Категория Новини

Пиратството застрашава 2,5 млн. работни места годишно

Световната организация за интелектуална собственост (WIPO) отбелязва днес Световния ден на интелектуалната собственост - събитие, което призовава ИТ индустрията, правителствата и потребителите да обсъждат открито и без колебание темата.

Защитата на авторското право е в основата на създаването на иновации, което може да стимулира икономическия рaстеж, да създаде нови работни места и да повиши приходите на правителствата и индустрията, подчертават от WIPO и Microsoft.

Необходими са сериозни мерки за защита на интелектуалната собственост, за  да бъдат налице предпоставките, необходими на индустрията да създава иновации, да повишава конкурентоспособността на малкия бизнес и да помогне на правителствата по целия свят да увеличат приходите си от данъци, произлизащи от разпространение и продажба на оригинален софтуер, подчертава Microsoft, предаде TechNews.bg.

„В допълнение към повишаването на стабилността на икономиката, целенасочената политика за защита на интелектуалната собственост може да помогне за намаляване на софтуерното пиратство и фалшифициране, което застрашава бизнеса и излага потребителите на рисковете, свързани с използването на неоригинален софтуер“, каза Дейвид Фин, главен юрист в отдела на Microsoft за борба със софтуерното пиратство и фалшифициране.

„Софтуерното пиратство просперира в региони със слаба защита на интелектуалната собственост и има огромно негативно влияние върху световната икономика“, допълва Фин.

Според проучване,  проведено от Международната търговска камара през 2011 г., икономическите и социални последици от софтуерното пиратство и фалшифициране ще достигне 1,7 милиарда щ.д. до 2015 г. и ще застрашат 2,5 милиона работни места годишно.

От друга страна, икономическите предимства за държавите, в които защитата на интелектуалната собственост е приоритет, са значителни. Според икономическо проучване, проведено от Сдружението на издателите на бизнес софтуер (BSA), намаляването на нивото на софтуерното пиратство в световен мащаб с 10 пункта за 4 години ще доведе до генериране на нов бизнес в размер на 142 милиарда щ.д. и до създаване на близо 500 000 нови работни места в ИТ индустрията.

Защитата на интелектуалната собственост е важна не само за световната икономика, но и за потребителите, които очакват от индустрията и правителствата да вземат сериозни мерки срещу неоригиналния софтуер, подчертава Microsoft. През 2010 г. компанията проведе проучване за нагласите сред 38 000 потребители в 20 държави – близо три четвърти от анкетираните са изявили своите очаквания индустрията и правителствата да правят повече, за да ги защитят от рисковете, до които води използването на неоригинален софтуер, като например кражбата на лични данни и компютърните вируси.

„Microsoft инвестира значително в технологични и образователни програми, за да направи пиратството на софтуер по-трудно, и ние ще продължим да настояваме за по-ефективни закони за защита на интелектуалната собственост от името на потребителите и бизнеса“, посочва Дейвид Фин.

Новините | 26-04-2011, 10:37 | ВарнаУтре

Тежка катaстрофа е станала по обед пред Спортна зала.

Черна на цвят кола се е преобърнала на таван и е задръстила една от лентите в посока Златни пясъци. Районът от спирката до Пантеона е отцепен от КАТ и колите преминават само в най-дясната лента, което предизивиква задръствания.

По неофициална информация в колата са пътували млада жена и 2-годишното й дете, които не са пострадали сериозно. Според очевидци колата се е спускала към центъра, когато водачката загубила управление, преминала през мантинелите, разделящи платната, и се преобърнала в лентата на насрещното движение.

13:51 Подробности: Катастрафиралият автомобил е Опел Корса, преобърнал се е в насрещното платно и се е ударил в Ауди 80. Жената, предизвикала инцидента, е споделила пред очевидци, че секунди преди катастрофата воланът на колата й се заключил.

Снимка на гражданина репортер Ясен Ястребовски


Архив Варна | 26-04-2011, 10:28 | varnautre

Варненската окръжна прокуратура е внесла обвинителен акт

срещу д-р Алиев, д-р Неделчев – и двамата от МБАЛ "Света Анна", както и срещу д-р Костадинов и д-р Кокенски от МБАЛ "Света Марина", за причинената поради немърливо изпълнение на лекарските им задължения смърт на Данаил Донев.

Деянието е наказуемо с лишаване от свобода от една до шест години.

По делото към наказателна отговорност е привлечена и д-р Гочева от болница "Св. Анна" за вписване на неверни обстоятелства в Историята на заболяването - отказ на майката на починалото дете за извършване на вид изследване, какъвто тя не е правила и не е подписвала.

В продължение на два дни родителите търсели лечение на детето си в болниците "Света Анна" и "Света Марина".

Първоначално малкият пациент постъпил в бившата Окръжна болница с повръщане. Въпреки лечението състоянието му се влошило. Повръщането не спряло, а в него се появили и кървави следи.

Така се стигнало до спешно преместване в реанимацията на Терапията. Там детето било оперирано, а на операционната маса станало ясно, че е с преплитане на червата.

На 22 април миналата година момченцето е оперирано в университетската болница от усложнение, причинено от рядко срещана вродена аномалия на тънките черва, довела до некроза.

Въпреки това призори на 22 април Данаил получил септичен шок и издъхнал. Родителите му Стоян и Радостина са категорични, че поредица от лекарски грешки е довела до смъртта на единственото им дете.

Три дни по-късно шефовете на всички педиатрични звена във варненската университетска болница “Св. Марина” са освободени от постовете си, със заповед на изпълнителния директор проф. Красимир Иванов.

Мисия Варна | 26-04-2011, 10:25 | ВарнаУтре

На 29 април 2011, петък, радио шоуто на Радио Варна за фънк, соул и джаз музика "45 оборота в минута" ще отпразнува втория си рожден ден!

Партито ще бъде във варненския клуб "Vintage 33" (в сградата на х-л Черно море) със специални гости Selector Stiliyan и Skill под шапката на съвместния им проект In Vinyl We Trust. Пригответе се за една уникална фънки вечер с музика, пускана изцяло на 7-инчови грамофонни плочи! Със специална селекция зад грамофоните ще застане и водещият на “45 оборота в минута” Добромир Мързов – Soulmate, който ще бъде и домакин на вечерта. Изненада за присъстващите ще бъдат допълнителните гост-диджеи, чиито имена ще останат тайна до деня на събитието.

Освен с празничния повод, събитието ще остане в историята и с факта, че всички артисти на сцената ще въртят единствено и само 7-инчови грамофонни плочи. В последните години Варна се оформи като град, където винилът е на особена почит. Той е неразделна част от клубната и изобщо музикалната култура на едно общество и възраждането им в морската столица го доказва. За тази тенденция заслуга имат диджеите, които ще се качат на сцената, по-адекватните варненски клубове, лейбълът Love & Happiness Music, интернет блогът funkybites.blogspot.com, радио предаването “45 оборота в минута”, както и всички хора, за които музиката има значение.

На 29 април всички тези компоненти ще се съберат в едно цяло. Фънк, соул, диско, буги, плюс неповторимата българска фънки музика на 70-те – това ви очаква в петъчната вечер. Широкото пространство на клуб “Vintage 33” ще се изпълни с танцуващи хора и ако искате да сте част от един неповторим празник, бъдете сред тях. А ако искате да получите специален подарък от предаването “45 оборота в минута”, бъдете сред първите 50 посетители.

Selector Stiliyan:
Израснал с и повлиян от музиката на легенди като Otis Reding, Ray Charles, James Brown, Temptations, Aretha Franklin, Stevie Wonder, Curtis Mayfield, Marvin Gaye, Isaac Hayes, Fela Kuti и много други, Selector Stiliyan получава завидно музикално образование още от дете. Преди 4 години създава лейбъл за музика и култура, който нарича Love & Happiness Music.

Selector Stiliyan пуска еклектична танцувална музика само на грамофонни плочи в стиловете Soul, Funk, Afro-Beat, Disco и Boogie класики (www.soundcloud.com/selectorstiliyan).

Skill:
Диджей, радио водещ и колекционер на грамофонни плочи (притежава над 4000!), Skill е първият, който преди години започна да популяризира в клубовете забравената българска музика на 60-те и 70-те. Повече от 15 години той продуцира, компилира и представя музика, която не може да се чуе навсякъде. Автор и водещ е на две музикални радио предавания – “Добрите стари фънки времена” и “Yes, Yes Y'all To Da Beat Y'all” по пловдивското онлайн радио Neko.

Сетовете на Skill съдържат предимно Soul, Funk, Jazz, R&B – от 50-те години на миналия век до днес.

Soulmate:
Soulmate е баща, колекционер на грамофонни плочи, радиоводещ, диджей. През 1992 се влюбва във фънка и оттогава не спира да изследва многообразието на този стил. Малко по-късно започва да колекционира любимата си музика на грамофонни плочи, които счита за най-съвършения музикален носител. Има особено отношение към 7-инчовия формат и в чантата му винаги могат да се намерят изкусителни винилови изненади. Soulmate е единственият диджей в България, който пуска единствено 7-инчови грамофонни плочи. Автор е на блога за фънк и соул музика Funky Bites (http://funkybites.blogspot.com/).

0т 2004 е автор и водещ на няколко музикални предавания на вълните на Радио Варна. В момента се е посветил на шоуто 45 оборота в минута, което е в ефир от април 2009 и в което може да се чуе най-доброто от световната фънк, соул и джаз музика от 60-те години на миналия век до днес.

“45 оборота в минута”:
Предаването “45 оборота в минута” обхваща музикалното наследство, оставено през последните четири десетилетия, като проследява развитието на стиловете, произлезли от и надградени върху трите основни направления: фънк, соул и джаз. Стъпвайки върху основата на тези стилове, то разглежда и днешната музикална сцена, характеризираща се с все по-силно облягане върху музикалната култура на 70-те години на миналия век. Излъчва се всяка събота по Радио Варна (20:00-23:00) и Радио Шумен (19:00-21:00).

29.04.2011, петък
Клуб “Vintage 33” (Варна, х-л. “Черно море”, на мястото на Irish Pub "O'Neills")
Начало: 22:00
Вход: 5 лв. (за първите 50 посетители включва подарък от предаването "45 оборота в минута")

Архиви на предаването “45 оборота в минута”

Варна Лайф | 26-04-2011, 09:55 | ВарнаУтре

Голямото лято отново пристига с гръм и фест под слънцето. Забавлението е пряко свързано с подготвянето на плажа за тен и летни пръски.

Но бягайки към поредната авантюра, е кофти да стъпиш на капачка или стърчаща бъркалка. Или на купчинка с фасове под хавлийката... Тази смет си е от нас и който иска да играе в дисциплината:

.:Най-голяма колекция от плажен боклук:. - е винаги добре дошъл. Както и останалите ...

Супер награди за най-активните участници + 2 специални награди: за най-много фасове и най-интересен боклук.

Бира, сладолед и много музика цял ден от:

DJ's Jido, Emotion и Nzimo; Pizza, Oggy, freestylers, beatboxers, breakdancers, freerunners and friends forever..

Всички са поканени на плажното парти до водната пързалка в неделя, 1 май в 10.30 ч.

Ща'сливи за смет 2011 във Фейсбук

Мисия Варна | 26-04-2011, 09:15 | ВарнаУтре

На 22.04.2011 г. около 23.15 ч в Трето РУП е получен сигнал от Спешен център на МБАЛ “Св. Анна”, че е приет за лечение мъж с огнестрелна рана.

На място е установено, че раненият е 43-годишен варненец, известен с прякора Яшката, съобщиха от ОД на МВР-Варна.

Той е бил ранен в крака на паркинга пред мол Варна.

Полицията е отцепила района и е задържала П. С. 26 г. от Варна, заподозрян за престъплението.

При огледа на местопрестъплението са иззети веществени доказателства, между които пистолет WOLTRA COMBAT MOD.88 CAL.9MMPA с пълнител и гилзи.

По случая е започнато досъдебно производство по чл. 129 от НК, материалите са докладвани на прокурор.

Пострадалият е настанен за лечение в НХО без опасност за живота.

Работата по случая продължава.

Архив Варна | 26-04-2011, 09:03 | ВарнаУтре

Осъдени до живот за убийства опитаха да избягат от затвора навръх Великден, съобщи полицията.

На 24.04.2011 г. около 2.40 ч Виктор Димов Николов на 41 г. и Йордан Стоянов Петров на 34 г. правят опит за бягство от затвора във Варна.

Първият е с доживотна присъда лишаване от свобода за убийство по особено жесток начин на варненка през 2004 г., както и за кражба, грабеж, бягство от варненския затвор и незаконно притежание на оръжие.

Вторият е със същата присъда за убийство на полицай, множество грабежи и тройно убийство в Куманово.

Двамата разрушили преградната стена между 21-ва и 20-та килия, след което отрязали металната решетка на втората и излезли в коридора. Там били засечени от охраната и заловени.

Местопроизшествието е посетено от дежурна оперативна група. Извършен е оглед. Иззети са веществени доказателства.

Материалите са докладвани на прокурор.

Архив Варна | 26-04-2011, 08:54 | ВарнаУтре

В рамките на 9 месеца всички пунктове за отпадъци трябва да се изнесат в стопански и промишлени зони, каза пред БиТиВи министърът на околната среда и водите Нона Караджова във връзка с промените в закона за управление на отпадъците.

Тя уточни, че ще се изисква задължително да има сертификат за произход на отпадъците. „Въведе се 24-часово видеонаблюдение и съхранение на записите за една година. Въведе се още промяна в глобите. За физически лица, ако се установи престъпление за кражби на метали, се предвижда съответно затвор до 3 години и глоба 2000 лева. За юридически лица до 5 години. Промените в Закона са внесени в Парламента но все още не са приети”, добави Караджова.

„В момента разработваме нов закон за управление на отпадъците, в който аз настоявам да има пълна забрана за предаване на метали от физически лица. Няма толкова метални отпадъци в дома. Задължаваме общините в рамките на 2 години да изградят пунктове за предаване едрогабаритни отпадъци, в които могат да се оставят опасни отпадъци от бита. Само за една година държавата е ощетена с почти 2 милиона лева. Планираме внезапни проверки, за да имат ефект тези промени в закона”, каза още министърът.

Новините | 26-04-2011, 08:46 | varnautre

Нов протест в цялата страна срещу високите цени на горивата организират от съюз СИЛА на 28 април, съобщи по БНТ заместник-председателят на организацията Чавдар Здравков.

”Не се отказваме от протестите, защото цените на горивата са нереални в сравнение с доходите, каза Здравков.

Според него КЗК трябва да направи проверки на ценообразуването, защото печалбата на вносители и производители е прекалено голяма. Той призова антимонополната комисия към адекватна работа, за да се освободи пазара и да има реална конкуренция, както и да се либерализира вносът на гориво.

Зад протестите не стоят политически сили, бе категоричен Здравков. Имаме анонимни дарения, 1000 шапки ни подари един бизнесмен от Плевен, от две печатници ни разпечатаха листовки, но няма нищо партийно, уточни той.

Според икономиста от „Отворено общество" Георги Ангелов КЗК е независим орган и трябва да направи забележка на държавата, защото е въвела ограничения на вноса.

Новините | 26-04-2011, 08:45 | varnautre

Цените на горивата са „размразени“ от днес, след като изтече едномесечният мораториум върху тях.

Всъщност споразумението изтече на 23 април, събота, но бе удължено заради празниците. То не се отнасяше до цените на едро на рафинерията и за този период те бяха повишени два и пъти и свалени един – промяна, която се отрази на цените на веригите, които зареждат от бургаската рафинерия.

„Бизнесът не е понесъл щети, но има пропуснати ползи“, коментира пред БНР търговският директор на „Петрол“ Иван Костадинов. Според него не е възможно продължаване на мораториума. Той уточни, че потребителите са били облагодетелствани, без да го почувстват.

„Единствените облагодетелствани от този мораториум са потребителите. Въпреки че те не го разбират. Трудно може да ги убедим в това нещо, когато цената е 2,40 -2,50, но фактът е такъв, истината е такава“, заяви Костадинов.

Председателят на Националната транспортна камара Койчо Русев прогнозира, че до два месеца горивата ще поевтинеят с около 20 стотинки за крайните потребители, след като по-рано този месец правителството прие исканията на превозвачите. В същото време други анализатори прогнозираха покачване средно с по 5 ст. на горивата.

Цената на А 98 продължава да е 2,54 лв. Дизеловото гориво пък остана на 2,46 лв. за литър. За 28 април – четвъртък, е насрочен поредният протест срещу високите цени на горивата.

Новините | 26-04-2011, 08:39 | varnautre

Хърватия предоставя на руските граждани възможността да посетят страната, без да трябва да вадят визи, съобщава днес руското външно министерство.

"Правителството на Република Хърватия на 10 март 2011 г. реши  да осигури на гражданите на Русия от 1-ви април до 31-ви октомври 2011 година право на безвизово влизане в страната, без никакви допълнителни условия, включително определените от действащото Споразумение", се казва в съобщението.

"Достатъчен е  валиден паспорт и парична сума, осигуряваща престоя в страната (50 евро за ден при наличие на ваучер за туристически услуги или оригиналната покана от физическо или юридическо лице, и 100 евро на ден във всички останали случаи)",  добавя руското външно министерство.

Хърватия е втората туристическа държава на Балканите, която маха визите за руснаците. Турските визи за руснаците отпаднаха на 17 април. Южната ни съседка предприе мярката, най-вече за да привлече братушките към своите курорти през лятото. Надеждите на специалистите в бранша са за ръст на руските туристи в Турция с поне 350 хил. души това лято.

През 2011 година броят на руските летовници ще надхвърли 3.5 млн. Падането на визите освен по-малко административни главоболия означава за руснаците и по-евтино пътешествие, тъй като падат таксите за издаване на съответните разрешителни.

Архив Варна | 26-04-2011, 08:37 | varnautre

На 26 април 1986 г. в 01.23 ч. местно време Четвърти реактор на атомната централа в Чернобил избухна при проверка на безопасността и изхвърли в атмосферата радиация с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби като тази над Хирошима, отбелязва Дарик.

Радиация облъчи голяма част от Европа. Стотици хиляди души бяха принудени да напуснат домовете си в най-засегнатите зони в Украйна, Беларус и Западна Русия.

На международна дарителска конференция в Киев на 19 април бяха събрани 550 милиона от общо 740 милиона евро, необходими за изграждането на нов саркофаг върху останките от избухналия реактор в Чернобил.

Украйна ще почете паметта на жертвите на ядрената катастрофа на богослужение и полагане на венци. На церемониите заедно с президента на Украйна  Виктор Янукович и руският патриарх Кирил ще присъства и руският президент Дмитрий Медведев, който ще участва в тристранна среща с президентите на Украйна и Беларус.

Пилотите на хеликоптерите, които пуснаха тонове пясък и олово върху избухналия реактор в Чернобил, бяха с минимална защита от радиацията, но осъзнаваха риска, заяви техният командващ Николай Анточкин, цитиран от Франс прес. Пилотите са изпълнили около 4000 полета за 10 дни. Те са получавали хапчета йод, противорадиационен кожен крем и нова униформа след всеки полет, а освен това са вземали душ след всяка мисия. Пилотите са съзнавали, че тези защитни средства са недостатъчни, но въпреки това са настоявали да изпълнят колкото може повече полети, защото са знаели, че реакторът трябва да се покрие възможно най-бързо, разказва генерал Анточкин в интервю за вестник "Комсомолская правда". По негови думи радиацията над реактора е била толкова висока, че е надвишавала скалата на измервателните уреди.

За потушаване на възникналия при експлозията пожар и почистването на зоната около реактора Съветският съюз е изпратил 600 000 "ликвидатори" за 4 години. Те са били изложени на високи равнища на радиация с минимална защита.

Не съществуват надеждни данни за жертвите на най-голямата катастрофа в историята на ядрената енергетика. През 2005 г. няколко агенции на ООН прецениха, че вследствие на радиационното облъчване са загинали 4000 души, а според екологичната организация "Грийнпийс" до тази дата са загинали най-малко 100 000 души в Украйна, Беларус и Русия от ракови заболявания, нарушения на имунната система, сърдечни болести и други вредни въздействия от радиационното заразяване.

Научният комитет на ООН за въздействия на лъченията UNSCEAR обаче признава само 31 смъртни случая на служители в централата и пожарникари, които се дължат пряко на радиационно заразяване от Чернобил. В доклад от февруари 2011 г. комитетът отбелязва също 6000 случая на рак на щитовидната жлеза, от които 15 завършили със смърт при деца, които са пили радиоактивно заразено мляко.

АЕЦ "Чернобил" бе окончателно затворена едва през декември 2000 г. след няколко инцидента. В Украйна в експлоатация са 4 атомни централи с общо 15 ядрени реактора.


Навършват се 25 години от ядрената катастрофа в Чернобил.

На 26 април 1986 г. в 01.23 ч. местно време Четвърти реактор на атомната централа в Чернобил избухна при проверка на безопасността и изхвърли в атмосферата радиация с еквивалента на най-малко, отбелязва Дарик 200 ядрени бомби като тази над Хирошима. Радиация облъчи голяма част от Европа. Стотици хиляди души бяха принудени да напуснат домовете си в най-засегнатите зони в Украйна, Беларус и Западна Русия..

На международна дарителска конференция в Киев на 19 април бяха събрани 550 милиона от общо 740 милиона евро, необходими за изграждането на нов саркофаг върху останките от избухналия реактор в Чернобил.

Украйна ще почете паметта на жертвите на ядрената катастрофа на богослужение и полагане на венци. На церемониите заедно с президента на Украйна Виктор Янукович и руският патриарх Кирил ще присъства и руският президент Дмитрий Медведев, който ще участва в тристранна среща с президентите на Украйна и Беларус.


Пилотите на хеликоптерите, които пуснаха тонове пясък и олово върху избухналия реактор в Чернобил, бяха с минимална защита от радиацията, но осъзнаваха риска, заяви техният командващ Николай Анточкин, цитиран от Франс прес. Пилотите са изпълнили около 4000 полета за 10 дни. Те са получавали хапчета йод, противорадиационен кожен крем и нова униформа след всеки полет, а освен това са вземали душ след всяка мисия. Пилотите са съзнавали, че тези защитни средства са недостатъчни, но въпреки това са настоявали да изпълнят колкото може повече полети, защото са знаели, че реакторът трябва да се покрие възможно най-бързо, разказва генерал Анточкин в интервю за вестник "Комсомолская правда". По негови думи радиацията над реактора е била толкова висока, че е надвишавала скалата на измервателните уреди.

За потушаване на възникналия при експлозията пожар и почистването на зоната около реактора Съветският съюз е изпратил 600 000 "ликвидатори" за 4 години. Те са били изложени на високи равнища на радиация с минимална защита.

Не съществуват надеждни данни за жертвите на най-голямата катастрофа в историята на ядрената енергетика. През 2005 г. няколко агенции на ООН прецениха, че вследствие на радиационното облъчване са загинали 4000 души, а според екологичната организация "Грийнпийс" до тази дата са загинали най-малко 100 000 души в Украйна, Беларус и Русия от ракови заболявания, нарушения на имунната система, сърдечни болести и други вредни въздействия от радиационното заразяване.

Научният комитет на ООН за въздействия на лъченията UNSCEAR обаче признава само 31 смъртни случая на служители в централата и пожарникари, които се дължат пряко на радиационно заразяване от Чернобил. В доклад от февруари 2011 г. комитетът отбелязва също 6000 случая на рак на щитовидната жлеза, от които 15 завършили със смърт при деца, които са пили радиоактивно заразено мляко.

АЕЦ "Чернобил" бе окончателно затворена едва през декември 2000 г. след няколко инцидента. В Украйна в експлоатация са 4 атомни централи с общо 15 ядрени реактора.

Архив Варна | 26-04-2011, 06:42 | varnautre


Седмицата, която започна ще постави акцент върху личната ни способност да овладяваме ситуациите около себе си. Прекрасен период, в който можем да изпитаме силата на духа и характера си, да разберем себе си и причините за някои свои постъпки.

Променената атмосфера във взаимоотношенията също ще стане тема в живота на някои. Нарастналата страст и сексуалност ще направи по-интензивен обмена между половете. Онези от вас, които са по-чувствителни следва да бъдат внимтелни по отношение на нововъзникващите любовни увлечения - вероятността зад тях да стои само силно физическо привличане, без предпоставки за по-дълбоки чувства е немалка.

Периодът е изключително подходящ за освобождаване от ненужното в живота - вещи, връзки, навици, а така също и за връщане на дългове. Отложете обаче скъпи покупки и крупни вложения - рискът да се сдобиете с нещо, което в бъдеще няма да ви е нужно, е значителен.

След празниците може да се почувствате поуморени от емоциите и да ви се прииска да поохладите страстите. Нека това не става причина за семейни конфликти и недоразумения. Изисквайки поддръжката и вниманието на някого, помислете, че и той може би се е поуморил и има нужда от малко усамотение. Уважавайте нуждата от собствено пространство и независимост на близките си.

Преходът към деловия живот ще бъде труден. Взаимодейсвието с по-широк социален кръг ще изтъкне още повече нуждата от усамотение. Проявете търпимост към недостатъците на другите и не упорствайте в отстояването на собствените си позиции. Това ще ви донесе изтощение още в началото на работната седмица. Ако успеете да излезете извън рамките на собствените си ограничения, вторник може да бъде най-успешният ден през настоящата седмица. Ще усетите прилив на жизнени сили и оптимизъм, които могат да ви помогнат да решите много от текущите си проблеми, както и да поработите за бъдещето, натрупвайки полезен опит и осъществявайки полезни контакти.

Астрологична картина за деня - 26 априлСлънце в ТелецЛуна във Водолей23 лунен ден Седмицата, която запо...

Архив Варна | 26-04-2011, 05:23 | varnautre

След почивните дни е време вместо ароматни козунаци и шарени яйца да се настроим на битова вълна, но как по-полезно можем да преодолеем неволите на деня?

С един духовен подарък-билет за  спектакъл на талантливата трупа от ДТ „Стоян Бъчваров” - по-добрият  душевен илач - гарантира лечение в дългосрочен план!

Първото предложение е за мюзикъла „Бремен”- на 26 април от 19.00 на сцена „Филиал” феноменалната хип-хоп формация Тhe Center и актьорите ще ви заредят с енергия, достойна да хвърли зад борда и най-зловещия разбойник, а те разбойниците по широкия свят са много: продавачът на картофи, "интелигентният бос", хората на властта, великите икономисти, които винаги казват, че кризата е хванала метлата и вече не ни е гост у дома... Та, ако се чувствате като магарето, котката, кучето и петелът, тръгнали за Бремен, за които словосъчетанието "Човек-звучи гордо!" ви говорят нещо-станете част от една чудна дружинка. На 2 май "Бремен" участва в поредното издание на фестивала, посветен на децата "Вълшебната завеса" в Търговище. Нищо, че Търговище не е София, обаче там битува единственият по рода си фест за детски спектакли в България, които се съзтезават за награди в различни категории.

"Фауст", Гьоте, Лилия Абаджиева, Стоян Радев Ге.К, Гергана Плетньова, сценографията на Васил Абаджиев - един спектакъл магия. Магия, която бе номинирана за "Икар", но отмината по различни причини, сега е номинирана за "Аскеер" и Стоян Радев Ге.К трябва да се конкурира с Иван Бърнев и Владимир Карамазов - столицата, актьорите, номинациите... нямат никакво значение, когато наблюдаваме Мефистофел (Стоян Радев Ге.К) в тоталния изблик на актьорската интерпретация и талант. Датата за задължителна среща с този спектакъл е 29 април-часът 19.00- сцена "Филиал".

"Аз, театърът" - спектакълът-концерт, създаден по повод на 90-годишнината на ДТ "Ст.Бъчваров" - спектакъл-любов, спектакъл-копнеж по красотатата и мига на сътворението. Спектакъл, в който трупата от актьори заедно с около 200 участника правят невъзможното - за два часа да пренесат зрителя като с машина на времето през историята на театъра, през диханието на Варненската трупа, през Света, видян като театър. На 30 април от 19.00ч, Основна сцена очаква варненци, които винаги са подкрепяли своя театър! Актьорите и публиката живеят в едно и не могат един без друг!

Архив Варна | 25-04-2011, 14:42 | varnautre

В края на празничните дни се очаква интензивно движение по пътищата в страната.

Засилено полицейско присъствие ще има по главните пътни артерии на страната. Проверките ще продължат и днес, съобщи БиТиВи.

Освен катаджии, лекари на мотори също дежурят на изходите на столицата.

Пътищата от републиканската пътна мрежа са проходими. Пътните настилки в страната, както и тези на автомагистралите „Хемус", „Тракия" и „Марица", са сухи. Все още обаче е затворена за движение автомагистрала „Люлин".

Отворени за движение са всички гранични контролно-пропускателни пунктове по границите на страната. Очаква се по-натоварени да са пунктовете по българо-гръцката и българо-турската граница.

Архив Варна | 25-04-2011, 08:46 | varnautre