Категория Мисия Варна
Само 6% от подадените молби за отпускане на помощи за отопление са за твърдо гориво. Одобрените молби за целева помощ са с 2000 повече от миналата година. Това каза шефът на Регионалната дирекция за социално подпомагане Мария Чанков. С 200 души повече са подали молби за месечно подпомагане само през последните 3 месеца.
На 1558 варненци е отказана целева помощ заради няколко основни причини - доходи над минимума, засечени...
Мисия Варна | 21-12-2009, 12:53 | varnautre
Учебните занятия във варненските училища ще продължат нормално утре.
"Засега няма причини утре да е неучебен ден. Училищата са отоплени, не е толкова заледено, няма го силния вятър. Затова решението ни е утре, вторник, да е нормален учебен ден. Ако случайно има някаква промяна или времето се влоши рязко, ще съобщим навреме", обясни шефът на Регионалния инспекторат по образовението във Варна Николинка Даскалова. Тя допълни, че няма да има промени и в почивните дни за учениците. Последният учебен ден преди празниците е 23-и дакември. На 24-и децата вече не са на училище. Занятията ще продължат на 4-и януари 2010-а година.
Мисия Варна | 21-12-2009, 12:07 | ЛИЛЯНА ТРЪНКОВА
Със заповед на кмета Кирил Йорданов всички училища във Варна днес са затворени. На неочаквана "ледена" ваканция се радват и възпитаниците на 8 школа в областта, съобщават от Регионалния инспекторат по образованието. Неучебен е понеделникът за всички ученици в Девня. В еднодневна засега ваканция са децата от средното училище в община Ветрино, професионалната гимназия и основното училище в Белослав, основното училище в село Въглен и професионалната гимназия в село Стефан Караджа. В повечето от тези училища няма ток.
Над 25 села във Варненско са без ток, съобщават от Гражданска защита.
Вече втори ден на тъмно и студено са жителите на село Константиново, а днес и съседите им от Звездица, както и селата Яребична, Новаково, Въглен, Долище, Бяла, Пчелник, Медовец, Камен дял, Поляците, Боряна, Партизани, Сладка вода, Лопушна, Ягнило, Златина, Млада гвардия, Белоградец. Без ток са районите Боровец – Север, Аладжа манастир, местност „Ален мак”, част от западна и южна промишлена зона. Електрозахранването е прекъснато и в част от Повеляново, Аксаковска панорама, и част от село Доброплодно. Проблеми с електрозахранването има и в селата Ветрино, Средно село, Момчилово, Михалич и Добротич. Без вода са в Дългопол и Ветрино.
В Добрич не се движат тролейбусите заради обледеняване на жиците. 20 села в Добричка област са без ток. Без вода са всички населени места, обслужвани от помпените станции Алмалии, Батова, Одринци и Гурково, заради прекъснат ток или токови удари. Проблеми с водоподаването има и в ж.к. “Дружба” 1, кв. “Рилци”, Рилски блокове в Добрич.
Мисия Варна | 21-12-2009, 10:11 | varnautre
Утре - 21-и декември всички училища на територията на община Варна ще останат затворени. Денят е обявен за неучебен със заповед на кмета на града Кирил Йорданов заради обилния снеговалеж, ниските температури, които се очаква да стигнат до минус 7 градуса, силния вятър, който ще е до 12 метра в секунда, заледяванията по улиците и с оглед сигурността на децата.
За да се гарантира удобството на родителите, детските градини и детските ясли ще работят.
Сложната метеорологична обстановка остави без ток няколко района между Варна и КК "Златни пясъци", както и селата Звездица и Константиново. Има няколко аварирали трафопоста. По отстраняването на повредите работят 16 дежурни екипа на Е.ОН.
Детските ясли и детските градини на територията на община Варна са заредени с гориво за отопление и с храна и утре ще работят. Ще функционира и домашният социален патронаж, който осигурява храна на възрастни и болни самотни хора във Варна. Социалните трапезарии във Варна ще работят и утре по обичайния си график, като ще осигурят храна за над 900 варненци. Заради ниските температури до този момент 8 бездомници са настанени в СУПЦ, където им е осигурен подслон.
Болниците във Варна също работят нормално – осигурено е гориво и храна за болните.
Мисия Варна | 20-12-2009, 16:56 | ЛИЛЯНА ТРЪНКОВА
Най-малкото делфинче, което се роди в края на август миналата година в Делфинариума във Варна, ще носи името Айлин. Кръстници на "малката госпожица" станаха децата от ОДЗ "Делфинче" и "Карин дом".
Родителите на Айлин са майката Доли и бащата Кимбо. Преди това последният случай на раждане в делфинариума е от преди четири години. Тогава на бял свят се появи Бимбо. Първото бебе делфин бе Йоана. За младите и за възрастните делфини Кимбо, Доли и Попи се грижи цял екип от треньори, биолог и лекар.
Мисия Варна | 19-12-2009, 17:40 | varnautre
Красиви модели ще дефилират след по-малко от 2 часа в Гранд Хотел Варна. Там пред отбрана VIP аудитория в 20 часа започва първият по рода си Фестивал на модата и красотата. Желанието на организаторката Мира Матеева (VIP Fashion Group) е да превърне събитието в редовно и ежегодно да привлича елита на Варна в една изискана светска вечер.
На фестивала са поканени около 300 варненци от политическия, бизнес и светски елит. По холивудски всеки...
Мисия Варна | 19-12-2009, 16:34 | varnautre
Варненските училища затвориха днес в 16 часа и децата бяха пуснати да се прибират по домовете си заради ниските температури и заледяването на улиците в града със заповед на кмета Кирил Йорданов. Според прогнозата на метеоролозите времето ще остане без никаква промяна и утре.
В тази ситуация община Варна полага максимално усилия за обработване на заледените пътни артерии. Всички фирми, ангажирани със зимната поддръжка, работят в районите си, съобщи пресцентърът на общината. Паралелно се създава организация за работа по вече прилаганата схема за осигуряване на подслон и храна на бездомниците. Въпреки усложнените климатични условия е организирана и нормалната работа на Домашния социален патронаж и на останалите социални заведения.
Мисия Варна | 18-12-2009, 14:15 | varnautre
Децата от ОДЗ "Делфинче" и "Карин дом" ще именуват роденото във Феста Делфинариум женско делфинче бебе. Именуването ще се състои на утре на 19-ти от 11 часа под патронажа на кмета на Община Варна Кирил Йорданов и Феста холдинг АД. Специални гости ще бъдат питомците на варненските домове за деца в неравностойно положение.
Феста Делфинариум Варна е открит на 11-и август 1984 г. и е един от символите не само на града, а и на българския туризъм. Уникалното за тази част на Европа съоръжение разполага с 1134 места. Ежегодно той посреща почти 200 000 зрители, от които около 70% са чужденци. В световен мащаб винаги се е считало, че ражданията на делфини в изкуствена среда са рядкост. Благодарение на създадените отлични условия и професионални грижи, полагани от екипа на Феста Делфинариум, тук ражданията са нормална практика.
В момента се отглеждат 6 делфина - 2 мъжки и 4 женски. Кимбо, Доли и Попи са възрастните. Йоана, Бимбо и малката им сестричка са родени във Феста Делфинариум. За тях се грижи екип от опитни треньори. Имат си и собствени биолог и лекар.
"Работната" седмица на делфините е 6-дневна, понеделник е денят им за почивка и разтоварване. Този режим не е бил променян дори и при най-високопоставени посещения в делфинариума. Менюто им включва от 8 до 10 кг бяла риба, цаца, хек, калмари, а любимият деликатес на делфините е херингата.
Семейството на делфините се увеличава почти ежегодно. Ето защо Феста холдинг АД разработи оригинален инвестиционен план за бъдещо разширяване на жизненото им пространство. Това е допълнително съоръжение, извън досегашната сграда, но свързано с нея. Готов е вече идейният проект и е избран подходящият терен. В строителството ще бъдат вложени над 2 млн. евро. Новата част на Феста Делфинариум ще бъде изграден върху терен от 2700 кв.м. В проекта са включени два открити и два закрити басейна. Има и помещение за трима нови актьори - тюлени, които ще бъдат доставени от чужбина. Ще има специална сцена за изяви на морските бозайници, музей и мултифункционална зала за научни и образователни цели.
Мисия Варна | 18-12-2009, 13:39 | varnautre
13 верижни катастрофи са станали във Варна през последните няколко часа, казаха от пътна полиция. Пострадали хора при инцидентите няма, но по възстановяването на движението се работи изключително бавно заради врвеме и това предизвиква огромни задръствания.
Три коли са се нанизали една зад друга пред “Пикадили център”, видя репортер на “Варта утре”. Заради тази катастрофа предвижването от "Сливница" до "Цар Освободител" по "Пирин" отнема поне 30 минути. Толко време отнема и да се премине отсечката по “Словница” от “Патриах Ефтимий” до центъра. Колоната по околовръстното шосе се предвижва средно с 10-20 км.ч.
Мисия Варна | 18-12-2009, 12:21 | varnautre
Медицински университет – Варна, закупи и ще разпрати 500 благотворителни коледни картички, средствата от които ще отидат в защитено жилище за хора с психични проблеми “Първо ларго” и в Клиниката по детска онкохематология в университетска болница “Св. Марина” във Варна.
Идеята е на ректора на Медицински университет проф. д-р Анелия Клисарова, според която, така университетът ще бъде полезен на нуждаещи се онкоболни деца и хора с увреждания във Варна.
300 от коледните картички са изработени от 6-те момчета с умствени увреждания, които живеят в защитеното жилище, а 200 – от деца-доброволци от младежка доброволческа организация “Делфините”. Организацията подпомага вече трета година с благотворителни инициативи детската онкохематология.
Коледен благотворителен базар ще се състои на 20 декември 2009 г. (неделя) от 11:00 часа в храм “Св. Михаил” (бул. Борис І, №80). Всеки желаещ може да подпомогне защитеното жилище “Първо ларго” като закупи коледна картичка, украса или коледен венец, изработен от 6-те момчета, които са настанени в жилището.
Мисия Варна | 18-12-2009, 10:44 | varnautre
Триумф на блясъка красотата ще се състой на 19 декември в Гранд Хотел Варна пред отбрана VIP аудитория на първия по рода си Фестивал на модата и красотата. Желанието на организаторката Мира Матеева (VIP Fashion Group) е да превърне събитието в редовно и ежегодно да привлича елита на Варна в една изискана светска вечер.
На фестивала са поканени около 300 души от политическия, бизнес и светски елит на Варна. По холивудски всеки гост ще мине по червения килим и ще бъде посрещнат и настанен с усмивка на предвиденото за него място, от чаровни хостеси. Домакините ще почерпят с изтънчени кулинарни изкушения и марков алкохол.
Сред VIP-овете ще бъдат и носителките на короната „Мис Варна 2008” – Ирена Иванова и „Мис Варна 2009” - Алиса Ганева, които ще дефилират по специално изградената за събитието огромна сцена във фоайето на Гранд Хотел Варна.
Манекени ще дефилират, облечени в мъжки и дамски тоалети, обувки и булчински рокли на световноизвестни и родни дизайнерски марки. Пред аудиторията моделите ще демонстрират на живо как се дефилира и се прави фотосесия. Ревюто ще стартита с представянето на най-актуалното в детската мода на световно известни дизайнери. Ще бъдат показани и актуалните тенденции в козметиката и грима, както и демонстрации на топкоафьори.
Лице на първото издание на Фестивала на модата и красотата ще бъде известна манекенка или популярна личност.
Мисия Варна | 18-12-2009, 09:42 | varnautre
Ученици от Варненската търговска гимназия "Г. С. Раковски" подават ръка на децата от Карин дом - те ще отделят за тях от джобните си пари и са готови да обединят връстниците си в подкрепа на малчуганите в неравностойно положение. Началото на благотворителната кампания те обявиха днес в Олимпийския клуб във Варна. Учениците трябваше да се срещнат със създателя на центъра за деца със специални нужди "Карин дом" г-н Иван Станчов. За съжаление бившият външен министър и посланик на България в Англия не можа да кацне във Варна за срещата заради лошото време.
Въпреки това децата разказаха за идеите си с ентусиазъм. За коледните и новогодишни празници те искат да подпомогнат финансово и с доброволчески труд децата, които имат най-голяма нужда от милосърдие. Учениците изразиха съпричастност към техните проблеми и готовност да дарят свободното си време и дори малкото джобни пари, които им остават в излишък. Учениците от търговската гимназия искат да обединят колкото се може повече училища в кампанията си с идеята, че парите не са най-важното, но са много необходими.
Всякакви идеи, които могат да подпомогнат инициативата са добре дошли. Кампанията цели устойчивост, но идеята е още в зародиш и има нужда от много работа и помощ от страна на институциите и цялата общественост. Представители на община Варна изразиха готовност да съдействат с популяризирането на проекта и осигуряване на транспорт, при оргазнизираните акции. Друга идея на учениците е коледният волейболен турнир тази година да бъде благотворителен и средствата да отидат отново за подпомагане на нуждаещите се деца. По Коледа събраните средства ще бъдат предоставени на "Карин дом", но благотворителната инициатива ще продължи и след празниците.
През следващата година предстоят три спонсорирани похода за покоряване на планински върхове, съобщи от името на Иван Станчов секретарят на Олимпийския клуб Валентин Пантелеев. В тях ще участва и самият г-н Станчев, който приема предизвикателството на 80-годишна възраст. Това са Олимп (2917 м) и Атос (2033 м) в Гърция и Левски (2166 м) в Стара планина. Целта е със събраните пари да се изгради нов физиотерапевтичен център и да се разкрие дарителски фонд за "Карин дом".
Мисия Варна | 17-12-2009, 14:13 | ХРИСТИНА МАРИНОВА
Областна дирекция на МВР – Варна обявява прием на документи за участие в конкурс, обявен с МЗ № К-10633 от 15.12.2009г. за заемане на 33 вакантни длъжности в ОД на МВР- Варна от категория “Е” – ПОЛИЦАЙ, за които се изиска първоначална професионална подготовка. Допълнителна информация може да бъде намерена в електронната страница на САД “Човешки ресурси” – МВР – МВР
Мисия Варна | 17-12-2009, 12:12 | varnautre
"Ако експертите решат, че е нужно, няма да се поколебая да наложа ограничение на строителството в тези варненски райони, в които едва през 2010 ще започне изработката на улична регулация."
С риск да притесни предколедно мнозина варненци, кметът Кирил Йорданов беше категоричен днес, че няма да позволи повече безразборно строителство да превръща новите варненски квартали в бетонни джунгли без път, улици или тротоари.
Ограничителният режим сега заплашва местностите Ваялар, Горна Трака, Добрева чешма, Манастирски рид, Телевизионна кула, Перчемлията, Акчелар, Прибой и “Виница–Север”. Според Йорданов изготвянето на плановете за уличната регулация ще отнеме около година от обществената поръчка до изработката и ще струва на бюджета 1 млн. лева.
В други над 20 местности уличната регулация вече е готова и предстои да бъде публикувана. В тях няма да бъдат налагани ограничения за строителство и инвестиции.
Мисия Варна | 15-12-2009, 14:39 | РОСИЦА ПЕНКОВА
Многофункционална зала за изложения, панаирна дейност и концерти ще има Варна в близко бъдеще. Това обеща днес кметът Кирил Йорданов. Проектът на така нужната за града обществена сграда най-вероятно ще бъде готов още догодина. Вече е избран и терен за нея - общинска земя в местността "Джанавара" до Института по хидро- и аеродинамика. Залата ще има 15 000 места и засега ще носи работното име "Варна експо".
Трима инвеститори - от Китай, САЩ и Европа, са разговаряли с кмета за интереса си да вложат средства в строителството на Аспарухов мост 2. Според Кирил Йорданов към тях най-вероятно ще се присъедини и 4-ти кандидат от съседна на България държава. Засега проектът за пътното съоръжение се бави, тъй като мястото му зависи от бъдещото разположение на новия контейнерен терминал на пристанище Варна. Първоначално община Варна подписа меморандум с Министерството на транспорта за нов терминал в "Максуда". До новия министър на транспорта Александър Цветков обаче стигнали многобройните възражения срещу подобна локация на кейовете и е възможно за порта да се търси ново място между Варна и Девня.
Мисия Варна | 15-12-2009, 13:37 | РОСИЦА ПЕНКОВА