността кмет. Пълномощното, което също се оспорваше от областния управител Данчо Симеонов, е спряло действието си след решението на Общинския съвет, поради което не му противоречи, смята още съдът.

Припомняме, че досегашният кмет на Белослав Емил Дичев е в ареста от 17 декември 2010 по обвинение в корупция.

Новините | 26-04-2011, 13:41 | varnautre

Висшистите по-рядко страдат от високо кръвно, сочи изследване.

Според резултатите, до които достигат група американски учени след задълбочени проучвания, в общия случай колкото по-високо образован е човек, толкова по-ниски са стойностите на кръвното му налягане. Именно поради това като основен метод за справяне с хипертонията и произтичащите от това болести те препоръчват хората да повишават нивото си на образованост през целия си живот.

Данните, които изследователите са извели, и последвалият анализ показват, че мъжете и жените, които са се обучавали и образовали повече от 17 години, имат по-ниско кръвно налягане в сравнение с хората, които са с гимназиално или по-ниско образование, съобщава Ройтерс, цитира zdrave.bg.

Учените са категорични, че резултатите от изследваните 4000 човека показват и зависимостта, че дори бакалавърската степен, придобита в университет, води до по-ниско кръвно налягане, а хората, които никога не са се обучавали в университет или колеж, по-често страдат от хипертония и други сърдечни болести.

Чрез резултатите на изследванията учените обясняват и зависимостта защо в развитите страни и в тези, в които образованието не е приоритет, хората страдат повече от заболявания, свързани или причинявани от кръвното налягане.

Новините | 26-04-2011, 13:16 | ВарнаУтре

1900 са поканените гости, процесия с каляски, банкет, вечерен прием с танци в Бъкингамския дворец и  5000 полицаи и военни, които патрулират в града.

Сметката за сватбата на принц Уилям и Кейт Мидълтън изглежда ще излезе "солена" на кралското семейство и британските данъкоплатци, съобщи Франс прес, пише actualno.com.

От Бъкингамския дворец увериха, че кралското семейство "ще плати всичко, свързано със сватбата" - церемонията в Уестминстърското абатство, цветята, процесията и приемите. Не бяха споменати обаче никакви цифри, като бе изтъкнато, че събитието има частен характер.

Семейството на Кейт Мидълтън, което е натрупало богатството си чрез своята фирма за празнични артикули, също ще отдели средства. Според в. "Сънди таймс" то ще плати близо 100 000 лири. Те ще послужат, за да се плати за луксозния хотелски апартамент, в който дъщеря им ще прекара последната си нощ като неомъжена жена заедно със семейството си, и за медения й месец.

Нощувката в хотела ще струва около 20 000 лири, докато дестинацията на сватбеното пътешествие все още е неизвестна. Сватбената рокля на Кейт Мидълтън пък би трябвало да струва най-малко 30 000 лири.

Принц Чарлз ще поеме по-голямата част от останалите разходи, по-специално за вечерния прием с танци в Бъкингамския дворец, а кралицата - разходите за банкета, който ще мобилизира 21 готвачи. Разходите във връзка със сигурността на кралското семейство, коронованите особи, знаменитостите и другите гости на сватбата ще бъдат поети от правителството и следователно от данъкоплатците.

Около 5000 полицаи и военни ще патрулират в британската столица, за да се попречи на евентуален атентат или операция на екстремисти. Преди няколко месеца се смяташе, че мерките за сигурност ще струват около 5 милиона лири, но сметката ще е по-голяма, тъй като 29 април е неработен ден и полицаите ще бъдат по-високоплатени. За сравнение историческото посещение на папата във Великобритания през 2010 г. струваше 1-1,5 милиона лири, що се отнася до мерките за сигурност.

Анкета във Великобритания показа, че според 36 на сто от интервюираните сватбата не би трябвало да се финансира от данъкоплатците. Пищната сватба на принц Чарлз и лейди Даяна е струвала около 30 милиона лири, според някои преценки, тъй като официални данни липсват. По-скромната сватба на принц Чарлз с втората му съпруга Камила е струвала около 5 милиона лири. БТА

Архив Варна | 26-04-2011, 12:43 | ВарнаУтре

Движението АБВ, зад което стои президентът Георги Първанов, излезе с позиция за здравеопазването, публикувана на сайта на инициативната група.

Авторите  на позицията са ректорът на Медицинския университет в Плевен Григор Горчев и бившият депутат и лекар Борислав Китов. Според тях финансирането на здравеопазването трябва да достигне 8% от БВП, чрез включване на допълнително доброволно частно здравно осигуряване. Срокът за това обаче остава неясен.

АБВ досега изрази позициите си за реформите в БАН, проблемите на висшето образование и българското училище, за ядрената и енергийната политика на страната, за отбраната. Някои от статиите са писани и с участието на самия Георги Първанов

В сегашния му вид управлението на здравната система е твърде централизирано и бюрократизирано, смятат авторите. Те предлагат в управлението на здравната каса и здравните фондове, както и в контрола на здравните заведения, да се включат представители на съсловните и пациентските организации.

Според АБВ здравната мрежа трябва да се оптимизира, така че "всяко извънболнично и болнично заведение да осигурява достъпна здравна грижа на необходимото ниво в съответствие с отдалечеността, здравния статус и демографския профил на населението в съответния регион или населено място, както и за обезпечаването на връзките (и транспортни, и комуникационни, и ресурсни) между съответните структури".

Здравната каса да се превърне в национален публичен здравен фонд, който не зависи от държавата и харчи събраните средства само и единствено за здраве. Затова според авторите средства на здравната каса трябва да се отделят от консолидирания държавен бюджет, а държавата да стане коректен плат

Архив Варна | 26-04-2011, 11:42 | varnautre

Бюджетната 2010 година е приключила с дефицит на сектор "Държавно управление" от 2.27 млрд. лв. или 3.2% от брутния вътрешен продукт, сочат предварителните данни на Националния статистически институт, разпространени във вторник.

Данните за дефицита са били предоставени и потвърдени от европейската статистическа служба Евростат без резерви, съобщават от института.

Според изискванията за членство в ЕС пределният бюджетен дефицит на страните членки е 3% от БВП. България пое ангажимента да свали дефицита в бюджета за тази година под 3%.

Основната част от дефицита в българския бюджет се формира от подсектор "Централно управление” - 1.7 млрд. лв. или 2.4% от БВП.

Следва подсектор "Социално-осигурителни фондове”– 807 млн. лева или 1.1% от БВП. Подсектор "Местно управление” отчита излишък от 248 млн. лева или 0.4% от БВП.

Външният държавен дълг на България е 11.4 млрд. лв. или 16.2% от БВП и е един от най-ниските в ЕС, сочат още данните на НСИ.

Новините | 26-04-2011, 11:33 | varnautre

Китайската компания КТ&G, "Джапан табако" и „Филип Морис" със сигурност ще участват в конкурса за приватизацията на „Булгартабак",

съобщи изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Емил Караниколов, цитиран от Агенция „Фокус”.

И трите компании отговарят на профила на стратегически инвеститор. „Бритиш табако" също отговаря, но засега няма интерес. Освен това има заявен интерес от трима или четирима финансови инвеститори. Няма стратегически български инвеститор, който да е по-голям от дружеството и да може да го купи. Български компании обаче могат да участват в конкурса чрез финансовите инвеститори, допълни Караниколов.

„Булгартабак" ще бъде продаден чрез конкурс. Броят на акциите, които ще бъдат продадени, са 5 881 380 или 79,83 процента. Ще бъдат допускани финансови и стратегически инвеститори, но не и консорциуми.

Финансовите инвеститори трябва да имат поне 30 млн. евро собствен капитал. „Целта ни е да не продадем кон за кокошка", каза Караниколов.

Социалните ангажименти ще бъдат заложени в проекта за договор, целта е да се запази дейността на дружеството, категоричен бе Караниколов. Социалните ангажименти няма да може да се предоговарят. Задължително трябва да се запази броят на средносписъчния състав.

Водещият критерий ще бъде размерът на предложената покупна цена. Агенцията ще поиска от купувачите на дружеството ангажимент за пет години напред да изкупуват български тютюн.

„В конкурсната документация е предвидено, че всеки един участник в процедурата трябва да подава заявления, които отговарят на производствените мощности на „Булгартабак" и произведения тютюн в България. Ангажиментите за изкупуването на тютюн ще бъдат обезпечени с активи на „Булгартабак" и на дружеството - купувач", категоричен бе Караниколов.

Обявлението за процедурата ще излезе в „Държавен вестник" на 10 май и оттогава ще може да се закупува документация за участие за конкурса. Срокът е един месец.

„Агенцията за приватизация няма да се разпореди за продажба на „Булгартабак", ако не се достигне реална пазарна цена. Инвестициите също няма да бъдат за сметка на цената", допълни Караниколов. Консултантът по сделката „Ситигруп" е посъветвал агенцията да не поставя минимална цена, защото предложенията на инвеститорите ще гравитират около нея.

Новините | 26-04-2011, 11:31 | varnautre

На 25.04.2011 г. в 12.25 ч в Четвърто РУП е получен сигнал, че дядо е извършил блудствени действия с малолетната си внучка.

Седмица по-рано Р. Г. на 57 г. от Казашка река извел 12-годишната си внучка в гората, уж да сече дърва. След това я накарал да свали дрехите си, съблякъл се и извършил блудствени действия с детето.

Извършителят е задържан в Четвърто РУП за 24 часа.

Местопроизшествието е посетено от дежурна оперативна група и инспектор “Детска педагогическа стая”. Има иззети веществени доказателства и биологични следи.

Потърпевшата е освидетелствана от съдебен лекар и е настанена в кризисен център.

Уведомени са прокурори от Варненската окръжна и районна прокуратури. Образувано е досъдебно производство.

Архив Варна | 26-04-2011, 11:00 | ВарнаУтре

За просрочени данъчни и осигурителни задължения през първите три месеца на 2011 година НАП Варна запорира два ретро автомобила.

Публичните изпълнители са предприели тази крайна мярка, след като фирмата не е изпълнила задълженията си към бюджета в размер от над 300 хиляди лева, съобщиха от НАП Варна.

Ако фирмата не внесе в законовия срок дължимите суми, данъчните ще пристъпят към публична продажба на двете лимузини, едната от които е „Пакард ултраматик”-1951 година, а другият луксозен автомобил е марка „Додж” и е произведен през 1948 година.

26 370 916 са просрочените данъчни задължения на фирмите от „Средни данъкоплатци и осигурители” /СДО/ регистрирани в НАП Варна.
След предприети действия на публичните изпълнители при СДО за първите три месеца са събрани близо 9 милиона от просрочените задължения.

789 са регистрираните фирми в дирекция СДО при НАП Варна, като всяка една от тях отговаря на поне два от критериите - да има оборот над 4 милиона лева, над 40 служители, да имат внесени над 400 000 лева данъци и осигуровки и над 400 000 лв. възстановен ДДС.

Просрочените задължителни осигурителни вноски за първите три месеца от средните осигурители са в размер на 14 милиона лева, от които принудително са събрани близо 7 милиона лева.

За неизплатени данъци и осигурителни вноски,  спрямо 180 задължени лица са образувани изпълнителни дела, като 45 от тях са прекратени, поради събрани задължения в размер на близо 2 милиона лева.

Издадените постановления за налагане на обезпечителни мерки са 48, от които 7 са за налагане на възбрани на недвижими имоти на стойност 1 723 721 лева.

Близо 4 милиона лева са запорирани в банкови сметки на 86 фирми с просрочени задължения, които ще бъдат усвоени от приходната агенция, ако длъжниците не изпълнят доброволно своите задължения.

„Служителите ни са предприели всички законови действия, за да обезпечат просрочените данъчно – осигурителни задължения и защитят интереса на работещите и държавата. Поддържаме постоянна връзка с клиентите на СДО, като голяма част от тях идват при нас и декларират договорни отношения с банки за ползването на кредити срещу ипотека, с които погасяват задълженията си към НАП Варна. С коректността си към приходната агенция клиентите на СДО трябва да бъдат пример за по-малките фирми, затова ще бъдем безкомпромисни към тези, които нарушават грубо данъчното и осигурителното законодателство”, заяви директорът на СДО при НАП Варна Милена Колева.

Мисия Варна | 26-04-2011, 11:00 | ВарнаУтре